Balkon to newralgiczny element architektoniczny budynku. Jego konstrukcja stwarza większe ryzyko wystąpienia mostków cieplnych, które mogą odpowiadać za nadmierną utratę ciepła. Ponadto, błędy popełnione przy budowie balkonu mogą prowadzić do zawilgocenia elewacji. W związku z tym, rodzi się pytanie, czy balkon to dobry pomysł w przypadku energooszczędnego domu, którego konstrukcja została zaprojektowana z myślą o zminimalizowaniu utraty ciepła.
Czy balkon to dobry pomysł w domu energooszczędnym?
Domy energooszczędne często odznaczają się prostą i nieskomplikowaną bryłą. Doskonałym przykładem jest nowoczesna stodoła: budynek na planie prostokąta przykryty dwuspadowym dachem bez okapu. Brak elementów architektonicznych w postaci lukarn czy balkonów jest nieprzypadkowy. Tego typu elementy stanowią potencjalne miejsce do wystąpienia mostków termicznych odpowiedzialnych za utratę ciepła w okresie jesienno-zimowym. Czy to oznacza, że w domach energooszczędnych w ogóle nie należy stosować balkonów?
Absolutnie nie! Należy jednak pamiętać o tym, że energooszczędnym budynku prawidłowa technika wykonania balkonu jest szczególnie istotna. Każdy błąd może się okazać bardzo kosztowny w perspektywie długofalowej. W tym artykule: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się więcej na temat profesjonalnej budowy domu w technologii murowanej. Znajomość tego zagadnienia pozwala lepiej zrozumieć specyfikę nowoczesnych domów energooszczędnych. Wybierając taki projekt warto także zastanowić się nad alternatywami dla balkonu.
Budowa balkonu w energooszczędnym domu
Fachowcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak problematyczna bywa budowa balkonu. Należy zwrócić uwagę na wiele kwestii: prawidłowe zaizolowanie miejsc, w których balkon wychodzi ze ściany zewnętrznej, wyprofilowanie balkonu w celu lepszego odprowadzania wody, poprawne wykonanie okapników, aż po wykończenie: wybór posadzki oraz balustrady. Ważną kwestią jest także lokalizacja balkonu. Jeśli jest on usytuowany nad strefą dzienną, może zacieniać okna, a co za tym idzie, ograniczać zdolność nowoczesnych przeszkleń do wykorzystywania promieniowania słonecznego.
Nie dziwi zatem fakt, że w wielu energooszczędnych domach rezygnuje się z balkonu stosując alternatywy w postaci okien balkonowych oraz tarasów zlokalizowanych np. nad garażem pokrytym stropodachem. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/projekty-domow znajdziesz wiele nowoczesnych projektów stawiających na wysoką energooszczędność. Warto zwrócić uwagę, że nawet w przypadku tych domów wyposażonych w balkon, element ten posiada stosunkowo niewielką powierzchnię, tak, aby nie zacieniać okien. Budowę balkonu w energooszczędnym domu bezwzględnie należy zlecić sprawdzonej firmie budowlanej, takiej jak firma New House.
Jakie błędy są często popełniane przy budowie balkonu?
Powszechnym błędem jest nieprawidłowe połączenie balkonu ze ścianą zewnętrzną. To bardzo newralgiczny punkt narażony na występowanie mostków termicznych. Dlatego też, w energooszczędnych domach stosuje się specjalny, termoizolacyjny łącznik balkonowy, który pozwala na zastosowanie dodatkowego materiału termoizolacyjnego w miejscu stykania się balkonu ze ścianą zewnętrzną. Jeśli balkon zostanie wykorzystany w tradycyjny sposób, może on mocno obniżyć energooszczędność nowoczesnego budynku.
Błędy są popełniane także w kontekście wykonania i wykończenia samej płyty. Brak minimalnego spadku zapewniającego spływanie wody, a także wadliwie założone okapniki mogą prowadzić do zawilgocenia elewacji budynku. To z kolei oznacza nie tylko nieestetyczne zabrudzenia, ale również ryzyko spadku efektywności zastosowanych materiałów termoizolacyjnych. W związku z tym, balkony w domach energooszczędnych powinny być wykonane z właściwą troską zarówno w aspekcie parametrów termoizolacyjnych, jak również ochrony przeciwwilgociowej.
Jakie rozwiązania mogą zastąpić balkon?
Energooszczędne domy często sięgają po alternatywę dla balkonów. W przypadku domów parterowych, piętro często jest mniejsze od parteru, a pozostałe powierzchnie pokryte stropodachem wykorzystuje się jako taras widokowy. Taras można zastosować także w przypadku domów z poddaszem użytkowym. Do głównej bryły domu może przylegać garaż pokryty stropodachem. Można także zastosować loggie lub podcień, czyli niezabudowaną przestrzeń znajdującą się bezpośrednio w bryle budynku. Chodzi o to, aby ograniczyć elementy architektoniczne, które ze względu na swoją konstrukcję narażają dom na mostki termiczne.
Bardzo popularnym rozwiązaniem w energooszczędnych domach są również porte-fenêtre. To po prostu okna balkonowe zabezpieczone balustradą. Zapewniają dobre doświetlenie wnętrz, a jednocześnie możliwość cieszenia się wspaniałym widokiem i świeżym powietrzem. Takie rozwiązanie można stosować nie tylko na elewacji, ale również na dachu. W nowoczesnych stodołach możemy spotkać się z sześciennymi wykuszami lub lukarnami zakończonymi waśnie oknem balkonowym.