Mamy to szczęście, że żyjemy w czasach dających możliwości, o których nasi rodzice i dziadkowie nie mogli nawet marzyć. Jednak oprócz wszystkich zalet, jakie wiążą się z taką sytuacją ma ona również ciemną stronę. Wszechobecny pośpiech, permanentny brak czasu, stres, który często nie opuszcza nas, nawet gdy jesteśmy na wakacjach i zasadniczo powinniśmy odpoczywać. Jak w tym wszystkim znaleźć czas na kompleksową budowę domu, skoro często brakuje nam go, by się porządnie wyspać czy spokojnie zjeść kolację w gronie najbliższych? Na szczęście znamy rozwiązanie takiego problemu! Wystarczy zlecić wszystkie działania związane z budową jednej firmie, która postawi dla nas dom pod klucz.
Jeden wykonawca = kompleksowa budowa
Współpraca z generalnym wykonawcą takim jak New-House oznacza dla inwestora znacznie więcej niż fizyczne wybudowanie nieruchomości wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu. Pomagamy naszym klientom także w wyborze odpowiedniej działki budowlanej czy zakupie lub stworzeniu idealnego projektu budowlanego wraz ze wskazaniem kosztów inwestycji. Bierzemy na siebie także urzędowe formalności i procedury związane z wykonaniem przyłączy budowlanych i uzyskaniem pozwolenia na budowę. Wspieramy inwestora również na etapie gromadzenia dokumentacji niezbędnej do skutecznego odbioru nieruchomości.
Etapy składające się na budowę domu pod klucz
• Zakup działki budowlanej.
• Zakup gotowego projektu budowlanego (opcja tańsza i szybsza) lub przygotowanie go na indywidualne zamówienie (opcja droższa i bardziej czasochłonna).
• Pozyskanie finansowania przedsięwzięcia budowlanego.
• Uzyskanie pozwolenia na budowę – ustawowo procedura zajmuje 65 dni (w praktyce nawet kilka razy dłużej).
• Uzbrojenie działki, jeśli kupiliśmy teren niewyposażony w przyłącza budowlane (czasochłonne formalności + fizyczne wykonanie przyłączy prądu, gazu, wody i kanalizacji).
• Wstępne wytyczenie geodezyjne nieruchomości.
• Zdjęcie wierzchnich warstw gleby.
• Doprowadzenie nieruchomości do stanu surowego zamkniętego (3-4 miesiące) Obiekt znajdujący się w tym stanie ma ściany, strop, więźbę dachową, komin, pokrycie dachu, okna, drzwi zewnętrzne, bramę garażową oraz rolety zewnętrzne (jeśli przewiduje je projekt domu), czyli jest zabezpieczony przed wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych.
• Doprowadzenie domu do stanu deweloperskiego (3 miesiące). Nieruchomość na tym etapie jest wyposażona w niezbędne instalacje wewnętrzne, jest ocieplona i wykonano jej elewację, a ściany i podłogi w całym budynku są przygotowane do wykończenia.
• Budowa domu pod klucz (3 miesiące) oznacza, że po dokonaniu odbioru można się do niego wprowadzić. W tej fazie montuje się glazurę, terakotę, podłogi, parapety i drzwi wewnętrzne. Wykonuje się również gładzie i malowanie ścian. Tworzy się kotłownię i montuje niezbędny osprzęt elektryczny we wszystkich pomieszczeniach znajdujących się w nieruchomości.
• Zagospodarowanie terenu wokół domu (1 miesiąc) – nasadzenia roślin, tworzenie tarasów, trawników, ścieżek i podjazdów, układanie kostki, montaż ogrodzenia.
• Odbiór budynku przez Powiatowy lub Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego właściwy dla lokalizacji nowo wybudowanej nieruchomości.
Zalety budowy domu pod klucz
1. Znasz koszt budowy
Doświadczony wykonawca taki jak New-House, który od lat zajmuje się budową domów jednorodzinnych, jest w stanie precyzyjnie oszacować zarówno całkowity koszt wybudowania nieruchomości, jak i wydatki, na jakie trzeba się przygotować na każdym z powyższych etapów budowy.
2. Znasz termin zakończenia budowy
Firma budująca domy jednorodzinne, jest w stanie z dużym prawdopodobieństwem podać termin zakończenia każdego z etapów, jak i całej budowy. Jednakże każdorazowo należy brać pod uwagę fakt, że mogą wystąpić niezależne okoliczności np. wyjątkowo sroga zima, przez które termin ten może ulec przesunięciu.
3. Nie kupujesz materiałów budowlanych
Jednym z najczęstszych problemów, z jakim borykają się inwestorzy, którzy decydują się na samodzielną budowę domu systemem gospodarczym, jest zakup odpowiedniej ilości materiałów. Niestety najczęściej kupują ich zbyt dużo, przez co docelowo generują straty. W sytuacji, gdy wszystkimi pracami budowlanymi zajmuje się jeden wykonawca z doświadczeniem, ten problem nie istnieje, ponieważ ewentualna nadwyżka materiałów (wliczona w koszty) na pewno się nie zmarnuje, tylko zostanie wykorzystana na innej budowie. Ma to więc znaczenie nie tylko ekonomiczne, ale i ekologiczne.
4. Nie zajmujesz się logistyką
Współpraca z jednym wykonawcą oznacza także że to on jest odpowiedzialny za takie zaplanowanie prac, umówienie podwykonawców i uzgodnienie dostaw materiałów, aby na budowie nie było przestojów.
5. Nie martwisz się o jakość wykonanych prac
Profesjonaliści dbający o swoją reputację nie mogą sobie pozwolić na błędy. Dlatego firmy zajmujące się budową domów jednorodzinnych pod klucz dbają o najwyższą jakość świadczonych usług i przywiązują dużą wagę do każdej wykonanej przez siebie pracy.
6. Reklamacja? Wiesz do kogo się zgłosić!
Generalny wykonawca jest odpowiedzialny za całą budowę, a więc także za każdą ewentualną usterkę. Dzięki czemu inwestor dokładnie wie do kogo się zgłosić, jeśli zaistnieją jakiekolwiek nieprawidłowości. Obie strony łączy umowa, w której zawarte są odpowiednie zapisy dotyczące tej kwestii.
Czy budowa domu pod klucz się opłaca?
Istnieje spora grupa inwestorów, którzy niesłusznie uważają, że kompleksowa budowa domu pod klucz z pomocą generalnego wykonawcy jest dużo droższa niż zlecenie mu jedynie doprowadzenie nieruchomości do stanu deweloperskiego. Starają się oni jednak nie zauważać jednego ważnego faktu: przecież nieruchomość w stanie deweloperskim to nie gotowy dom. Trzeba go jeszcze wykończyć, a to kosztuje i to niemało.
Kiedy wykonaniem domu od A do Z zajmuje się jedna firma budowlana, możemy liczyć na to, że zaoferuje nam ona zarówno korzystną cenę robocizny, jak i materiałów budowlanych, na które z racji dużych zakupów ma korzystniejsze od nas rabaty. Warto również wiedzieć, że budowa domu pod klucz z firmą taką jak New-House oznacza fakturę z podatkiem VAT w wysokości 8%. Osoba prywatna kupująca materiały budowlane na własną rękę zapłaci za nie aż 23% podatku VAT. Może się więc okazać, że marża nie będzie dla inwestora dotkliwa, a koniec końców zyska on nie tylko cenny czas, ale i pieniądze.
Podsumowanie
Z roku na rok przybywa inwestorów, którzy decydują się zlecić budowę domu jednemu wykonawcy, który przejmie na siebie nie tylko fizyczne wybudowanie nieruchomości, ale i komplet czasochłonnych działań administracyjnych. Dzięki czemu oni oszczędzają nie tylko czas i środki finansowe, ale również całkiem sporą dawkę stresu, którego w przypadku takiego poważnego przedsięwzięcia i tak nie brakuje.
Rozważasz budowę własnego domu? Zastanawiasz się, czy Cię na nią stać? Sprawdź to, wykorzystując nasz autorski kalkulator budowy domu.