Balkon to ogromne udogodnienie dla domowników lubiących spędzać czas na świeżym powietrzu. Czy może być coś lepszego, niż opalanie się z książką i chłodnym napojem pod ręką w gorące dni lata? Budowa balkonu nie jest skomplikowaną procedurą, nie mniej jednak, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. W tym artykule postaramy się wymienić najważniejsze kwestie, które powinniśmy uwzględnić w pierwszej kolejności.
Czy budowa balkonu wymaga pozwolenia?
Jeśli stawiamy dom od zera, a w projekcie budowlanym uwzględniono balkony, wówczas, pozwolenie wydane na budowę domu obejmuje oczywiście także zgodę na zbudowanie balkonu. Jeśli jednak planujemy rozbudowę domu i chcemy stworzyć balkon w istniejącym już budynku, wówczas niezbędna okaże się zgoda z urzędu gminy. Wniosek musi zawierać projekt, na którym ukazane będą planowane prace, a także opis technologii, w jakiej powstanie balkon. O ile nasza działka nie jest objęta specyficznymi warunkami zabudowy, takie pozwolenie otrzymamy szybko i sprawnie.
Konstrukcja balkonu – jaki materiał okaże się najlepszy?
Podstawą przy planowaniu balkonu jest oczywiście wybór materiałów budowlanych, które zostaną wykorzystane w budowie. Najpopularniejsze są solidne i bardzo trwałe balkony żelbetonowe. Minusem tego rozwiązania jest jednak stosunkowo duża waga, co oznacza, że tego typu balkon może potrzebować wsporników, które pozwolą bezpiecznie rozłożyć dodatkowe obciążenie. Znacznie lżejsze są natomiast balkony drewniane. W tym przypadku musimy jednak pamiętać o zapewnieniu bardzo dobrej jakościowo ochrony przed wilgocią.
Jeśli budynek spełnia podstawowe wymagania nośności, istnieje możliwość budowy balkonu dostawnego, który jest przytwierdzony do konstrukcji budynku i nie posiada wsporników. Takie balkony często są wykonywane z lżejszych stopów stali. Jaki materiał okaże się najlepszy? W tej kwestii warto skonsultować się z doświadczonym architektem, który zapozna się ze specyfiką budynku i na podstawie zebranych informacji podpowie najlepsze rozwiązanie. Gdy dokonamy wyboru, architekt sporządzi projekt, na podstawie którego przeprowadzone zostaną prace budowlane.
Budowa balkonu na innym elemencie budynku
Balkon może zostać osadzony na konstrukcji budynku, np. na stropie garażu. Wiele projektów piętrowych z wysuniętym garażem uwzględnia stworzenie na tej przestrzeni balkonu. W aspekcie konstrukcyjnym jest to praktycznie taras. W tym artykule: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz zapoznać się z popularnymi rozwiązaniami stosowanymi w nowoczesnym budownictwie. Wiele budynków piętrowych posiada elementy nośne, na których można w przyszłości osadzić balkon.
Jeśli natomiast planujemy budowę domu i bazujemy na gotowym projekcie, warto na tym etapie zastanowić się, czy w przyszłości potrzebny będzie nam balkon. Znacznie tańszym rozwiązaniem jest bowiem adaptacja gotowego projektu przed rozpoczęciem budowy, aniżeli dobudowa balkonu do istniejącego już budynku. Jeśli natomiast kupujemy dom i marzy nam się jego rozbudowa, warto przed zakupem skonsultować się z architektem i omówić możliwe rozwiązania.
Izolacja balkonu – podstawa trwałości na przestrzeni lat
Balkon jest mocno narażony na działanie czynników atmosferycznych. Ulewne deszcze, a także opady śniegu stanowią spore wyzwanie dla konstrukcji. Niezbędna jest odpowiednia izolacja, która zatrzyma wilgoć i zapobiegnie korozji zbrojenia, a także pękaniu betonu. Do najpopularniejszych rozwiązań zaliczymy zaprawę izolacyjną lub płynną folię. Jeśli planujemy wykończenie balkonu płytkami gresowymi, wówczas, o dobrą izolację może zadbać specjalny klej do płytek. Firma budowlana New House stara się dobrać optymalne rozwiązania dostosowane do specyfiki budynku. Dzięki temu, konstrukcja zyskuje nienaganną trwałość na przestrzeni wielu lat.
O czym należy pamiętać przy wykańczaniu balkonu?
Gdy konstrukcja balkonu jest gotowa, pozostaje nam jego wykończenie, w taki sposób, aby dodatkowy element architektoniczny pasował do stylistyki budynku. Największe możliwości oferują nam domy postawione w technologii murowanej. O zaletach tej technologii możesz przeczytać w tym artykule: https://new-house.com.pl/dom-murowany. Ze względu na solidną konstrukcję, budynek jest mniej podatny na obciążenia, dzięki czemu, dobudowa balkonu nie stanowi problemu, a co więcej, nie musimy obawiać się ograniczeń przy jego wykończeniu.
Zwykle, balkon pokrywa się wylewką betonową, na którą wędrują płytki gresowe lub specjalne panele drewniane przystosowane do warunków panujących na zewnątrz. Oczywiście przy wykańczaniu niezbędne są odpowiednie obróbki blacharskie, w celu stworzenia systemu odprowadzania wody. Nowoczesne budownictwo oddaje do dyspozycji inwestorów bogatą gamę rozwiązań, dzięki czemu, możemy stworzyć balkon w pełni dostosowany do indywidualnych potrzeb domowników.