Zakup działki budowlanej to ważny krok na drodze do wymarzonego domu. W związku z tym, inwestor powinien dokładnie zapoznać się z uwarunkowaniami, które mają duży wpływ na koszty budowy domu oraz wybór ewentualnych technologii. Umowa przedwstępna kupna działki daje nam nieco więcej czasu na zapoznanie się ze specyfiką działki, a jednocześnie, zabezpiecza nasze interesy na wypadek, gdyby sprzedawca się rozmyślił lub doszedł do porozumienia z kimś innym. W tym miejscu wskażemy najważniejsze kwestie związane z zawarciem takiej umowy.
Jakie elementy powinna zawierać umowa przedwstępna?
Załóżmy hipotetyczną sytuację, w której znajdujemy działkę w dogodnej okolicy, a co więcej, jest ona dostępna w całkiem przystępnej cenie. Zależy nam jednak na tym, aby upewnić się, czy wybrana lokalizacja sprosta naszym oczekiwaniom, a jednocześnie boimy się, że zwłoka może kosztować nas utratę szansy na kupno wymarzonej działki. W tym miejscu pojawia się umowa przedwstępna. O tym, jak istotne jest gruntowne sprawdzenie działki, możesz przeczytać w tym artykule: https://new-house.com.pl/dzialki. No dobrze, co powinna w takim razie zawierać umowa przedwstępna kupna działki i co właściwie oznacza taka umowa?
W umowie niezbędne będą oczywiście dane osobowe sprzedawcy oraz inwestora, a także opis przedmiotu transakcji, czyli w tym przypadku, interesującej nas działki. W umowie przedwstępnej powinna znaleźć się cena, na jaką przystaną obie strony, termin finalnego zawarcia transakcji, a także kwota zadatku, którą uiszcza inwestor. Umowa przedwstępna może być sporządzona u notariusza, ale wiąże się to oczywiście z dodatkowym wydatkiem. Jednakże tylko taka umowa pozwala dochodzić zawarcia umowy przed sądem, jeśli sprzedawca złamie jej warunki.
Zadatek przy podpisaniu umowy przedwstępnej kupna działki
Inwestor przy podpisywaniu umowy przedwstępnej musi być gotowy na uiszczenie zadatku. Choć nie jest to konieczna, zdecydowana większość sprzedawców chce zabezpieczyć się w ten sposób. W praktyce, zadatek zabezpiecza także interesy inwestora. Mamy bowiem trzy możliwe scenariusze, z czego najczęściej spotykanym jest oczywiście zawarcie finalnego porozumienia. W takim wypadku, zadatek wlicza się w koszty zakupu działki.
Co dzieje się z zadatkiem w sytuacji, gdy nie dojdzie do transakcji? Jeśli rozmyśli się inwestor, wówczas zadatek staje się własnością sprzedawcy. Jest to rekompensata za utracony czas, w którym nie było możliwości sprzedaży działki innemu inwestorowi. Jeśli to sprzedawca się rozmyśli, wówczas, inwestor powinien otrzymać podwojony zadatek w ramach rekompensaty. Wysokość zadatku jest umowna, ale w większości przypadków mieści się w przedziale 10-20% wartości działki.
Dlaczego warto podpisać umowę przedwstępną kupna działki?
Aby uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie realizacji projektu, warto uprzednio dokładnie zapoznać się z uwarunkowaniami panującymi na danej działce. Głównie chodzi o poziom wód gruntowych, specyfikę podłoża, a także jej status w planie zagospodarowania przestrzennego. W urzędzie gminy możemy wystąpić z wnioskiem o udzielenie informacji na temat interesującej nas działki. Taką możliwość ma jednak wyłącznie właściciel działki lub jej przyszły nabywca. W pojęciu przyszłego nabywcy rozumiemy osobę, która zawarła umowę przedwstępną.
Firma budowlana New House posiada ogromne doświadczenie w realizacji projektów na wielu działkach budowlanych. O tym, jak istotny jest właściwy wybór działki i jak wpływa na samą budowę przy niesprzyjających okolicznościach, możesz przeczytać w tym artykule: https://new-house.com.pl/posadowienie-w-trudnych-warunkach. Biorąc pod uwagę ewentualny wzrost kosztów przy niesprzyjających warunkach, warto podpisać umowę przedwstępną, aby zyskać możliwość spokojnego sprawdzenia informacji na temat wybranej działki.
Co jeszcze warto sprawdzić przed sfinalizowaniem transakcji?
Umowa przedwstępna oferuje nam szereg możliwości. Dzięki niej, możemy sprawdzić księgę wieczystą, zweryfikować dotychczasowego właściciela, a także uzyskać dostęp do rejestru publicznego zawierającego informacje na temat nieruchomości. Warto również wykonać rekonesans polegający na zapoznaniu się z okolicą. Jakie udogodnienia znajdują się w najbliższym sąsiedztwie? Jakie przyłącza techniczne posiada interesująca nas działka? Bez umowy przedwstępnej, nasze możliwości weryfikacji wybranej działki są bardzo mocno ograniczone.
Kiedy sfinalizować umowę kupna-sprzedaży działki?
Dopiero po dokładnym zweryfikowaniu statusu i uwarunkowań działki możemy przejść do finalizacji umowy u notariusza. Firma budowlana New House wspiera swoich klientów na wszystkich etapach inwestycji. Więcej na temat naszej oferty możesz przeczytać w tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu. Możemy pomóc w zawarciu korzystnej umowy przedwstępnej, zweryfikować, czy jest to dobra inwestycja, a także pomóc w formalnościach związanych z finalizacją umowy i uzyskaniem pozwolenia na budowę domu.