Planując budowę domu, powinniśmy mieć na uwadze, poza oczywistymi wydatkami związanymi z materiałami budowlanymi itd., że dom wymagał będzie również nakładu finansowego niezbędnego do jego eksploatacji. Wszak ogrzewanie może kosztować nas nawet kilka tysięcy rocznie. Chyba że zdecydujemy się na budowę domu pasywnego, wtedy koszty te zmaleją do kilkuset złotych rocznie. Choć wielu z nas wolałoby uniknąć jakichkolwiek rachunków związanych z eksploatacją naszego lokum. Czy jest to w ogóle możliwe? Ależ jak najbardziej. Dzięki nowoczesnym technologiom i instalacjom działającym na podstawie odnawialnych źródeł energii możemy być posiadaczami domu bez rachunków, który nazywany jest również domem plus energetycznym. Co musimy wiedzieć o takim przedsięwzięciu?
Czym jest dom plus energetyczny?
Dom bez rachunków nazywany też domem plus energetycznym to nic innego jak dom generujący więcej energii, niż jej faktycznie potrzebuje i zużywa. To dzięki zastosowanym instalacjom oraz wielu rozwiązaniom koszty jego utrzymania są niemal zerowe. Warto mieć na uwadze, że budowa takiego domu nie musi być ogromnym wydatkiem, ponieważ na rynku znajdziemy konkurencyjne oferty technologii stosowanych przy jego wznoszeniu. Ponadto coraz większa popularność takich domów sprawia, że znajdziemy więcej specjalistów od tego typu inwestycji i nie będą to przesadnie kosztowne usługi. Warto myśleć perspektywicznie, gdyż to właśnie domy nieemitujące zanieczyszczeń i umiejące same zaspokoić swoje zapotrzebowanie na energię są rozwiązaniem niezbędnym do utrzymania naszej planety miejscem nadającym się do życia.
O czym powinniśmy pamiętać podczas planowania budowy domu plus energetycznego?
Pod budowę każdego domu istotne jest znalezienie odpowiedniej działki. W przypadku domu bez rachunków powinniśmy zwrócić uwagę zwłaszcza na jej ułożenie względem stron świata oraz zacienienie przez drzewa czy jakieś inne, zacieniające konstrukcje. Jest to ważne z tego powodu, ponieważ dom plus energetyczny musi mieć możliwość stuprocentowego wykorzystywania światła słonecznego. W związku z tym strefa dzienna, w której znajdują się liczne i duże przeszklenia, znajdować się powinna od strony południowej. Podobnie jest z instalacją fotowoltaiczną. Ona też instalowana będzie na południowej części dachu. Trzeba mieć jednak na uwadze, jak już po części wspomnieliśmy powyżej, że okna te wraz z panelami fotowoltaicznymi muszą mieć stały dostęp do światła. Aby odpowiednio funkcjonowały, nie mogą być osłonięte chociażby drzewami.
Jeśli mówimy już o drzewach, nie możemy zapominać, że ich nasadzenia są również konieczne. Drzewa mogą być świetną osłoną przeciwwiatrową. Dlatego sugerowane jest sadzenie drzew iglastych od strony północnej, która jest najbardziej narażona na działanie zimnych wiatrów, a drzewa iglaste przez cały rok będą chroniły tę część domu. Drzewa liściaste najlepiej posadzić od południa, jednocześnie mając na uwadze, aby przesadnie nie zasłaniały okien czy fotowoltaiki.
Ponadto musimy mieć na uwadze, aby korzystać z pomocy profesjonalistów. Dzięki temu ryzyko błędów będzie znikome i nasz dom będzie odpowiednio dostosowany do naszych potrzeb i zasobności naszego portfela. Niezbędne jest zastosowanie odpowiedniej bryły, właściwego rozmieszczenia przeszkleń i instalacji czy ocieplenia domu.
Przeszklenia w domu plus energetycznym
Nowoczesne domy bogate są w przeszklenia. Jednak aby nie generowały one strat ciepła, konieczne jest dobranie odpowiednich okien. W domach bez rachunków najlepiej będzie zdecydować się na okna o wysokim standardzie termoizolacyjności.
Coraz częściej na rynku spotkać możemy okna trójszybowe, których przestrzenie międzyszybowe wypełniane są gazami szlachetnymi, np. argonem czy kryptonem. Dzięki zastosowaniu tych gazów, ich termoizolacyjność jest zwiększona. Ponadto na rynku obecne są także okna czteroszybowe, których izolacyjność zbliżona jest do izolacyjności ścian.
Termoizolacja domów plus energetycznych
Musimy pamiętać również o odpowiedniej termoizolacji naszego domu, gdyż bez nie będzie on mógł być domem bez rachunków. Właściwe ocieplenie fundamentów, ścian i dachu powinno być przeprowadzone z zastosowaniem materiałów termoizolacyjnych o jak najlepszej jakości, a także o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła. Do tego świetnie sprawdzą się styropian, wełna mineralna oraz folie izolacyjne. Co więcej, dobrze jest zdecydować się na budowę płyty fundamentowej. Izolacja z twardych płyt polistyrenowych o grubości nawet 30 centymetrów właściwie oddzieli dom od zimnego gruntu. Taką izolację w prosty sposób można wyprowadzić ponad poziom gruntu i zespolić z ociepleniem murów.
Jakie instalacje powinny się znaleźć w domy bez rachunków?
Jedną z podstawowych instalacji, jakie powinny znaleźć się w domu plus energetycznym, jest mechaniczna wentylacja z rekuperacją. Rekuperacją jest niczym innym, jak systemem, który pozwala odzyskać ciepło ze zużytego powietrza. Przekazywane jest ono do świeżego powietrza, które napływa do naszego domu z zewnątrz. Dzięki jej zastosowaniu zaoszczędzimy na energii niezbędnej do ogrzania domu, a ponadto posiadać będziemy w domu czyste powietrze i odpowiedni mikroklimat. To pomoże uniknąć pojawienia się grzybów na ścianach, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia.
Inną równie ważną instalacją jest pompa ciepła. Działa ona w oparciu o energię cieplną, która pozyskiwana jest z otoczenia. Wykorzystanie takiej energii jest darmowe, dzięki czemu zastosowanie pompy ciepła znacznie obniży koszty związane z jego ogrzewaniem, a dodatkowo nie będziemy zdani na łaskę zewnętrznych źródeł energii, np. gazociągów. Jednak pompy ciepła, poza ogrzewaniem budynku, potrafią go także ochłodzić. Z zastosowaniem tej instalacji wiąże się także ograniczenie miejsca, które niezbędne jest do jej montażu, ponieważ jest ona wielkości dużej lodówki. Nie potrzebujemy w takim wypadku również dodatkowego pomieszczenia do przechowywania opału oraz możemy zrezygnować z budowy komina.
Decydując się na budowę domu plus energetycznego, warto się także zdecydować na panele fotowoltaiczne. Dzięki niej będziemy w stanie korzystać z energii elektrycznej pozyskanej w ekologiczny sposób. Mimo że instalacja fotowoltaiczna nie należy do tanich, to jednak dostępne są różnego rodzaju dofinansowania czy programy, które pomogą nam obniżyć koszt tej inwestycji.