Nurt podhalański w budownictwie zalicza się oczywiście do stylów góralski, ale zasługuje na odrębne wyszczególnienie. Zwłaszcza, że styl góralski w Polsce możemy podzielić właśnie nurty: podhalański oraz zakopiański. Wbrew pozorom różnią się one dosyć istotnie, choć styl zakopiański w wielu kwestiach wzorował się na starszym stylu podhalańskim. Sprawdźmy, jakie cechy charakterystyczne odróżniają domy w stylu podhalańskim od innych budynków.
Styl podhalański – podstawowe informacje
Styl podhalański w Polsce zaczął się kształtować na przełomie XIV oraz XV wieku. Na przestrzeni lat domy te ewoluowały, przybierając swój bardziej współczesny kształt. Co ciekawe, już w pierwotnych założeniach dbano o istotne detale, które dzisiaj wpływają na energooszczędność domu, np. centralna ściana z oknami skierowana na południe, aby lepiej doświetlić wnętrza. W stylu podhalańskim dominują oczywiście domy z drewna, choć możemy spotkać projekty domów murowanych, które wykorzystują liczne elementy stylu podhalańskiego.
Firma budowlana New House specjalizuje się w technologii murowanej, ale rozbudowana kolekcja projektów dostępnych na naszej stronie sprosta oczekiwaniom miłośników różnych stylów w budownictwie. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/projekty-domow możesz sprawdzić przykładowe domy w stylu podhalańskim, a także domy, które korzystają jedynie z niektórych elementów charakterystycznych dla tego stylu.
Konstrukcja domu w stylu podhalańskim
W tym stylu przeważają oczywiście domy z poddaszem użytkowym pokryte dwuspadowym lub czterospadowym dachem o dość stromym nachyleniu. Stylistyka stara się uzyskać dobrze doświetlone wnętrza, co sprawia, że dachy domów w stylu podhalańskim posiadają wiele elementów architektonicznych, takich jak lukarny oraz niewielkie, bawole oka. Lukarny często są wysunięte do przodu, daleko poza krawędź okna, nadając budynkowi niezwykle klimatycznego wyglądu. Domy w stylu podhalańskim są budowane z drewna, ale nie może w nich zabraknąć kamiennej podmurówki. Dominują domy na planie prostokąta skierowane dłuższą fasadą w kierunku południowym.
Jakie elementy architektoniczne zawierają domy w stylu podhalańskim?
Jak już mówiliśmy, w stylu podhalańskim spotkamy się z bardzo urozmaiconym dachem, na którym nie brakuje lukarn oraz bawolich oczu. Powszechne są również bardzo klimatyczne lukarny z niewielkim balkonem. Dołóżmy do tego zdobione krowie oraz liczne ozdoby w drewnie. Tarasy nie znajdowały zastosowania w dawnym budownictwie, ale obecnie, w przypadku domów podhalańskich są nieodzownym elementem. Duże tarasy i werandy są wykończone w drewnie, często korzystając z drewnianych wsporników podtrzymujących zadaszenie. Sprzyja temu mocno wyciągnięty okap dachu.
Domy w stylu podhalańskim posiadają duże okna w drewnianych ramach. Nierzadko spotkamy się także z klimatycznymi okiennicami. Duże okna są charakterystyczne zwłaszcza po stronie południowej, jako iż styl stawia na dobrze doświetlone wnętrza. Jeśli chcesz zmienić wybrane elementy domu w tej stylistyce, można je nanieść w procesie adaptacji, o czym więcej przeczytasz w tym miejscu: https://new-house.com.pl/adaptacja-projektu. Adaptacja projektu pozwala dostosować dom do specyfiki działki, a także do indywidualnych potrzeb inwestora.
Stylistyka zewnętrzna domów podhalańskich
Na zewnętrzną stylistykę zwykle składa się jasne drewno kontrastujące z ciemnym dachem. Do tego dochodzi kamienna podmurówka nierzadko stosowana również do wykonania schodów oraz podpór. W nowoczesnym stylu inspirowanym niektórymi elementami nurtu podhalańskiego dominuje kolorystyka typowa dla domów skandynawskich. Biała elewacja jest przyozdobiona licznymi elementami drewna. Warto zaznaczyć, że domy podhalańskie są dosyć wysokie, a wszystko za sprawą stromego dachu z długim okapem.
Koszty budowy domu w stylu podhalańskim
Osoby zainteresowane budową domu w stylu podhalańskim muszą przygotować się na niemały wydatek. Wysokie koszty budowy domu są głównie związane z licznymi elementami architektonicznymi, które urozmaicą bryłę budynku. Kosztowne jest także wykonanie stromego dachu z lukarnami. Na stronie firmy budowlanej New House możesz sprawdzić rzeczywiste koszty budowy domu po wybraniu interesującego Cię projektu. To duże udogodnienie dla klientów, którzy chcą zorientować się w faktycznych cenach przed rozpoczęciem inwestycji.
Zaprojektuj wymarzony dom podhalański z architektem
Biorąc pod uwagę bardzo zróżnicowany charakter domów podhalańskich oraz ograniczony wybór projektów zachowanych w tej stylistyce, być może zapragniesz stworzyć dom dostosowany pod każdym kątem do swoich potrzeb. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/zaprojektuj-z-architektem-new-house możesz przeczytać więcej na temat tego, jak wygląda projektowanie domu od podstaw. Współpraca z projektantem pozwala krok po kroku stworzyć wymarzony dom zawierający wszystkie elementy, na których zależy inwestorom.