Nowoczesne stodoły to domy, z którymi coraz częściej spotkamy się na przedmieściach oraz nowych osiedlach domów jednorodzinnych. Choć projekty te były dostępne wiele lat temu, obecnie są one postrzegane jako bardzo modne, funkcjonalne, a co najważniejsze, energooszczędne. W tym miejscu omówimy charakterystykę tych domów i posłużymy się kilkoma przykładami.
W jaki sposób zbudowana jest nowoczesna stodoła?
Konstrukcja ta posiada kilka cech charakterystycznych, dzięki którym, budynek ten jest dosyć prosty do zdefiniowania. Jest to dom usytuowany na planie prostokąta i pokryty dwuspadowym dachem pozbawionym okapu. Jest to zatem konstrukcja zbieżna do zwykłej stodoły. Architekci sięgają jednak po nowoczesną stylistykę, dzięki której, domy te prezentują się bardzo okazale i interesująco. Nowoczesna stodoła jest zazwyczaj wyposażona w poddasze użytkowe, choć zdarzają się również parterowe stodoły ze strychem. W wielu projektach, nad pokojem dziennym stosowana jest pustka przestrzenna, najczęściej przeszklona. Buduje to charakterystyczny klimat tego domu.
Jeśli natomiast chodzi o dostępne stylistyki, nowoczesne stodoły jako proste i nieskomplikowane bryły świetnie sprawdzają się w stylu minimalistycznym oraz industrialnym. Elewacja może być pokryta płytami elewacyjnymi, klinkierem, kamieniem czy też drewnem. Dużym zainteresowaniem cieszy się nowoczesna stodoła zachowana w prostym i naturalnym stylu skandynawskim.
Nowoczesna stodoła wyposażona w poddasze użytkowe
Biorąc pod uwagę konstrukcję tego domu i dach dwuspadowy, projekty te zazwyczaj obejmują poddasze użytkowe, które gwarantuje nam dodatkową przestrzeń. W nowoczesnym budownictwie zwykle można dostrzec podział na strefę dzienną na dole oraz strefę nocną na poddaszu. Charakterystycznym elementem jest strefa rekreacyjna w okolicy przeszklonej pustki przestrzennej nad salonem. Tego typu domy często posiadają również zadaszony balkon nad tarasem.
Idealnym przykładem takiej stodoły zachowanej w stylistyce skandynawskiej jest projekt Idealny 1, który możesz sprawdzić w tym miejscu: https://new-house.com.pl/projekt/20109. Jest to dom z poddaszem użytkowym o powierzchni 179m2. Posiada przestronną strefę dzienną, trzy sypialnie, trzy łazienki oraz gabinet. Dużym udogodnieniem dla zmotoryzowanych domowników jest dwustanowiskowy garaż usytuowany obok wiatrołapu.
Dach parterowy zachowany w koncepcji nowoczesnej stodoły
Nowoczesna stodoła może być również domem parterowym. W takich budynkach zwykle stosuje się mniejsze nachylenie dwuspadowego dachu. Jest to istotne na działkach budowlanych, na których obowiązują rygorystyczne wskaźniki zagospodarowania terenu. Nowoczesna stodoła może być również wyposażona w strych nieużytkowy, który w perspektywie przyszłości można oczywiście zaadaptować, zyskując tym samym dodatkową przestrzeń.
Dobrym przykładem będzie tu projekt ALFI zachowany w nowoczesnej stylistyce. Projekt ten możesz sprawdzić w tym miejscu: https://new-house.com.pl/projekt/20029. Jest to dom parterowy o powierzchni użytkowej 159m2. Prostokątną bryłę urozmaica dwustanowiskowy garaż wysunięty w kierunku południowym. Na uwagę zasługuje przeszklona strefa dzienna.
Nowoczesna stodoła w industrialnym stylu
Nieco inny zamysł ulokowania garażu prezentuje projekt KA94 SZ, w którym projekt jest wysunięty w kierunku zachodnim i z główną bryłą nowoczesnej stodoły łączy go łącznik, w którym znajduje się pomieszczenie gospodarcze. I ile nowoczesna stodoła częściej bazuje na jasnej kolorystyce, o tyle projekt KA94 SZ (dostępny tutaj: https://new-house.com.pl/projekt/20593), posiada szarą elewację wykończoną szarym drewnem. To propozycja dla mniejszych rodzin. Na powierzchnię użytkową 99m2 składa się duża strefa dzienna, dwie sypialnie, gabinet, łazienka oraz toaleta.
Jakie zalety posiadają nowoczesne stodoły?
Zacznijmy od funkcjonalności tego budynku. Prosta bryła korzystnie wpływa na komunikację domu i pozwala na dobre oddzielenie od siebie strefy dziennej, nocnej oraz gospodarczej. Doskonałym przykładem jest dom z poddaszem użytkowym, w którym strefa dzienna z gabinetem i częścią gospodarczą jest położona na dole, podczas gdy poddasze zajmuje strefa nocna. Także w domach parterowych można uzyskać praktyczny rozkład. Nowoczesna stodoła ze względu na swoją prostą i zwartą bryłę jest niezwykle energooszczędną konstrukcją. Wiele domów pasywnych oraz plus energetycznych bazuje właśnie na koncepcji nowoczesnej stodoły.
Dużym plusem jest również oryginalna stylistyka takich domów. Nowoczesne stodoły doskonale sprawdzą się zarówno w minimalistycznych i nowoczesnych stylistykach, jak również w stylu skandynawskim. Dzięki temu, takie domy można wybudować zarówno w mieście, na przedmieściach, jak również na wsi. Biorąc pod uwagę dużą popularność tych konstrukcji, nasza baza projektów stale poszerza się o nowoczesne stodoły, dzięki czemu, każdy inwestor znajdzie projekt dla siebie.