Akademia Budowlana

Ile kosztuje podpiwniczenie domu?

Piwnica do niedawna wydawała się tak oczywistym elementem domu, jak choćby kuchnia czy łazienka. Służyła różnorodnym celom – była składem opału, miejscem na przetwory z owoców i warzyw czy przydomowym warsztatem. Jednak od kilku lat jej popularność sukcesywnie maleje. Dlaczego tak się dzieje?

Głównie dlatego, że zmienił się styl prowadzonego przez nas życia oraz sposób, w jaki ogrzewamy budynki. Przetwory kupujemy w sklepie, ponieważ mało kto z nas ma czas na ich samodzielne przygotowywanie. Mamy lodówki więc przechowywanie produktów spożywczych w chłodzie piwnicy nie jest konieczne.  Coraz częściej stosujemy również rodzaje ogrzewania, niewymagające posiadania kotłowni oraz miejsca do przechowywania opału – wykorzystujące prąd oraz różnego rodzaju gaz. Jeśli już decydujemy się na dom z piwnicą, to najczęściej pełni ona funkcję rodzinnej siłowni, sauny lub domowego biura. Jednak większość inwestorów nie uważa piwnicy za niezbędny element komfortowego domu. Budujemy ją, gdy ma mieć konkretne przeznaczenie, a nie dlatego, że tak trzeba czy wypada.
 
Różnica terenu a podpiwniczenie domu

Podpiwniczenie domu jest konieczne, gdy nasza działka jest zlokalizowana na terenie, na którym występują znaczne różnice wysokości. Aby zniwelować duże nachylenie gruntu, wykonuje się częściowe podpiwniczenie domu, który dzięki temu zabiegowi architektonicznemu można pewnie posadzić na działce. Inwestor zyskuje w tym przypadku dodatkową kondygnację budynku, którą może wykorzystać w najkorzystniejszy z jego punktu widzenia sposób. W takim podpiwniczeniu można zorganizować np. garaż.

Warto jednak pamiętać, że piwnica jest dobrym pomysłem w przypadku kiedy spadek terenu na działce wynosi w okolicach półtora metra. Większe nachylenie może wiązać się z niebezpieczeństwem zbyt wysokich wód gruntowych, a co za tym idzie możliwością niekontrolowanego zalewania budynku.

Podpiwniczenie budynku wybudowanego na niewielkiej skarpie dodatkowo jest wygodne w doświetleniu światłem naturalnym. Wystarczy okna piwnicy zlokalizować po stronie spadu nad terenem gruntu, aby do pomieszczenia wpadało światło słoneczne. Pozwoli to docelowo zaoszczędzić na kosztach związanych z wykorzystaniem energii elektrycznej.
 
Niewielka działka a podpiwniczenie domu

Podpiwniczenie nieruchomości sprawdzi się również w przypadku gdy dysponujemy działką o stosunkowo niewielkich wymiarach. Taka parcela ma mocno ograniczone możliwości w zakresie budowy dodatkowych pomieszczeń gospodarczych, ponieważ zwyczajnie nie ma na nie miejsca. Piwnica może w tym przypadku służyć nam nie tylko jako garaż, ale również kotłownia, skład opału, spiżarnia, pralnia, suszarnia czy mieć jeszcze inne przeznaczenie. Na małej działce gdzie każdy metr kwadratowy powierzchni użytkowej jest na wagę złota, podpiwniczenie może okazać się zbawienne.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nie na każdej działce możemy wybudować piwnicę. Dlaczego? Wszystko zależy od poziomu wód gruntowych, jakie występują na naszym terenie. Może się np. okazać, że zamiast budowy tradycyjnych fundamentów będziemy musieli ponieść koszt płyty fundamentowej przeznaczonej do słabego gruntu. Warto to sprawdzić, zanim zdecydujemy się na konkretny projekt domu z piwnicą, aby uniknąć kosztownej w skutkach pomyłki.
 
Kiedy jeszcze warto rozważyć budowę piwnicy?

Wiemy już, że podpiwniczenie domu jest niezbędne, jeśli nasza działka jest nachylona. Rozwiązanie to sprawdzi się także w przypadku niewielkich parceli. Zastanówmy się przez chwile czy istnieją jeszcze jakieś rzeczowe przesłanki do wybudowania piwnicy? Co sprawia, że powinniśmy się zdecydować na jej rozważenie?

Pierwszym przypadkiem jest sytuacja, gdy koniecznie chcemy mieć garaż, ale nie chcemy, by zajmował nam przestrzeń przeznaczoną na dom czy przydomowy ogród. W tej sytuacji zlokalizowanie garażu w piwnicy jest optymalnym rozwiązaniem. Piwnica może się okazać niezbędna również, jeśli marzymy o całorocznym basenie lub przestronnej saunie. Pływalnia zlokalizowana w podpiwniczeniu pozwala cieszyć się relaksującymi właściwościami wody w zaciszu własnego domu bez względu na aurę panującą na zewnątrz. To bez wątpienia wygodna opcja, która dodatkowo znacznie podnosi prestiż nieruchomości.
 
 
Przeciwskazania do wykonania podpiwniczenia

Piwnica nie sprawdzi się, jeśli teren, na którym znajduje się nasza działka, jest podmokły. Podpiwniczenie nieruchomości to zły pomysł także w przypadku gdy dom sąsiaduje ze zbiornikiem wodnym lub rzeką. Dlaczego? Ponieważ obfite opady mogą okresowo podnosić poziom wód gruntowych, co skutkować będzie podmakaniem piwnicy, jak również jej zalewaniem. A to nie jedyne konsekwencje. Notoryczne zalewanie piwnicy może znacząco osłabić fundamenty a w konsekwencji także konstrukcję domu. A wtedy jedyne co nam pozostanie to osuszanie fundamentów i izolacja podpiwniczenia. To niezwykle kosztowne przedsięwzięcia, których lepiej sobie oszczędzić. W takim przypadku zdecydowanie rozsądniej jest zrezygnować z podpiwniczenia i spać spokojnie. Szczególnie jeśli mamy możliwość ulokowania pomieszczeń gospodarczych w innym miejscu.
 
Koszt wykonania podpiwniczenia

Koszt wybudowania piwnicy nie jest mały. Szacunki pokazują, że może on wynieść nawet 20 do 30% kosztów budowy całej nieruchomości. Jeden metr kwadratowy podpiwniczenia to minimum kilkaset złotych (najczęściej od 200 zł do nawet 600 zł). Tak naprawdę wszystko zależy od terenu, który w dużej mierze determinuje odpowiednią technologię budowy. Im teren jest bardziej podmokły, tym koszty będą większe.

Właściwa izolacja przeciwwilgociowa, odpowiednie ocieplenie, strop, schody, wykonanie instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej, otynkowanie – to wszystko generuje wysokie koszty, z którymi należy się liczyć, planując wykonanie podpiwniczenia. A to dopiero początek, ponieważ posiadanie piwnicy podnosi również późniejsze koszty eksploatacji domu mniej więcej o 15%, na które składa się głównie ogrzewanie i oświetlenie. W tej sytuacji trzeba mieć naprawdę solidny powód, aby wybudować podpiwniczenie. Szczególnie że na niczym w tym przypadku nie zaoszczędzimy. Aby piwnica służyła nam przez lata, materiały niezbędne do jej wykonania muszą być wysokiej jakości, a i jej wykonanie powinno być odpowiednio profesjonalne. Tak więc oszczędzanie na ekipie budowlanej również jest pozbawione sensu.
 
Dom z piwnicą czy bez - podsumowanie

Budowa domu z piwnicą powinna być przemyślana i racjonalnie przekalkulowana. Istnieją bowiem sytuacje, kiedy jej wykorzystanie będzie niezbędne np. określone ukształtowanie działki. Jednak w większości wypadków może się okazać tylko kosztownym zbytkiem, który można z powodzeniem zastąpić innym, zdecydowanie tańszym w realizacji rozwiązaniem. Garaż w podpiwniczeniu możemy zastąpić garażem wolnostojącym lub takim ulokowanym w bryle budynku. Pomieszczenia gospodarcze ulokowane w piwnicy można zamienić na wybudowanie poddasza – które paradoksalnie jest tańsze niż budowa podpiwniczenia. Można również zbudować składzik za domem, jeśli dysponujemy odpowiednią ilością niezagospodarowanej przestrzeni. Jak widać, możliwości jest naprawdę sporo, a to oczywiście nie wszystkie opcje, jakie mamy do dyspozycji.

Tak, więc jeśli piwnica nie jest w przypadku naszego domu absolutną koniecznością, to nie ma sensu narażać się na ogromne koszty. Lepiej przeznaczyć te środki na wyposażenie domu lub rozwiązania, które podniosą komfort naszego życia i ułatwią codzienne funkcjonowanie.
Nie wiesz, czy stać Cię na własny dom? Nasz kalkulator budowy domu odpowie Ci na to pytanie! Sprawdź go!
 

 
.

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt90@new-house.com.pl
+48 504 125 130
* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*

Tak   Nie
WWyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*

Obowiązki informacyjne
 1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

  1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
  2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
  3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
  4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
  5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
  6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
  7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
  9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
  10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
  11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.