Nie sposób zaprzeczyć, iż właściwe osadzenie okna jest tak samo istotne, jak jego właściwości. Najczęściej do montażu okien wykorzystuje się piankę poliuretanową. Zauważyć jednak można, że coraz częściej stosuje się też montaż okien, do którego stosuje się piany i taśmy o właściwościach paroszczelnych i paroprzepuszczalnych. Taki proces nazywa się ciepłym montażem okien bądź niekiedy usłyszeć można również o montażu warstwowym. Przyjrzyjmy się bliżej temu procesowi.
Na czym polega ciepły montaż?
Podczas tradycyjnego osadzania okien, przytwierdza się je do muru, a powstałą przestrzeń wypełnia się pianką PUR. Charakteryzuje ją dobra izolacyjność termiczna, jak i akustyczna. Ponadto jest ona odporna na pleśń i inne grzyby. Co więcej, pianki tej nie będą atakowały ani owady, ani gryzonie. To rozwiązanie jest bardzo szybkie i tanie w wykonaniu.
Natomiast w przypadku montażu ciepłego, czy jak wolicie, montażu warstwowego, warstwa termoizolacyjna wykonana z pianki poliuretanowej jest ponadto chronione od wewnętrznej strony taśmą paroszczelną i od strony zewnętrznej taśmą paroprzepuszczalną, która dodatkowo jest wodoodporna. Jak więc widać, składa się on z trzech warstw – paroizolacyjnej, termoizolacyjnej i paroszczelnej. Zadaniem tej pierwszej jest uniemożliwienie przedostawania się wilgoci z domu do pianki. Warstwa termoizolacyjna chroni przed wydostawaniem się ciepła z wewnątrz budynku, paroszczelna zaś chroni pianę przed wodą, jednocześnie umożliwiając dyfuzję pary wodnej. Dzięki zabezpieczeniu piany taśmami zachowuje ona suchość i dzięki temu lepiej spełnia funkcję izolacji cieplnej i akustycznej.
Ciepły montaż sprawia, że powstawanie mostków cieplnych w miejscu obsadzenia okna jest minimalne. W związku z tym jesteśmy w stanie zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie domu, poprawić jego mikroklimat i uniknąć pleśni przy oknach. Według profesjonalistów mających wiedzę w tej dziedzinie ciepły montaż jest dwa razy skuteczniejszy, jeśli chodzi o zapewnienie szczelności niż tradycyjny sposób.
Każde rozwiązanie ma jednak jakieś wady. Podobnie jest w przypadku montażu warstwowego, ponieważ pochłania on zdecydowanie więcej czasu, a ponadto jest dwa razy droższy od tego tradycyjnego. Warto też wspomnieć, że do wykonywania ciepłego montażu okien niezbędna będzie pomoc fachowców, gdyż przy tej pracy konieczna jest wiedza i precyzja. Wszelkie pomyłki sprawią, że okno będzie jeszcze mniej szczelne, niż podczas tradycyjnego jego obsadzenia.
O czym trzeba pamiętać podczas ciepłego montażu okna?
Przed przystąpieniem do montażu, trzeba odpowiednio zadbać o powierzchnię ościeża. Powinno być ono gładkie i starannie oczyszczone, gdyż tylko do tak przygotowanej powierzchni można przykleić taśmy. Jeśli ościeża chociażby z pustaków ceramicznych są nierówne, trzeba je najpierw wyrównać i zagruntować. Ponadto, podczas przyklejania taśm w narożnikach okna, musimy pamiętać o utworzeniu zakładów.
Aby taśmy zapewniły stuprocentową szczelność, sugeruje się docisnąć je gumowym wałeczkiem. Tak przygotowane taśmy mogą pozostać poddane słonecznej ekspozycji przez jedynie 3 miesiące. Ewentualnie możemy je pokryć rzadką zaprawą klejową, aby mogły pozostać bez ocieplenia dłużej. Zanim przystąpimy do nakładania pianki, musimy starannie zwilżyć podłoże. Następnie szczeliny dokładnie wypełniamy pianą. Jeśli zostaną jakieś naddatki, delikatnie powinniśmy je usunąć ostrym narzędziem, uważając na taśmy, które nie mogą ulec uszkodzeniu. Taśmą paroszczelną powinniśmy także pokryć metalowe kotwy, za pomocą których okno mocowane jest do ścian domu.