Jeśli nasza działka budowlana nie posiada dostępu do sieci wodociągowej, jesteśmy zmuszeni do zainstalowania innego systemu do odprowadzania ścieków. Najpopularniejszym z nich jest szambo. Wybór i montaż zbiornika to bardzo ważny etap budowy domu. Szukając odpowiedniego zbiornika zwracamy uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany, ale również na certyfikaty, w tym atest higieniczny szamba. O czym informuje nas taki atest?
Co zrobić, gdy nasza działka nie ma dostępu do kanalizacji?
Jedną z najważniejszych kwestii towarzyszących wyborowi działki budowlanej jest oczywiście jej uzbrojenie. Zależy nam na bezproblemowym dostępie do elektryczności, wody oraz gazu. Niestety, działki poza miastem lub znajdujące się na peryferiach często nie są objęte siecią wodociągową lub nie ma możliwości podpięcia ich pod kanalizację. W tym artykule: https://new-house.com.pl/przylacza-budowlane omawiamy kwestie związane z uzbrojeniem działki. Co zatem zrobić w sytuacji, gdy nasza działka budowlana nie może zostać wyposażona w praktyczną kanalizację?
W takim wypadku ścieki będą odprowadzane do szamba. Przy większych działkach budowlanych zachodzi możliwość wprowadzenia przydomowej oczyszczalni ścieków, która zmniejszy częstotliwość, z jaką trzeba będzie zamawiać firmę asenizacyjną. Szambo nie wymaga pozwolenia na budowę, jeśli pojemność zbiornika nie przekracza 10m3. W praktyce często sięgamy jednak po większe zbiorniki, które muszą zostać uwzględnione w projekcie zagospodarowania terenu. Zakupiony zbiornik musi spełniać szereg wymogów i posiadać stosowny atest.
Atesty i certyfikaty przypisywane zbiornikom na szambo
O ile jeszcze kilkanaście lat temu urząd miasta lub gminy nie podejmował szczególnych kroków związanych z kontrolą szamba, o tyle dziś jest to standardowa procedura. Problemem była bowiem duża liczba nieszczelnych szamb. Niektóre gospodarstwa korzystały z usług firm asenizacyjnych dwa razy do roku, podczas gdy zużycie wody wskazywało na to, że zbiornik powinien być opróżniany nawet raz w miesiącu. Obecnie, właściciele domów jednorodzinnych muszą z większą dbałością podchodzić do kwestii szczelności szamba. Wszelkie nieprawidłowości wykryte podczas kontroli mogą powodować bardzo poważne konsekwencje finansowe.
Aby uniknąć problemów, warto postawić na zbiornik posiadający odpowiednie atesty. Jednym z nich jest atest higieniczny szamba. Świadczy on o wysokiej jakości produktu oraz niższym ryzyku wystąpienia nieszczelności w określonej perspektywie czasu. O taki atest występuje producent, który chce zwiększyć wiarygodność swoich zbiorników. Atesty są najczęściej wystawiane przez Instytut Techniki Budowlanej lub Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.
Jakie informacje zawiera atesty higieniczny szamba?
W takim ateście znajdują się informacje na temat tego, jaki materiał został wykorzystany do stworzenia zbiornika. Przykładowo może to być laminat poliestrowo-szklany. Atest informuje także o szczegółowym przeznaczeniu zbiornika oraz stwierdza zgodność z wymogami higienicznymi. Na dole znajdują się dane producenta zbiornika oraz data jego wystawienia. Zwykle, atest higieniczny dla danego zbiornika jest przypisywany na okres pięciu lat.
Z jednej strony, atest higieniczny szamba to atut po stronie sprzedawcy, który może liczyć na większe zaufanie ze strony klientów. Z drugiej strony, także sami klienci zyskują gwarancję, że ewentualne usterki w pierwszych latach użytkowania nie będą podstawą do wymierzenia kary finansowej. W tym artykule: https://new-house.com.pl/szambo-szczelne skupiamy się na dostępnych na rynku szambach. Obecnie, największym zainteresowaniem cieszą się szamba z prefabrykatu lub tworzywa sztucznego. Coraz częściej stosowane są także przydomowe oczyszczalnie ścieków.
Jak uzyskać atest higieniczny szamba?
To bardzo proste, wystarczy poprosić producenta zbiornika o wystawienie takiego atestu przy sprzedaży. Duże firmy publikują również takie atesty w formie dokumentów elektronicznych do pobrania. Wystarczy zatem pobrać atest przypisany do zakupionego przez nas produktu. W trakcie kontroli z urzędu miast lub gminy możemy przestawić taki atest jako dowód, że postawiliśmy na jakościowy i certyfikowany zbiornik. Pamiętajmy jednak, że gwarancja obowiązuje zwykle przez okres pięciu lat. Po upływie tego czasu właściciele działki powinni wykonywać okresowe badanie szczelności szamba, a w razie nieszczelności dokonać naprawy lub wymiany zbiornika.
Jak wybrać odpowiedni zbiornik na szambo?
Najlepiej zaufać renomowanym firmom budowlanym, które mogą nam zaoferować kompleksową budowę domu. Firma New House doradza inwestorowi w wielu kwestiach, w tym również pomaga dobrać odpowiednie szambo. W tym artykule: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się więcej o kompleksowej ofercie firmy New House. Istotną kwestią jest także wybór optymalnej lokalizacji na działce oraz zastosowanie otworu na rurę przy ogrodzeniu, tak, aby firma asenizacyjna mogła wybrać szambo także pod nieobecność domowników.