Powierzchnia biologicznie czynna jest jednym z wskaźników zagospodarowania terenu. W Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego często znajdziemy wytyczne związane z minimalną powierzchnią biologicznie czynną, jaka powinna znajdować się na terenie działki. Warto zatem zajrzeć do definicji, aby sprawdzić, co rozumiemy pod pojęciem powierzchni biologiczne czynnej, a także, jak wskaźnik ten wpływa na wybór projektu i aranżację ogrodu.
Czym jest powierzchnia biologiczne czynna?
Na początek warto odwołać się do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 2002 roku, w którym znajdziemy definicję powierzchni biologicznie czynnej. Zgodnie z tą definicją, poprzez teren biologiczne czynny uznajemy następujące powierzchnie:
- Teren z nawierzchnią ziemną zapewniający naturalną wegetację i retencję wody,
- 50% powierzchni tarasów i stropodachów urządzonych w formie trawników lub kwietników, pod warunkiem, że ich powierzchnia jest niemniejsza niż 10m2,
- Wody powierzchniowe: oczka wodne, stawy.
Innymi słowy, powierzchnia biologicznie czynna to praktycznie każdy teren, który nie został na stałe utwardzony nieprzepuszczalnymi materiałami. Wskaźnik retencji wody w naszym kraju jest jednym z najniższych spośród krajów Unii Europejskiej. Efektem są zmiany wprowadzane w ostatnich latach, które mają na celu powiększenie powierzchni biologicznie czynnej na działkach, a także poprawienie retencji wody. W wielu regionach zmiany widać w MPZP, w którym wprowadzono wymóg wyższego wskaźnika powierzchni biologicznie czynnej.
Powierzchnia biologicznie czynna w praktyce
Znamy już definicję, ale nie wyjaśnia ona do końca wszystkich elementów, które są zaliczany na poczet powierzchni biologicznie czynnej. W związku z tym, postanowiliśmy omówić definicję w praktyce i wskazać wszystkie elementy, które możemy zaliczyć do takiego terenu. Na początek, „teren z nawierzchnią ziemną”. W praktyce jest to trawnik, rabatki ziemne i żwirowe, a także wszelka roślinność. W praktyce, także podjazd usypany ze żwiru lub innych powierzchni przepuszczalnych jest uznawany za powierzchnię biologicznie czynną.
Drugi podpunkt definicji odwołuje się do tzw. zielonych dachów i tarasów. Bardzo popularne są dachy odwrócone, na których można bezpiecznie posadzić roślinność, która zwiększy wskaźnik powierzchni biologicznie czynnej na naszej działce. Tutaj musimy pamiętać o wymogach: taki dach lub taras musi mieć przynajmniej 10m2, a na poczet terenu biologicznie czynnego zalicza się jedynie 50% powierzchni. W przypadku wód powierzchniowych sprawa jest jasna, są to stawy, oczka wodne, ale również rowy melioracyjne, które umożliwiają retencję wód opadowych.
Jaką część działki należy przeznaczyć na powierzchnię biologicznie czynną?
Zgodnie z rozporządzeniem, właściciel nieruchomości powinien zostawić przynajmniej 25% terenu nieutwardzonego, który umożliwi naturalną wegetację. W praktyce jednak, Miejscowy Plan Zagospodarowania Terenu może zawierać inne wytyczne. W ostatnich latach, na wielu terenach podniesiono ten wskaźnik do poziomu 30, 40, a nawet 50%. Ma to ogromny wpływ na sposób zagospodarowania działki. Wskaźnik powierzchni biologicznie czynnej może być uzależniony także od wymiarów działki. Jest on swoistym przeciwieństwem wskaźnika powierzchni zabudowy, który uwzględnia wszelkie obiekty budowlane o charakterze trwałym.
Powierzchnia biologicznie czynna a pozwolenie na budowę
Wybierając gotowy projekt domu, inwestorzy muszą uwzględnić specyfikę działki oraz warunki zabudowy opisane w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Do najważniejszych wskaźników zaliczymy: wskaźnik powierzchni zabudowy, wskaźnik intensywności zabudowy, wysokość i rodzaj dachu, a także powierzchnię biologicznie czynną.
Załącznikami do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę są m.in. projekt budowlany oraz plan zagospodarowania terenu. Planiści sprawdzą, czy nasz projekt spełnia wymogi stawiane przez poszczególne wskaźniki. Innymi słowy, jeśli powierzchnia biologicznie czynna nie będzie dostatecznie duża i zgodna z warunkami zabudowy, inwestor nie otrzyma pozwolenia na budowę. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/pozwolenie-na-budowe możesz dowiedzieć się więcej na temat formalności związanych z załatwianiem pozwolenia na budowę domu.
Wpływ podatku deszczowego na nowoczesne budownictwo
W 2021 roku znacznie zaostrzono warunki podatku deszczowego, przez co objął on znacznie większą liczbę nieruchomości. Podatek dotyczy obecnie nieruchomości o powierzchni większej niż 600m2, na których wskaźnik zabudowy przekracza 50%. Biorąc pod uwagę, że podatek deszczowy może okazać się bardzo solidnym kosztem dodatkowym, wielu inwestorów szuka sposobu na powiększenie powierzchni biologicznie czynnej. Można to uzyskać poprzez stworzenie zielonego dachu lub tarasu, a także przerobienie podjazdów i alejek na powierzchnie ziemne lub żwirowe. Alternatywą jest inwestycja w zbiornik retencyjny, który może obniżyć opłatę deszczową.