Wykonanie wydajniej instalacji elektrycznej w nowym domu to znaczący koszt. Zwłaszcza, jeśli wybieramy najlepsze materiały w trosce o bezpieczeństwo naszego domu. Wykonanie efektywnej instalacji elektrycznej gwarantującej domownikom większy komfort i wygodę ułatwia profesjonalny projekt instalacji elektrycznej. W tym artykule powiemy więcej na temat tego, czym jest taki projekt, jakie informacje zawiera, a także, ile musi zapłacić za niego inwestor.
Czy projekt instalacji elektrycznej jest konieczny?
Do 2015 roku, projekt instalacji elektrycznej był wymagany przez zasady prawa budowlanego. Był on obowiązkowym elementem projektu budowlanego akceptowanego przy wydawaniu pozwolenia na budowę domu. W 2015 roku w życie weszła jednak nowelizacja, która zniosła obowiązek tworzenia projektu instalacji elektrycznej. Obecnie, inwestorzy mają zatem pełną swobodę: mogą zdecydować się na tworzenie projektu lub od razu zlecić elektrykowi wykonanie niezbędnych prac.
Chociaż projekt instalacji elektrycznej nie jest już wymagany, wielu inwestorów wciąż decyduje się na jego stworzenie. W ten sposób łatwiej jest uniknąć kosztownych błędów, które w przyszłości mogą skutkować zwarciami, skokami napięcia, a także większym zużyciem energii. W tym artykule: https://new-house.com.pl/instalacje-elektryczne możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak duże znacznie dla naszego domu ma dobrze zaprojektowana sieć elektryczna. W związku z tym, zalecamy inwestorom, aby zdecydowali się na zakupienie projektu.
Jakie informacje zawiera projekt instalacji elektrycznej?
Projekt instalacji elektrycznej obejmuje układ przewodów elektrycznych z uwzględnieniem innych instalacji: wodno-kanalizacyjnej oraz gazowej. W projekcie dostępne są również informacje na temat lokalizacji gniazdek, włączników oraz centrali, która umożliwia nadzorowanie pracy poszczególnych urządzeń. Jeśli nasz dom będzie korzystać z instalacji grzewczej zasilanej prądem, w projekcie znajdą się także informacje o rozwiązaniach zastosowanych w tym aspekcie. Ponadto, projekt instalacji elektrycznej obejmuje również oświetlenie oraz przewody zewnętrzne, z pomocą których możliwe będzie zrealizowanie chociażby automatyki do bramy.
Projekt uwzględnia także część opisową, w której dostępne są informacje na temat zastosowanych materiałów oraz rozwiązań. Dzięki temu, wykonawca otrzymuje kompleksową instrukcję, która pozwala krok po kroku zrealizować instalację. Główną zaletą projektu jest to, że instalacja jest dostosowana do indywidualnych potrzeb inwestora oraz do specyfiki domu.
Kto wykonuje projekt instalacji elektrycznej?
Projekt instalacji elektrycznej może wykonać elektryk posiadający stosowne uprawnienia do projektowania takich instalacji. Wsparciem dla elektryka jest gotowy projekt wnętrz, dzięki czemu, elektryk wie, w których miejscach najbardziej potrzebne będą gniazdka, puszki oraz punkty oświetlenia. Projekt instalacji elektrycznej może być również częścią kompleksowego projektu budowlanego, według którego prowadzone będą wszystkie prace przy budowie domu. W tym artykule: https://new-house.com.pl/zaprojektuj-z-architektem-new-house możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wygląda tworzenie indywidualnego projektu domu we współpracy z architektem.
Dlaczego warto zdecydować się na stworzenie takiego projektu?
Dobry projekt instalacji elektrycznej ma ogromny wpływ na komfort domowników. Gniazdka umieszczone w strategicznych miejscach pozwalają nam bezpiecznie podłączyć wszystkie urządzenia elektryczne. Ponadto, instalacja powinna być dostosowana do obciążeń, jakie w sumie będą generować wszystkie pracujące urządzenia. W ten sposób, minimalizuje się ryzyko przepięć, spięć, a także skoków napięcia.
W perspektywie długoterminowej, profesjonalny projekt instalacji elektrycznej może oznaczać dodatkowe oszczędności dla inwestora. Zastosowanie odpowiednich rozwiązań i lepszych materiałów stabilizuje prace sieci i ogranicza problem z nadmierną utratą energii elektrycznej. Projekt takiej instalacji jest niezwykle ważny, jeśli planujemy budowę inteligentnego domu, w którym znajduje się wiele czujników oraz urządzeń potrzebujących podłączenia do sieci.
Projekt instalacji elektrycznej – ile musi zapłacić inwestor?
Na koszt projektu instalacji elektrycznej wpływa oczywiście powierzchnia domu oraz liczba elementów, jaką musi uwzględnić projektant. Szacuje się, że w przypadku domu o powierzchni 100m2, koszt takiego projektu wynosi 750-1200 złotych. Jeśli chodzi o koszt realizacji, duży wpływ ma wybór materiałów, jakie zostaną wykorzystane do stworzenia instalacji. W tym aspekcie nie ma jednak żadnych wątpliwości – lepiej postawić na jakościowe materiały, które zagwarantują bezpieczną i bardziej energooszczędną pracę instalacji. Elektryk odpowiedzialny za wykonanie punktów oświetlenia i gniazdek zazwyczaj rozlicza się od jednego punktu (zwykle ok. 60 złotych).