Akademia Budowlana

Co warto wiedzieć o roletach podtynkowych?

Spis treści:

Jak chronić wnętrze domu przed skrajnymi skokami temperatury? Jak zabezpieczyć dom przed ewentualną możliwością kradzieży? Warto przemyśleć w tym wypadku zastosowanie rolet podtynkowych. Na czym polega to rozwiązanie? Jakie ma zalety? Czy stosowanie ich w Polsce w ogóle się opłaca? Zachęcamy do zapoznania się z całym artykułem, omówimy pod wieloma kątami kwestię montażu rolet podtynkowych.

 

Jako doświadczona firma budowlana nie raz mieliśmy styczność z realizacją rolet podtynkowych. Działamy na rynku budowlanym nieprzerwanie od 1991 roku i wybudowaliśmy od tego czasu ponad tysiąc pięćset domów jednorodzinnych o różnych powierzchniach, stylach i typach budowy. Naszą pracę opieramy przede wszystkim na uzyskaniu pełnego zadowolenia klienta, dlatego wykonujemy w głównej mierze usługi kompleksowe i dbamy o budowę domu od A do Z. W ramach takiej współpracy poza budową, zajmujemy się również sprawdzaniem działki, pomocą w znalezieniu odpowiedniego projektu domu, wsparciem w  realizacji wszelkich spraw formalnych. Szczegóły naszych usług związanych z budową domów jednorodzinnych znajdują się pod linkiem: https://new-house.com.pl/budowa-domu.   Warto jednak podkreślić, że naszą ofertę wyróżnia również pełne wsparcie merytoryczne naszych klientów. Chętnie doradzamy, dzielimy się wiedzą, a także doświadczeniem. Zastanawiają się Państwo, co warto wiedzieć o roletach podtynkowych? Zachęcamy do zapoznania się z treścią całego artykułu. Analizujemy to rozwiązanie pod wieloma kwestiami.

 

Do czego służą rolety podtynkowe?

  

Rolety zewnętrzne jeszcze przed kilkoma latami były rzadkim widokiem wśród realizacji na polskim rynku nieruchomości. Jednak aktualnie można się z nimi spotkać coraz częściej. Większość osób kojarzy ich funkcję przede wszystkim z zabezpieczeniem budynku przed ewentualnym włamaniem. Jednak rolety podtynkowe mają znacznie więcej zalet. Zapewniają one wysokiej jakości ochronę cieplną (zarówno chronią przed nagrzewaniem domu w czasie lata, jak i utratą ciepła zimą), a także izolację akustyczną i wysoki poziom prywatności. Co więcej, nowoczesne rolety zewnętrzne potrafią być również ciekawą ozdobą budynku. Wiele propozycji dostępnych na rynku w estetyczny sposób podkreśla styl wykonania elewacji lub w interesujący sposób z nią kontrastuje.

 

Warto jednak zauważyć, że rolety zewnętrzne to nie tylko rolety podtynkowe. Na przykład na rynku funkcjonują również rolety adaptacyjne. Czym się różnią? Rolety podtynkowe, jak sama nazwa wskazuje, są montowane w nadprożu okna. Z kolei rolety adaptacyjne, które nazywa się również roletami nadtynkowymi, są montowane bezpośrednio na ścianie. W tym przypadku rolet oraz mechanizm, który steruje podnoszeniem i opuszczaniem rolety jest umieszczony w specjalnej naściennej kasecie. Zewnętrzne rolety podtynkowe mają przede wszystkim przewagę związaną z estetyką realizacji. Są one w subtelny, niemal niewidoczny sposób połączone z fasadą domu, co pozytywnie wpływa na wizualny całokształt. Decydując się na rolety zewnętrzne warto również zdecydować się na wykorzystanie inteligentnego sterowania, a nawet na zintegrowanie go z domowym systemem alarmowym.

 

Jak działają rolety podtynkowe?

 

Mechanizm rolet podtynkowych nie jest specjalnie skomplikowany, są prosto zbudowane. Ich budowa opiera się przede wszystkim na zintegrowanych ze sobą profili, które są ułożone w sposób pionowy i ze sobą połączone. Są one nie tylko osłoną przed słońcem, ale również swoistym zabezpieczeniem budynku przed różnego typu czynnikami. Dlatego profile rolet podtynkowych wykonuje się z PVC lub z aluminium, a także wypełnia poliuretanową pianką. Tak wykonany pancerz będzie mógł się poruszać w zamontowanych po obu stronach wnęki prowadnicach. Jako obudowa rolet podtynkowych wykorzystywana jest metalowa skrzynka, w której znajduje się mechanizm odpowiedzialny za wznoszenie i opuszczanie pancerza. Mechanizmem można sterować zarówno w sposób mechaniczny, jak i zdalny w przypadku zastosowania inteligentnego systemu typu smart dom. Rolety podtynkowe mogą zostać wyposażone na przykład w napędy przewodowe, napędy radiowe, wykrywacz przeszkód , detekcję oblodzeń, czujniki wiatru, czujniki słońca, czujniki antywłamaniowe itp.

  

Jak wygląda montaż rolet podtynkowych?

 

Przede wszystkim należy podkreślić, że montaż rolet podtynkowych powinna się zaplanować względnie wcześnie. Najlepszym rozwiązaniem będzie zaplanowanie takiej realizacji już w momencie samego projektowania całej realizacji. Wówczas architekt będzie mógł przekazać w projekcie odpowiednie instrukcje dostosowania całej realizacji. Ewentualnym rozwiązaniem będzie również zaplanowanie takiej realizacji już w trakcie budowy domu. Jeśli mają już Państwo wybudowany dom, a chcą Państwo zastosować rolety podtynkowe, najlepiej będzie zaplanować ich montaż na czas wykonania termomodernizacji. Należy jednak pamiętać, że będzie to wymagało wykonania zmian w okolicach nadproża. 

 

Jak jednak wykonać sam montaż rolet podtynkowych? Przede wszystkim należy podkreślić, że taką realizację najlepiej jest zlecić doświadczonej firmie wykonawczej. Dlaczego? Przede wszystkim będą Państwo ubezpieczeni gwarancją na wypadek ewentualnych błędów. Działając na własną rękę, można w rzeczywistości zrobić więcej szkody niż pożytku. A pieniądze, które miały zostać zaoszczędzone na zatrudnieniu ekipy montażowej, będzie trzeba przeznaczyć na pokrycie kosztów naprawy błędów.

 

Realizując montaż rolet podtynkowych należy pamiętać o wykonaniu ocieplenia nadproża. Ma to na celu zapewnienie odpowiedniej izolacji termicznej budynku. W ten sposób wyeliminują Państwo możliwość powstania mostków termicznych, dzięki czemu wnętrze domu będzie zabezpieczone przed utratą ciepła i będzie miało zachowaną odpowiednią temperaturę zarówno latem, jak i zimą. Jest to szczególnie istotne w przypadku realizowania budynków energooszczędnych.

 

Przed przystąpieniem do montażu należy odpowiednio przygotować otwór. W tym celu tworzy się otwór na kształt litery “L”, którego głębokość oraz wysokość powinny odpowiadać grubości elewacji i grubości warstwy izolacyjnej (około 2 centymetrów) w nadprożu. Tak przygotowany otwór okienny będzie odpowiednio przygotowany do umieszczenia w nim skrzyni. Wykonując izolację nadproża należy jednak pamiętać, że rolety nie powinny zostać przymocowane bezpośrednio do materiału izolacyjnego.  Należy pamiętać o tym, by dokładnie przykręcić skrzynkę - zarówno do części konstrukcyjnej budynku, jak i do samych prowadnic. Podczas realizacji należy również zwrócić uwagę na dobór materiałów. Wybierając elementy mocujące dla rolet podtynkowych najlepiej będzie zdecydować się na dopasowane do konstrukcji wkręty.

 

 

Jak dbać o jakość i sprawność rolet podtynkowych?

 

Rolety podtynkowe to świetne rozwiązanie dla domów jednorodzinnych, należy jednak pamiętać o ich odpowiedniej konserwacji, jeżeli chcą Państwo by służyły one niezawodnie przez wiele lat. Jak można wydłużyć ich żywotność? Pierwszym, niezbędnym krokiem do osiągnięcia tego celu będzie zadbanie o wybór odpowiednich, solidnych materiałów. Decydując się na najtańsze rozwiązania zapewnią sobie Państwo na spore oszczędności, jednakże krótkoterminowo. Warto pamiętać, żeby wybierać produkty sprawdzone i z gwarancją jakości. Nasi specjaliści chętnie pomogą Państwu w wyborze produktu.

 

Ponadto warto pamiętać o regularnym oczyszczaniu pancerza rolet, a także o realizowaniu prac konserwacyjnych. W tym celu wystarczą łagodne środki czyszczące o neutralnym Ph. Należy się wystrzegać silnych substancji, a także szorstkich, ostrych gąbek - w ten sposób można zarysować powierzchnię i doprowadzić do wystąpienia korozji. W produktach myjących warto się wystrzegać następujących substancji: estry, alkohole i ketony.

 

Rolety podtynkowe należy również poddawać rutynowej kontroli. Pierwszy przegląd powinien zostać przeprowadzony już po pół roku od pierwszego wykorzystania rolet. Następnie powinno się go poddawać cyklicznie co kolejne sześć miesięcy. Takie kontrole służą zapobieganiu awariom. Jednak jeżeli samodzielnie zauważą Państwo jakąś nieprawidłowość w pracy rolety, pod żadnym pozorem nie warto naprawiać tego samodzielnie. Tego typu ingerencja wiąże się z całkowitą utratą gwarancji, którą był objęty system. Widząc błąd w działaniu rolety, należy bezzwłocznie skontaktować się ze specjalistą odpowiedzialnym za wykonanie naprawy Państwa sprzętu. 

  

Dlaczego warto zdecydować się na montaż rolet podtynkowych?

 

Omówiliśmy już kwestię tego, jak działają rolety i jak o nie dbać, a przecież jednym z najważniejszych pytań będzie to, czy w ogóle warto w nie inwestować. Owszem, zalety, które stoją za tym rozwiązaniem przemawiają do bardzo wielu osób. Być może okaże się, że jest to produkt, który jest również wpisany w Państwa oczekiwania. Wśród najważniejszych zalet rolet podtynkowych wymienia się następujące aspekty,

 

Izolacja termiczna - rolety podtynkowe ceni się między innymi za ich możliwości izolacyjne. Pozwalają one na zachowanie wnętrza domu w odpowiedniej temperaturze zarówno latem, jak i zimą. Będą chronić budynek przed nadmiernym przegrzaniem w czasie najbardziej słonecznych dni, a podczas mrozów przed wnikaniem zimnego powietrza. Korzystanie z rolet podtynkowych pozwala na bardzo dużą oszczędność energii, co w dużym stopniu przekłada się na koszt eksploatacji budynku. W przeciągu całego roku można obniżyć wydatki na energię nawet o trzydzieści procent!  

 

Pełna prywatność - takie rozwiązania będą również nieocenione dla inwestorów, które bardzo cenią sobie prywatność w własnym domu. Decydując się na montaż rolet podtynkowych mogą Państwo odizolować się od ciekawskich, wścibskich oczu. Co więcej, charakteryzują się one również świetną izolacją akustyczną. Dzięki temu chronią one hałasem z zewnątrz i przenikaniem rodzinnych hałasów poza dom.

 

Zapewnienie bezpieczeństwa - nie można zapomnieć również o tym, że rolety podtynkowe to świetne zabezpieczenie przed ewentualną kradzieżą. Decydując się na montaż mocnych, jakościowych rolet mogą mieć Państwo pewność, że odgięcie prowadnic będzie niemożliwe, a mocna konstrukcja pancerza nie ugnie się nawet pod silnymi uderzeniami. Dzięki temu potencjalny włamywacz nie będzie mógł się dostać do domu ani nawet dojrzeć co jest w jego wnętrzu.

  

 

Realizacja domu z roletami podtynkowymi - zaufaj New-House

 

Jeżeli przekonały Państwa zalety rolet podtynkowych, zachęcamy do podjęcia współpracy z firmą New-House. Zadbamy o to, by nie tylko rolety były dobrze wykonane, lecz cała realizacja. To bardzo ważne, by wiedzieć w jaki sposób planować projekt i jego realizację, tylko dzięki temu można uzyskać spójny, zadowalający efekt. Nasza firma oferuje profesjonalną, kompleksową ofertę budowy domu, o której mogą się Państwo dowiedzieć więcej pod adresem: https://new-house.com.pl/budowa-domu. Kompleksowa budowa domu z New-House to pewność sprawnej i solidnej realizacji, a także dziesięć lat gwarancji jakości, która obejmuje całą realizację. Mogą być Państwo pewni , że efekt będzie w pełni zgodny z Państwa oczekiwaniami.

 

Zachęcamy do kontaktu oraz do podjęcia współpracy!

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.