Chcesz, aby ktoś się z Tobą skontaktował?

Zostaw swój email i numer telefonu.

alert
Pozdrawiamy Zespół New-House

Akademia Budowlana

Na co zwracać uwagę wybierając projekt domu?

Dla zdecydowanej większości osób budowa domu to największa inwestycja w życiu, zarówno pod względem finansowym, jak i organizacyjnym. Dlatego też warto poświęcić czas na wybór odpowiedniego projektu domu – tak, by spełniał nie tylko bieżące, ale także przyszłe oczekiwania.
 
Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu architekci tworzyli projekty domów głównie na indywidualne zamówienie. Bez wątpienia była i nadal jest to szansa, by stać się posiadaczem domu oryginalnego pod każdym względem i dopasowanego do potrzeb rodziny pod kątem najdrobniejszych detali. Niestety, na wykonanie indywidualnego projektu domu potrzeba i więcej czasu, i – w większości przypadków – więcej pieniędzy. Projekty uwzględniające niestandardowe, indywidualne oczekiwania są również przeważnie droższe w budowie. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup gotowego projektu domu. Na rynku wybór jest ogromny. Pytanie, na co zwracać uwagę…
 
Dom i działka muszą iść w parze

Na początek warto uświadomić sobie, że w przypadku budowy domu nierozerwalnie związane są ze sobą projekt oraz działka, na której budynek ma stanąć. Jeśli działka jest już zakupiona (lub chociażby wybrana) to ogólne kryteria projektu domu, które może na nim stanąć, są zawarte odgórnie w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). W dokumencie tym znajdują się określone parametry budynku: jego wysokość, liczba kondygnacji, kąt nachylenia dachu, rodzaj pokrycia itp. Jeśli działka jest umieszczona na terenie, dla którego nie opracowano MPZP, konieczne jest wystąpienie z wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy. Dopiero po ich otrzymaniu można wybrać projekt domu, który je spełnia (czasami w warunkach zabudowy jest nawet określona ogólna stylistyka architektoniczna budynku, który może stanąć na danej działce, np. czy może to być dom nowoczesny czy tradycyjny). Z drugiej strony, są inwestorzy, którzy na początek wybierają projekt domu, a dopiero później szukają odpowiedniej działki. Bez względu na obraną strategię, należy mieć świadomość, że nie wszystko da się wszędzie zbudować. Są pewne ograniczenia, których się po prostu nie przeskoczy.
 
Koszty

Nie ma się co oszukiwać – najważniejszym kryterium dla inwestorów indywidualnych planujących budowę domu jest koszt. Dlatego warto zdecydować się na projekt domu z wyceną, inaczej mówiąc – kosztorysem. Wycena zawiera wykaz poszczególnych prac składających się na budowę domu wraz z nakładami na materiały, robociznę, sprzęt itp. W przypadku większości projektów domów z wyceną uwzględnia się uśrednione stawki robocizny obowiązujące w danym momencie na terenie kraju, a także średnie (czasem minimalne) koszty materiałów. Można więc powiedzieć, że gotowe projekty są zazwyczaj zoptymalizowane kosztowo.

Jakie korzyści niesie ze sobą zakup projektu domu z wyceną? Przede wszystkim pozwala on na dokładną kalkulację kosztów budowy domu oraz analizę konkretnych jej etapów. Dodatkowo, każdy bank przed udzieleniem kredytu hipotecznego na budowę domu wymaga od inwestora przedstawienia kosztorysu budowy. Zakup projektu z wyceną rozwiązuje ten problem – za sporządzenie oddzielnego kosztorysu trzeba bowiem zapłacić, i to często niemałe pieniądze.
 
Układ przestrzeniowo-funkcjonalny

Kolejną istotną kwestią decydującą o wyborze konkretnego projektu domu jest układ przestrzenno-funkcjonalny. To przecież od tego, ile ma pomieszczeń, o jakich wymiarach i w jakim rozmieszczeniu zależy, czy będzie się w nim dobrze, wygodnie mieszkało. Dlatego też wybór odpowiedniego projektu powinien obejmować nie tylko obejrzenie wizualizacji budynku, ale również jego rzutów.
 
Wybierając projekt domu należy kierować się nie tylko aktualną sytuacją rodzinną, ale myśleć o przyszłości – o tym, czy planujemy kolejne dzieci albo bierzemy pod uwagę możliwość, że któraś z pociech zdecyduje się zamieszkać w nim już ze swoją rodziną. Zastanówmy się, czy interesuje nas dom parterowy czy piętrowy (albo z użytkowym poddaszem). Pamiętajmy, by pomieszczeń było tyle, aby każdy członek rodziny miał kącik dla siebie, ale by w domu pojawiła się również przestrzeń na wspólne aktywności. Dla wielu osób bardzo istotny bywa podział na strefę nocną i dzienną – w takich sytuacjach idealny jest dom piętrowy. Na dole znajduje się wówczas kuchnia, jadalnia i salon, a na piętrze – sypialnie i łazienki.
 
Funkcjonalność przestrzenna przejawia się także w wielu pomniejszych decyzjach, które należy podjąć już na etapie wyboru projektu domu. Przykładów jest wiele. Są osoby, które marzą o kuchni otwartej, łączonej z jadalnią, inni nie wyobrażają sobie możliwości zamknięcia kuchni przy pomocy drzwi. Część inwestorów ceni nowoczesne układy jednoprzestrzenne, część uważa, że funkcjonalne jest wyraźne oddzielenie poszczególnych pomieszczeń ściankami działowymi. Należy zwrócić uwagę na obecność kotłowni, piwnicy (w większości przypadków zwiększa ona koszty budowy), spiżarni, pomieszczenia gospodarczego, a nawet garderoby.
 
Należy więc dokładnie zastanowić się, ile pomieszczeń i jakiego typu potrzebne będzie w domu, oceńmy wstępnie ich powierzchnię, oszacujmy koszty – po to, by mieć pewność, że dom będzie wygodny, ale również by było nas na niego stać. Porównujmy projekty domów pod kątem wygody, funkcjonalności, kosztów.
 
Estetyka

Wielu inwestorów popełnia błąd, kierując się przy wyborze projektu przede wszystkim tym, jak dom wygląda z zewnątrz, że im się podoba, ma ładny dach itp. – nie biorąc pod uwagę faktu, że ma np. tylko jedną sypialnię albo nie posiada pomieszczenia gospodarczego. Oczywiście, że dom musi być ładny, ale warto uświadomić sobie, że obecnie każdy dom jest „ładny”, tyle że nie dla każdego pojęcie to oznacza to samo.
 
Podsumowując – wybór odpowiedniego projektu domu musi być dogłębnie przemyślany. Budowa domu to dla wielu osób najpoważniejszy wydatek w życiu, więc czasem warto pomyśleć tydzień dłużej niż zdecydować się na coś, co później nie spełni naszych oczekiwań. Wybrany projekt domu powinien być więc wypadkową dogłębnych przemyśleń, realnej oceny potrzeb i możliwości finansowych, ale również marzeń, o których oczywiście nie można zapominać!
Bogatą ofertę gotowych projektów domów znaleźć można w naszej wyszukiwarce -> https://new-house.com.pl/gotowe-projekty-ze-strony-new-house. Znaleźć tam można szeroki wybór projektów z wyceną zarówno domów parterowych, jak i piętrowych, w stylu tradycyjnym i nowoczesnym, o przeróżnej powierzchni i kubaturze. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 8:00 do 22:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

 

kontakt@new-house.com.pl

+48 504 125 130
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*

Akademia Budowlana New-House

Jeśli chcą Państwo skorzystać z bezpłatnej porady budowlanej, zachęcamy do podania swojego numeru telefonu - zadzwonimy w ciągu 48 godzin.