Projekt HG 07 passive to niskoenergetyczny dom parterowy z poddaszem, który cechuje się powierzchnią użytkową 147,8 metrów kwadratowych. Będzie zatem idealnym lokum dla 4-osobowej, a nawet 5-osobowej rodziny. W projekcie tym postawiono na otwarte przestrzenie pozbawione ograniczających je, zbędnych ścian działowych. Dlatego też salon połączony jest z kuchnią, jadalnią i wyjściem na taras. Dom ten może być także wyposażony w dwustanowiskowy garaż.
Dom o tej powierzchni użytkowej będzie wymagał odpowiednio dużej działki. Aby inwestycja była możliwa do zrealizowania, musimy posiadać parcelę o minimalnych wymiarach 26,38 x 19,18 m. Oprócz minimalnych wymiarów działki równie istotną kwestią jest odpowiednie nasłonecznienie budynku, które będzie wynikało z jego usytuowania względem stron świata. Strefa dzienna, zawierająca najwięcej przeszkleń, powinna być ulokowana od strony południowej. Dlaczego?. To właśnie przez okna do wewnątrz dostaje się znacznie więcej promieni słonecznych, co z kolei pozwala na utrzymanie przyjemniej temperatury bez konieczności podkręcania ogrzewania.
Jeśli mówimy już o oknach, to ich wielkość, rozmieszczenie czy kształt są bardzo charakterystyczne dla nowoczesnych budynków, które w ostatnim czasie są najbardziej pożądane przez wielu inwestorów. Nie da się ukryć, że wyglądają one bardzo estetycznie i powiększają optycznie przestrzeń.
Projekt HG 07 passive charakteryzuje się także minimalistyczną i prostą bryłą, która wygląda bardzo nowocześnie. Warto także wspomnieć o jego elewacji, która sprawia, że dom wygląda przytulnie i przyjaźnie. Do jego wykończenia użyto tynku, tynku strukturalnego i płyt elewacyjnych. Ich zastosowanie sprawi, że dom ten wyglądać będzie dobrze przez wiele lat.
Koniecznie trzeba odnotować także wykorzystanie ogrzewania podłogowego i pompy ciepła wraz z mechaniczną wentylacją z rekuperacją. Ich zastosowanie sprawi, że dom ten będzie ekonomiczny i koszty jego eksploatacji nie będą znacząco wysokie. Musimy wiedzieć o tym, że pompa ciepła jest jednym z najbardziej przyjaznych przyrodzie systemów grzewczych, w porównaniu chociażby z kotłami opalanymi węglem, które emitują bardzo dużo zanieczyszczeń. Rekuperator zaś będzie w stanie przefiltrować i odzyskać znaczną część ciepła wydalanego przez instalację wentylacyjną, generując tym samym kolejne oszczędności. Ponadto dom ten zużywa prawie 6-krotnie mniej energii niż tradycyjne budynki.
Szczegółowe dane techniczne:
- Ściany zewnętrzne dwuwarstwowe, murowane z bloczka silikatowego gr. 24 cm zaizolowane termicznie styropianem grafitowym
- Ściany wewnętrzne murowane z bloczka silikatowego 8 / 12 cm
- Termoizolacja stropu nad parterem – wełna mineralna ścian zewnętrznych – styropian grafitowy fundamentów – polistyren ekstrudowany
- Elewacje wykończone tynkiem / tynkiem strukturalnym / ew. płytami elewacyjnymi / drewnem
- Fundamenty budynek posadowiony na żelbetowej, płycie fundamentowej, zaizolowanej termicznie
- Strop nad parterem – żelbetowy, natomiast nad poddaszem stanowi dolny pas więźby dachowej
- Dach więźba dachowa krokwiowo-jętkowa, pokryta blachą na rąbek stojący; kąt nachylenia połaci 42° (możliwość zmiany ±5°)
- Standard energetyczny dom pasywny ≤ 15 kWh/m²rok
- Powierzchnia użytkowa 147,8 m²
- Wymiary domu 8,38 x 12,88 m
- Wysokość w kalenicy 8,55 m
- Układ kalenicy pn – pd
- Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła
- Wentylacja mechaniczna z rekuperacją
Parter tego domu to przede wszystkim strefa dzienna. Zlokalizowano tam duży i przestronny salon z jadalnią, który dzięki dużym przeszkleniom otwiera się na taras z ogrodem. Sąsiaduje z nimi kuchnia z dużą powierzchnią blatów roboczych i niedużą spiżarnią znajdującą się naprzeciwko, która idealnie nada się do przechowywania chociażby domowych przetworów. W sąsiedztwie wiatrołapu, który stanowi wejście do tego budynku i połączony jest z garderobą, ulokowano pomieszczenie techniczne z pomieszczeniem gospodarczym, łazienkę i pokój. Na zewnątrz znalazło się również wejście do dwustanowiskowego garażu.
Parter (powierzchnia użytkowa: 80,5 m²)
- Salon z jadalnią 30,3 m²
- Kuchnia 10,3 m²
- Spiżarnia 1,2 m²
- Pokój 1 7,9 m²
- Wiatrołap 4,2 m²
- Garderoba 3,2 m²
- Łazienka 4,7 m²
- Pomieszczenie gospodarcze 2,4 m²
- Pomieszczenie techniczne 6,0 m²
- Komunikacja + schody 10,3 m²
Poddasze zaś jest bez wątpienia strefą nocna tego budynku. Zaprojektowano tam aż cztery sypialni. Ponadto wyznaczono tam także przestrzeń na dużą ogólnodostępną łazienkę oraz równie dużą garderobę.
Poddasze (powierzchnia użytkowa: 67,3 (77,6) m²)
- Pokój 2 8,5 (10,2) m²
- Pokój 3 8,3 (13,4) m²
- Komunikacja + schody 14,6 m²
- Pokój 4 13,0 (15,8) m²
- Garderoba 1,5 (1,8) m²
- Łazienka 8,3 (9,4) m²
- Garderoba 4,6 (5,6) m²
- Pokój 5 8,5 (10,2) m²
Projekt dodatkowo może zawierać:
- garaż dwustanowiskowy G2 36,0 m²
lub
- garaż dwustanowiskowy G2+ 45,6 m² (z wewnętrznym pomieszczeniem gospodarczym).