Jak działa wentylacja grawitacyjna?
Spis treści:
Wentylacja grawitacyjna to najstarszy i wciąż najpopularniejszy sposób wymiany powietrza w budynku. Z tego rozwiązania wciąż korzystają bloki oraz nowe domy jednorodzinne. Plusem jest prostota oraz niskie koszty. Warto jednak pamiętać o tym, że w dobie domów energooszczędnych, wentylacja grawitacyjna staje się przestarzałym rozwiązaniem. Na czym konkretnie polega ten system? Jakie są jego mocne i słabe strony? Czy istnieją lepsze alternatywy?
Sposób działania wentylacji grawitacyjnej
Dom wyposażony w wentylację grawitacyjną musi posiadać komin. Do komina przyłączone są kanały wentylacyjne, czyli innymi słowy, puste przestrzenie w ścianach. Otwory w ścianie, przez które powietrze dostaje się do środka, są zasłaniane kratkami wentylacyjnymi. Na skutek różnicy ciśnień, ciepłe powietrze wydostaje się na zewnątrz przez komin. Nowe powietrze wchodzi do domu przez uchylone okna, nieszczelności drzwi oraz okien, a także przez mostki cieplne w dachu.
Wymiana powietrza jest niezbędna, ponieważ wraz z ciepłym powietrzem odprowadzane są zanieczyszczenia oraz nadmiar dwutlenku węgla. Wentylacja grawitacyjna działa jednak tylko w sytuacji, gdy regularnie wietrzymy wnętrze. Ponadto, wymiana ciepła następuje samoistnie w okresie jesienno-zimowym, gdy zachodzi duża różnica temperatur na zewnątrz oraz w środku budynku. Powstaje wówczas naturalna różnica ciśnień, a w kominie tworzy się cug, przez który uchodzi ciepłe i zanieczyszczone powietrze. W lecie niezbędne stają się otwarte okna.
Jakie korzyści oferuje nam wentylacja grawitacyjna?
No cóż, musimy uczciwie przyznać, że lista korzyści wentylacji grawitacyjnej nie jest zbyt okazała. Patrząc jednak obiektywnie, z pewnością jest to najtańszy system, który nie generuje dodatkowych kosztów przy budowie domu. O tym, jakie systemy i technologie mogą generować dodatkowe koszty, przeczytasz w tym artykule: https://new-house.com.pl/budowa-domu. Ponadto, wentylacja grawitacyjna to system niezwykle prosty, niewymagający urządzeń mechanicznych, a co za tym idzie, niezużywający energii elektrycznej. Na tym niestety kończą się mocne strony.
Minusy tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej
Klasyczna wentylacja grawitacyjna posiada niestety sporo wad. Po pierwsze, w przypadku idealnie szczelnego domu, jedynym system wymiany powietrza jest otwieranie lub uchylanie okien. W Polsce poważnym problemem jest jednak zanieczyszczone powietrze, co prowadzi do paradoksalnej sytuacji, w której zanieczyszczone powietrze z budynku jest zastępowane zanieczyszczonym powietrzem z zewnątrz. Kolejnym problemem jest ogromny ubytek ciepła w sezonie grzewczym. Nawet 50% wyprodukowanego ciepła ucieka na skutek działania wentylacji grawitacyjnej.
Prawidłowe funkcjonowanie wentylacji grawitacyjnej jest w dużej mierze uwarunkowane od czynników atmosferycznych, a także od prawidłowo zbudowanych kanałów. System ten jest wykorzystywany od wielu lat, aczkolwiek głównym powodem jest prostota i niski koszt eksploatacji (okresowy przegląd i czyszczenie komina). W praktyce, wentylacja grawitacyjne generuje jednak bardzo duże koszty, znacznie obniżając energooszczędność domu.
Wentylacja grawitacyjna a rekuperacja
Duża liczba minusów po stronie wentylacji grawitacyjnej sprawia, że coraz częściej poszukujemy lepszych alternatyw. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna, w której za wymianę ciepła odpowiada urządzenie. Plusem tego systemu jest odzyskiwanie ciepła z odprowadzonego powietrza i przekazywanie go chłodnemu powietrzu z zewnątrz. W ten sposób, rekuperacja pozwala zminimalizować utratę ciepła.
Rekuperacja nie jest oczywiście pozbawiona słabszych stron. Przede wszystkim, jest rozwiązaniem droższym. Ewentualne koszty możesz sprawdzić w tym miejscu: https://new-house.com.pl/kalkulator-budowy-domu. Firma budowlana New House jako jedyna w kraju podaje rzeczywiste koszty budowy domu według wybranego projektu. Do prawidłowego działania rekuperacji potrzebny jest również idealnie szczelny dom. Wszelkie mostki cieple w stolarce lub dachu automatycznie oznaczają spadek wydajności, na skutek wymiany powietrza (w tym ciepła) poprzez mostki.
Kiedy warto sięgnąć po wentylację grawitacyjną?
Pomimo lepszej alternatywy, jaką jest rekuperacja, wentylacja grawitacyjna wciąż cieszy się dużą popularnością i nic nie wskazuje na to, aby miała zostać wyparta na przestrzeni najbliższych lat. Takie rozwiązanie na pewno sprawdza się w cichej i spokojnej okolicy, w której nie musimy martwic się o zanieczyszczone powietrze. Ponadto, wydajność tego systemu można odpowiednio wzmacniać poprzez specjalne nawiewniki w oknach.
Na stronie New House znajdziesz liczne projekty wyposażone w wentylację grawitacyjną. Dlaczego warto skorzystać z naszych usług? Atuty tego rozwiązania opisujemy szczegółowo w artykule: https://new-house.com.pl/dlaczego-new-house. Kompleksowa budowa domu pod klucz z pewnością jest rozwiązaniem bardzo wygodnym. Gdy za budowę odpowiada jeden wykonawca, przebiega ona dużo szybciej, bez niepotrzebnych opóźnień.