Akademia Budowlana

Co to jest fundamentowanie pośrednie?

Spis treści:

Jednym z najważniejszych warunków solidnej realizacji domu jednorodzinnego jest wykonanie odpowiedniego posadowienia budynków. Czasami, aby uzyskać stabilną konstrukcję konieczne jest zastosowanie fundamentowania pośredniego. Co to jest? Kiedy należy zastosować fundamentowanie pośrednie? Jak się do tego przygotować? W tym artykule przedstawimy Państwu wszystkie najważniejsze dotyczące posadowienia pośredniego. 

 

Jako firma New-House działamy na polskim rynku budowlanym od 1991 roku. W tym czasie zrealizowaliśmy ponad tysiąc pięćset różnorodnych domów jednorodzinnych na terenie całego kraju. Spowodowało to, że mieliśmy możliwość współpracy z inwestorami o różnych oczekiwaniach, budowaliśmy również domy na działkach o różnego typu gruncie. Nasze wieloletnie doświadczenie i szeroka wiedza specjalistyczna sprawiły, że nie tylko oferujemy najwyżej jakości usługi wykonawcze, ale także zapewniamy pełne wsparcie merytoryczne. Nasi klienci podczas współpracy z New-House mogą skorzystać z szeregu kompleksowych usług, dbamy o wsparcie przy wyborze projektu, sprawdzenie warunków gruntowych działki, zrealizowanie wszelkich spraw formlanych oraz sprawną i solidnę budowę domu pod klucz. Cały proces odbywa się z zapewnieniem pełnego wsparcia merytorycznego od naszych specjalistów. Szczegóły naszej oferty znajdują się pod adresem: https://new-house.com.pl/budowa-domu.

 

Martwi Państwa proces budowy? Nie wiedzą Państwo, czym jest fundamentowanie pośrednie, ani po co i kiedy się je wykorzystuje? Zapraszamy do zapoznania się z całym artykułem, który przybliży Państwu najważniejsze informacje dotyczące tej realizacji. Zachęcamy także do podjęcia współpracy z New-House, gdzie zadbamy o profesjonalną realizację budowy domu od A do Z i doradzimy w istotnych kwestiach.

 

Czym jest fundamentowanie i dlaczego jest takie ważne?

 

Dlaczego fundamentowanie jest uznawane za kluczowy element całej budowy domu? Posadowienie budynku to element całej konstrukcji, który wpływa bezpośrednio na późniejszą trwałość i stabilność realizacji. Właśnie z tego względu jest tak ważne dopasowanie odpowiedniego sposobu posadowienia do warunków gruntowych działki oraz do rodzaju realizowanego budynku. Wybrany sposób fundamentowania ma wpływ nie tylko na trwałość konstrukcji, ale również na samą cenę całej realizacji.

 

Fundamentowanie ma za zadanie przekazać ciężar całej konstrukcji na grunt, dzięki temu budynek ma zapewnioną stabilizacją. Posadowienie budynku należy dobierać do realizacji pod kątem warunków gruntowych działki, wielkości budynku, rodzaju budowy. Decyzję związaną z wyborem fundamentowania najlepiej jest oddać w ręce specjalistów, którzy podejmą decyzję na podstawie odpowiedniej analizy całościowej. 

 

Fundamenty domu są najczęściej wykonywane z betonu albo z żelbetu. Zdarzają się również realizacje fundamentów wykorzystujące cegły, kamienie lub drewno, jednak należą one do rzadkości. Ważne jest jednak to, by wiedzieć, że posadowienie budynków dzieli się na fundamentowanie pośrednie oraz fundamentowanie bezpośrednie. Najczęściej wykorzystywane są fundamenty bezpośrednie, ponieważ stosuje się je przy działkach o standardowych warunkach gruntowych. W momencie, gdy realizacja wymaga zastosowania rozwiązań nieco bardziej skomplikowanych, konieczne jest zastosowanie fundamentowania pośredniego. Kiedy dokładnie posadowienie pośrednie należy zastosować? Na czym polega? Spieszymy z odpowiedzią!

 

Kiedy zastosować fundamentowanie pośrednie?

 

Około 80-90% wszystkich działek budowlanych w Polsce ma dobre, standardowe warunki gruntowe, które zapewniają możliwość wykorzystania tradycyjnego, bezpośredniego fundamentowania. Czy Państwa działka budowlana należy właśnie do tej szczęśliwej grupy? Tego nie można być pewnym na 100% do momentu, gdy nie wykona się odpowiednich badań. Wykonanie posadowienia bezpośredniego na działce, która nie jest do niego przystosowana to prosty przepis na katastrofę budowlaną. Budowa domu to duża inwestycja finansowa, dlatego warto odpowiednio się do niej przygotować. W związku z tym zawsze polecamy naszym klientom wykonanie badań geotechnicznych. Dlaczego? Dobrze przeprowadzone badania geotechniczne zapewnią Państwu szczegółowe informacje dotyczące jakości i rodzaju gleby na działce budowlanej oraz na temat poziomu i stabilności wód gruntowych. Takie badanie polega przede wszystkim na wykonaniu odwiertów geotechnicznych w różnych miejscach działki. Odwierty są głębokie na około 3-5 metrów, pobiera się dzięki nim odpowiedni materiał badawczy, który później jest analizowany w laboratorium. Wyniki przedstawią jak prezentuje się nośność i stabilność gruntu, a także poziom wód gruntowych.

 

Jakie wyniki badań geotechniczny oznaczają, że konieczne jest fundamentowanie pośrednie? Taka realizacja jest konieczna, gdy działka ma trudny, niestabilny grunt. Podłoże o słabej jakości charakteryzuje się gruntem organicznym lub nasypowym, przykładami mogą być torfowiska, gliny, a także namuły. Ważnym wyznacznikiem będzie tu również zbyt wysoki lub niestabilny poziom wód gruntowych. Fundamenty pośrednie są w tym przypadku rozwiązaniem koniecznym, aby zapewnić dodatkowe wsparcie dla konstrukcji budynku. Fundamentowanie pośrednie pozwala na to, by nacisk powstały przez ciężkość budynku, był sprowadzony do głębszych, bardziej stabilnych warstw ziemi.

 

Na czym polega fundamentowanie pośrednie?

 

Fundamentowanie pośrednie to rozwiązanie, które ratuje inwestorów posiadających działki o trudnym gruncie. Tylko dzięki temu budowa domu jest w ogóle możliwa. Należy jednak liczyć się przy tym z wyższymi kosztami realizacji. Wynika to z większego nakładu pracy i bardziej skomplikowanych rozwiązań.  Jak wygląda fundamentowanie pośrednie?

 

Posadowienie pośrednie to nic innego niż wykonanie dodatkowych wzmocnień konstrukcji. W tym przypadku posadowienie domu opiera swoje obciążenie o pobocznicę fundamentu. W ten sposób cały nacisk konstrukcji jest sprowadzany do głębszych warstw gleby, które są bardziej stabilne i wytrzymałe. W górnej części konstrukcji znajduje się fundament właściwy, którym może być na przykład ława fundamentowa lub płyta. Wykopy pod fundamenty pośrednie wymagają wykorzystania również dodatkowych zabezpieczeń w postaci ścianek, obudowy itp. Wśród fundamentów pośrednich można spotkać poniższe rozwiązania:

 

Jednak zdecydowanie najczęściej na fundamentowanie pośrednie wybierane są pale fundamentowe, studnie fundamentowe lub wykopy szeroko przestrzenne. Czym się charakteryzują? Które będą najlepszym wyborem?

 

Pale fundamentowe pozwalają na to, by obciążenie konstrukcji przenieść swobodnie do głębszych warstw ziemi. Ich wykorzystanie sprawia, że realizacja jest świetnie zabezpieczona przed powstawaniem osuwisk. Tego typu fundamentowanie pośrednie może zostać wykorzystane między innymi przy glinie, namułach, żwirze i gruncie piaskowym.

 

Fundamentowanie pośrednie na studniach to bardzo dobry wariant na działki o niestabilnym gruncie, ponieważ jest proste, popularne i nie wymaga wykorzystania ciężkiego, drogiego sprzętu do realizacji. Posadowienie na studniach polega na tym, by wykopać studnie z kręgów studziennych o średnicy około 1,5 metra. Z kolei głębokość ich osadzenia powinna być zgodna z poziomem warstwy gruntu nośnego na wybranej działce. Kręgi studzienne są następnie osadzane, zalewane betonem (często ze zbrojeniem). Posadowienie na studniach daje także możliwość wykonania płyty fundamentowej na części wierzchniej.

 

Wykopy szerokoprzestrzenne to rozwiązanie, gdy warstwy gleby o słabej nośności są osadzone dość płytko (mowa zazwyczaj o głębokości około 2 lub 3 metrów). Dzięki temu rozwiązaniu fundamentowanie pośrednie pozwala na całkowite pozbycie się gleby o gorszej jakości i dotarcie do gruntu, który jest trwały, stabilny. Dopiero wtedy jest instalowana płyta fundamentowa, która służy za posadowienie budynku. Warto wiedzieć, że stosując wykopy szerokoprzestrzenne jako fundamentowanie pośrednie, można uzyskać dodatkowo podpiwniczenie budynku.

  

Wyżej wymienione rozwiązania pozwalają na uzyskanie stabilności i trwałości konstrukcji. Nie stosując fundamentów pośrednich w momencie, gdy działka tego wymaga, narażają się Państwo na szybką katastrofę budowlaną. Właśnie dlatego warto zawsze wykonywać badania gruntu, by mieć pewność z jakiego typu terenem ma się do czynienia.

 

Wybór fundamentowania pośredniego z firmą New-House

 

Budowa domu jednorodzinnego to długi i skomplikowany proces. Przechodząc przez niego po raz pierwszy można czuć się niepewnie. Warto mieć w tym momencie wsparcie profesjonalistów. Firma New-House zapewnia swoim klientom nie tylko kompleksową, sprawną i solidną budowę domu pod klucz, ale także pełne wsparcie merytoryczne. Zastanawia Państwa kwestia wyboru fundamentowania pośredniego? Zachęcamy do kontaktu, nasi specjaliści pomogą dopasować najlepsze rozwiązanie do Państwa oczekiwań, do realizacji oraz do warunków gruntowych działki.

 

Budowa domu pod klucz z firmą New-House to zaledwie dziewięć miesięcy współpracy. Warto przy tym podkreślić, że całą realizację obejmujemy dziesięcioletnią gwarancją jakości! Szczegóły naszej oferty znajdują się pod linkiem: https://new-house.com.pl/budowa-domu. Zachęcamy do kontaktu oraz do podjęcia współpracy!

Umów spotkanie na Google Meet lub bezpośrednio w firmie. Umawianie spotkań jest możliwe w dni pracujące od godziny 8:00 do 20:00

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.