Paroizolacja ma na celu usunąć nadmiar wilgoci z domu, a także zapobiec skraplaniu się pary wodnej w konstrukcji dachu. Zachodzi wówczas poważne ryzyko rozwoju pleśni oraz grzybów, co w oczywisty sposób zaburza higienę w domu. Dlatego też, większość domów z poddaszem powinno zostać zabezpieczonych przed parą wodną. W tym miejscu powiemy więcej o dostępnych materiałach, a także na tym, w jaki sposób stworzyć skuteczną paroizolację.
Czy paroizolacja jest konieczna?
W zdecydowanej większości przypadków tak. Paroizolację trzeba uwzględnić w domach z poddaszem, szczególnie, jeśli w budynku zastosowano tradycyjną wentylację grawitacyjną. Wówczas, ryzyko nadmiernego zawilgotnienia warstwy termoizolacyjnej jest bardzo wysokie. O tym, jak istotną rolę pełni paroizolacja w konstrukcji dachu, możesz dowiedzieć się z tego artykułu: https://new-house.com.pl/budowa-domu. O właściwą paroizolację nie muszą się natomiast martwić właściciele domów wyposażonych w wentylację mechaniczną, czyli rekuperację. W takich sytuacjach należy jednak wykorzystać membranę dachową.
Jakie funkcje pełni paroizolacja?
W dużym skrócie możemy powiedzieć, że zapobiega nagromadzaniu się pary wodnej w przegrodach dachu. W praktyce, działanie paroizolacji jest bardziej złożone. Wykorzystywane materiały nie są bowiem nieprzepuszczalne w stu procentach. W takiej sytuacji, wilgoć kumulowałaby się w naszym domu, co stanowiłoby poważne zagrożenie dla domowników. W związku z tym, paroizolacja jest materiałem o niskiej przepuszczalności pary. Chodzi o to, aby w przegrodach nie gromadziły się zbyt duże ilości wilgoci, co narażałoby termoizolację.
Nadmierna wilgoć doprowadziłaby do osłabienia efektywności warstwy termoizolacyjnej. Ponadto, mógłby wystąpić problem pleśni oraz grzybów. Zadaniem skutecznej paroizolacji jest stopniowe przepuszczanie pary, tak, aby mogła być odprowadzana w bezpieczny sposób na zewnątrz budynku. Jest to bardzo istotny element domów wyposażonych w wentylację grawitacyjną.