Budowa budynków usługowych jest objęta zupełnie innym zasadami prawnymi i technicznymi niż budowa jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Inaczej wygląda też sam proces budowy, ponieważ oczekiwania wobec funkcjonalności budynków usługowych również prezentują się zupełnie inaczej. O czym należy pamiętać? Na co zwrócić uwagę w procesie realizacji? Zachęcamy do zapoznania się z całą treścią artykułu.
Firma New-House zajmuje się kompleksowym budownictwem od 1991 roku. W tym czasie wybudowaliśmy już ponad 1500 domów jednorodzinnych. Z naszej oferty chętnie korzystają również inwestorzy zainteresowani budową budynków usługowych. Wynika to przede wszystkim z faktu, że ofertę firmy New-House charakteryzuje przede wszystkim profesjonalizm. Zajmujemy się budową od A do Z - pomagamy w sprawdzeniu działki, znalezieniu odpowiedniego projektu, zrealizowaniu wszystkich wymaganych spraw formalnych i budujemy pod klucz. Wszystko to wykonujemy solidnie, terminowo, zgodnie z jasno określonymi kosztami współpracy, a co więcej - oferujemy dziesięcioletnią gwarancję jakości na całą realizację. Interesuje Państwa tego typu współpraca? Zachęcamy do zapoznania się z jedną z naszych ostatnich realizacji budynku biurowego: https://new-house.com.pl/realizations/house/713. Chętnie zajmiemy się również Państwa budową budynku usługowego.
Nasza współpraca z inwestorami polega również na stałym wsparciu merytorycznym. Cenimy sobie tak realizowane budowy domów, ponieważ wierzymy w to, że im inwestor więcej szczegółów realizacji zna, im bardziej orientuje się w budowie, tym jest spokojniejszy. Dlatego proces budowy realizujemy w sposób całkowicie transparentny, a w międzyczasie oferujemy naszym klientom wsparcie merytoryczne, dzielimy się wiedzą oraz doświadczeniem. W naszych artykułach internetowych również stale przekazujemy ważne informacje o tematyce budowlanej oraz przekazujemy wskazówki, porady. W tym artykule poruszamy szeroko kwestię budowy budynków usługowych. Ten temat Państwa dotyczy? Zachęcamy do zapoznania się z treścią całego artykułu. Znajdą tu Państwo wiele istotnych informacji.
Budynek usługowy - definicja prawna
Aby wiedzieć, jakie aspekty prawne dotyczą Państwa realizacji, należy najpierw poprawnie zweryfikować definicję sformułowania “Budynek usługowy”. Przede wszystkim należy najpierw podkreślić, gdzie powinno się szukać odpowiedzi na to pytanie. W tym przypadku należy się zapoznać z dokumentem takim jak Rozporządzenie ministra gospodarki przestrzennej i budownictwa z dnia 14 grudnia 1994 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W owym rozporządzeniu w szóstym punkcie trzeciego paragrafu w pierwszym dziale znajduje się informacja, iż budynek usługowy wpisuje się w szerszą definicję budynku użyteczności publicznej. Czym dokładnie jest budynek użyteczności publicznej? Poniższej przedstawiamy fragment rozporządzenia:
“Rozumie się przez to budynek przeznaczony do wykonywania funkcji: administracji państwowej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, nauki, służby zdrowia, opieki społecznej i socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym i wodnym, poczty i telekomunikacji oraz inny ogólnodostępny budynek przeznaczony do wykonywania podobnych funkcji.”
Wymagania dotyczące budowy budynku usługowego
Budowa budynku usługowego to długi, wieloetapowy proces, który wymaga szerokiej i dokładnej wiedzy z zakresu prawa budowlanego. Osoby, które pierwszy raz mają do czynienia z budową, nie będą w stanie wszystkiego od razu zrozumieć, zapamiętać. Najlepiej jest mieć wówczas przy sobie wsparcie profesjonalistów, którzy doradzą w wyborach, podzielą się doświadczeniem, a nawet poprowadzą przez cały proces, jak to jest w przypadku budowy budynków usługowych z firmą New-House. Zachęcamy do zapoznania się z naszą oferta budowy budynków usługowych: https://new-house.com.pl/budynki-biurowe.
Zastanawiają się Państwo, które dokumenty będą najważniejsze, by poznać wymagania dotyczące budowy budynku usługowego? Poza ogólną ustawą prawa budowlanego, warto się również zapoznać z poniższymi dokumentami.
Przede wszystkim muszą się Państwo zapoznać z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który ma bardzo istotny wpływ na wszystkie pojawiające się nieruchomości w danej lokalizacji. Ten dokument, który ma duży wpływ na charakter inwestycji. Jego treść opiera się na celu uzyskania ładu przestrzennego, więc przy jego tworzeniu analizowane są wszelkie walory krajobrazowe, a także lokalna architektura, weryfikowane są warunki środowiskowe, a także aspekty ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego i tym podobne kwestie. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to najważniejszy dokument, oczywiście poza prawem budowlanym, na którym powinien bazować projekt budynku usługowego. Jednak jeżeli wybraną przez Państwa działkę budowlaną nie obejmuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, należy wnieść wniosek o wydanie Decyzji o warunkach zabudowy. Jest to dokument, który uznaje się za zastępczy dla miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Więcej informacji, które określają jak powinna przebiegać budowa budynku usługowego znajdą Państwo w wyżej już wymienionym Rozporządzeniu ministra gospodarki przestrzennej i budownictwa w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
W rozporządzeniu mowa na przykład o tym, że jeżeli budynek usługowy okaże się być uciążliwy dla otoczenia, nie będzie mógł on być usytuowany przy granicy działki budowlanej. Nie może być bezpośrednio sąsiadować z budynkiem mieszkalnym, budynkiem zamieszkania zbiorowego oraz innym budynkiem użyteczności publicznej.