Akademia Budowlana

Ogrodzenie domu jako wizytówka posesji

Spis treści:

Kompleksowa budowa domu opiera się nie tylko na sprawnym, solidnym wykonaniu budynku, ale również na zadbaniu o wszelkie elementy wokół domu. Na osiągnięcie celu składa się spójna, estetyczna realizacja obejmująca zarówno budowę, jak i zadbanie o ścieżki, podjazdy, garaż, małą architekturę, nasadzenia, a także o ogrodzenie domu. Jakie ogrodzenie działki będzie najbardziej odpowiednie, aby zapewnić realizacji najlepszy efekt wizualny? Nie należy zapominać o tym, że ogrodzenie to nie tylko sposób na wyznaczenie granic działki, ale również istotna wizytówka całej posesji.

 

Jak zrealizować budowę domu, która będzie spójna i solidna pod każdym kątem? Warto ją zlecić firmie, która zajmie się całym procesem w sposób kompleksowy. New-House to firma, która od 1991 roku oferuje usługi kompleksowej budowy domów, zrealizowaliśmy już ponad tysiąc pięćset budów. Co więcej, działając w sposób kompleksowy mogli zapewnić naszym klientom nie tylko terminowość i jakość wykonania, ale również to, że każdy element będzie ze sobą maksymalnie spójny chociażby pod kątem estetycznym Mamy szerokie doświadczenie i współpracujemy ze świetnymi architektami, którzy dbają o interesujące i funkcjonalne projekty dla naszych inwestorów. W ich gestii leży również dobranie odpowiedniego ogrodzenia do działki. Pod uwagę należy wziąć wówczas styl elewacji, rodzaj budynku, wielkość działki, oczekiwania klienta, sposób aranżacji ogrodu i projekt całej działki. Więcej w temacie ogrodzenia dla działek znajdą Państwo pod adresem: https://new-house.com.pl/ogrodzenia. Są tam informacje dotyczące naszej oferty oraz porady w kwestii wyboru ogrodzenia. Z kolei w tym artykule doradzimy Państwu, na jakie ogrodzenie domu najlepiej jest się zdecydować, aby uzyskać piękną wizytówkę posesji.

 

Dobór ogrodzenia do stylu realizacji

 

Ogrodzenie domu to pierwsze, co rzuca się w oczy osobom oglądającym posesję - to właśnie dlatego nazywa się ją wizytówką całej realizacji. To nie tylko sposób na wyznaczenie granic działki, chronienie posesji przez obcymi i sposób na zapewnienie prywatności. Równie ważnym elementem posesji jest funkcja dekoracyjna. Jak w takim razie wybrać ogrodzenie? Najlepszym i najprostszym rozwiązaniem jest dostosowanie realizacji ogrodzenia do stylu wykonania elewacji domu, do jej kolorystyki itp. Co więcej, dobrze dobrane ogrodzenie może być spójne nie tylko z samym domem, ale również z sąsiadującymi budynkami. Oczywiście, przy realizacji warto postawić na współpracę  z architektem. Dobór ogrodzenia powinien się opierać o wyznaczone przez geodetę granie działki, a także zapoznać się z ukształtowaniem terenu. Kiedy przychodzi jednak do kwestii stylu, warto podzielić rodzaje ogrodzenia domu na dwie podstawowe kategorie - styl klasyczny i styl nowoczesny. Co się sprawdzi w obu przypadkach?

 

Ogrodzenie domu w stylu klasycznym

Jeżeli dom jest wykonywany w stylu klasycznym, należy wybrać ogrodzenie, które podkreśli jego elegancję i wyjątkowy klimat. W jaki sposób to zrobić? Poniższe rodzaje na pewno się w tej sytuacji sprawdzą.

 

 

To świetny sposób na uzyskanie ogrodzenia klasycznego i eleganckiego. Ogrodzenie z klinkieru nie tylko podniesie walory estetyczne realizacji, ale również będzie materiałem bardzo trwałym i solidnym. Ogrodzenie z klinkieru będzie odporne na różne warunki atmosferyczne, a także na uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, tego typu ogrodzenie pozwala na elastyczność wyboru stylizacji, ponieważ można wybierać wśród wielu możliwości kolorystycznych. Dobrym rozwiązaniem będzie dobór koloru ogrodzenia do elewacji lub dachówki. Należy się jednak liczyć z tym, że ogrodzenia klinkierowe wymagają dużych nakładów finansowych.

 

Ogrodzenie drewniane

 

Drewniane ogrodzenia nie są już tak często spotykane jak kiedyś, ale charakteryzuje je niezmienny szyk i klasa. Nie musi to być oczywiście popularny płot z drewnianych sztachet - takie rozwiązanie można zarezerwować dla domów wykonanych w wiejskim, góralskim lub rustykalnym stylu. Chcąc z kolei zrealizować drewniane ogrodzenie w klasycznym, eleganckim stylu warto wziąć pod uwagę ogrodzenia z drewna boazeryjnego, które wykonuje się z użyciem specjalnych modułów.

 

Ogrodzenie murowane z kamienia

 

Kolejnym świetnym materiałem na ogrodzenie domu jest kamień. To naturalny, szlachetny i wytrzymały materiał, który potrafi stworzyć wyjątkowy efekt. Warto go wykorzystać nawet jako dodatek, część wykonania ogrodzenia - już dzięki temu projekt zyska na elegancji i powadze. Ogrodzenia murowane z kamienia mają jeszczę tę zaletę, że mogą one zapewnić skuteczną ochronę przed wścibskimi oczami, a także przed hałasem głośnych ulic. Należy jednak mieć na uwadze, że kamień nie jest tanim materiałem, a także nie jest przystosowany do wilgoci.

 

Ogrodzenie z żywopłotu

 

Niezastąpioną klasyką jest ogrodzenie, które wykorzystuje częściowo lub w całości roślinność. Żywopłot nie tylko spełni swoją funkcję osłonną, ale także zapewni wyjątkowe walory wizualne. Roślinna zieleń jest zawsze w modzie i świetnie podkreśla domy budowane w tradycyjnym stylu. Jednak decydując się na ogrodzenie z żywopłotu należy także pamiętać, że poza osłonieniem posesji przed czyimś wzrokiem, takie ogrodzenie nie zapewnia dostatecznej ochrony. W prosty sposób przez ogrodzenie może się przedostać nieproszony gość lub dzikie zwierzę. Taki płot bardzo łatwo można również zniszczyć. Co więcej, wymaga on również regularnej pielęgnacji, konieczne jest nie tylko przycinanie krzewu, ale także nawożenie, podlewanie i weryfikowanie czy nie pojawiły się szkodniki.  Zaniedbany żywopłot nie będzie pozytywną wizytówką posesji.

  

 

Ogrodzenie domu w stylu nowoczesnym

 

Zdecydowana większość realizowanych aktualnie projektów domów jednorodzinnych jest utrzymanych w stylu nowoczesnym. Otoczenie takiego budynku, a co za tym idzie, również ogrodzenie powinno być dostosowane do całokształtu. Warto wówczas zdecydować się na jedno  z poniższych rodzajów ogrodzeń.

 

Ogrodzenie betonowe

 

Ciekawym sposobem na podkreślenie nowoczesności całej realizacji będzie ogrodzenie betonowe. Poza niekwestionowaną efektowną to rozwiązanie ma również szereg innych zalet. Ogrodzenie z betonu jest szybkie i proste w montażu, a także daje szerokie możliwości aranżacyjne. Ogrodzenie betonowe może przyjąć różne formy:ogrodzenie z betonu lanego, ogrodzenie z gazobetonu ogrodowego, z bloczków betonowych, paneli, a nawet płyt betonowych. Pozwala ono również na skuteczne zapewnienie prywatności domownikom. Wielu inwestorów ceni również fakt, że ogrodzenie betonowe ma przystępną cenę realizacji.

 

Ogrodzenie metalowe

 

Jeżeli poszukują Państwo ogrodzenia, które jest na tyle uniwersalne, że sprawdzi się w wielu realizacjach to ogrodzenia metalowe mogą być odpowiednim rozwiązaniem.Co więcej, decydując się na ogrodzenie metalowe mają Państwo szeroki wybór. Można wykorzystać na przykład panele z metalowych prętów, panele ze stali ocynkowanej i malowanej na proszkowo lub ogrodzenia kute. Każdą z tych propozycji cechuje wysoki poziom estetyki i szerokie możliwości aranżacyjne.

 

Ogrodzenia gabionowe

 

Jeżeli szukają Państwo ogrodzenia, które będzie nie tylko oryginalne, ale będzie się wpisywać w ścisły top najmodniejszych rozwiązań architektonicznych - ogrodzenia gabionowe to propozycja dla Państwa. Gabiony są tworzone ze stalowych siatek-koszy, które są wypełniane zwykle kamieniami, chociaż można się również spotkać z wypełnieniem drewnianym oraz szklanym. Takie ogrodzenie niesie ze sobą wiele zalet - jest solidne, trwałe, łatwe w montażu. Gabiony są uznawane za jedno z ciekawszych współcześnie ogrodzeń, należy jednak pamiętać, że są to realizacje dość toporne, masywne i nie będą pasować do każdej posesji.

 

Ogrodzenie szklane

 

Kolejnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie oryginalność i efektowność są ogrodzenia szklane wykonywane ze szkła hartowanego. Wykorzystywane są w tym celu wielkoformatowe tafle szkła, które są następnie umiejscowione w stalowej ramie. Chcąc by takie ogrodzenie zapewniało także prywatność, konieczne jest wykorzystanie szkła mlecznego. Nie zaleca się wykorzystywania przezroczystego szkła. Zamiast tego można wykorzystać szkło weneckie, które pozwoli obserwować sytuację poza granicami działki, a jednocześnie zapewni prywatność domownikom. Ogrodzenia szklane są bardzo rzadko wykorzystywane, więc jest to idealny przepis na wyróżnienie się spośród innych aranżacji. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że ogrodzenia szklane są kosztownym rozwiązaniem.

 

Montaż ogrodzenia działki - o czym pamiętać?

 

Po dokonaniu wyboru, co do rodzaju ogrodzenia, należy również zapoznać się z najważniejszymi zasadami dotyczącymi montażu. Montaż ogrodzenia domu regulują przepisy prawne, które należy poznać jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Dlaczego jest to tak istotne? Według prawa budowlanego już przed rozpoczęciem budowy domu powinno się postawić ogrodzenie tymczasowe. 

 

Docelowe ogrodzenie wokół działki można wnieść bez wcześniejszego spełniania urzędowych formalności, jeśli będzie to ogrodzenie w stylu parkanów do 2,2 metrów wysokości. Zgłoszenie realizacji do urzędu będzie konieczne w przypadku ogrodzenia, które będzie równocześnie spełniać funkcję muru oporowego.

 

Podczas montażu ogrodzenia domu należy pamiętać, że powinno ono przebiegać zgodnie z granicami działki wyznaczonymi przez uprawnionego do tego geodetę. To ważna kwestia, ponieważ przesuwając część ogrodzenia na czyjś teren narusza się czyjąś własność. Konieczne jest również wykonanie montażu, który będzie zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

 

Wybór i montaż ogrodzenia domu z firmą New-House

 

Kwestie związane z wyborem odpowiedniego ogrodzenia domu mogą nie być tak proste. Czasami trudno jest znaleźć takie rozwiązanie, które będzie spójne z ogólnym stylem całej realizacji, a dodatkowo będzie trwałe, wytrzymałe i w odpowiedniej cenie. W takie sytuacji  najlepiej jest zdecydować się na współpracę ze specjalistą. Firma New-House działa na rynku od 1991 roku, zajmujemy się kompleksową budową domów i dbamy w ramach tego również o wykonanie montażu dobrze dobranego ogrodzenia. Szczegóły naszych usług znajdą Państwo pod adresem: https://new-house.com.pl/ogrodzenia. Zachęcamy do współpracy - zadbamy o solidną i sprawną realizację.

 

Contact

* - required field
Yes   No
Yes   No
Information obligations.