Akademia Budowlana

Projekty domów z piwnicą – kilka ciekawych propozycji

Spis treści:

Podpiwniczenie domu oferuje dodatkową powierzchnię, którą można przeznaczyć zarówno na pomieszczenia gospodarcze, jak również na pomieszczenia użytkowe. To prosty sposób, aby zwiększyć powierzchnię domu przy zachowaniu tej samej powierzchni zabudowy. Jest to dobry pomysł zwłaszcza na małych działkach lub działkach położonych na skarpie. W tym artykule prezentujemy przykładowe projekty domów z piwnicą.

 

Jakie korzyści oferuje dom z piwnicą?

 

W domu z piwnicą dysponujemy dodatkową powierzchnią, którą można wykorzystać na różne cele. W piwnicy można stworzyć przestronną spiżarnię, warsztat, dodatkowy schowek, pralnię, piwniczkę na wino, pracownię czy też dodatkowe pomieszczenia gospodarcze. W piwnicy może mieścić się także kotłownia. W projektach stworzonych z myślą o działce położonej na skarpie dość popularnym rozwiązaniem jest także garaż umieszczony w podpiwniczeniu. Stosując piwnicę można uzyskać dodatkową powierzchnię domu, bez zwiększania powierzchni zabudowy. Taki dom staje się zatem bardziej praktyczny, ponieważ wszelkie pomieszczenia gospodarcze można umieścić w piwnicy, podczas gdy na wyższych kondygnacjach zyskamy więcej miejsca na pomieszczenia użytkowe.

 

Kiedy warto zdecydować się na projekt domu z piwnicą?

 

Domy z piwnicą cieszą się sporym zainteresowaniem inwestorów dysponujących niewielką działką budowlaną. Mała powierzchnia działki ogranicza także powierzchnię zabudowy. Aby uzyskać większą powierzchnię użytkową można wybudować dom z poddaszem użytkowym lub dom piętrowy z dodatkową kondygnacją podziemną, czyli podpiwniczeniem. Podpiwniczenie często jest naturalnym rozwiązaniem także w działkach położonych na skarpie. Można tu zastosować płytę fundamentową lub fundament schodkowy. Projekty domów z piwnicą najlepiej sprawdzą się na działkach o stabilnych i korzystnych warunkach wodno-gruntowych. Warto pamiętać, że gliniasty grunt lub wysoki poziom wód gruntowych to przeszkody, które znacznie utrudniają budowę domu z piwnicą. Nie jest to niemożliwe, ale może oznaczać większe koszty inwestycji.

 

Przykładowe projekty domów z piwnicą

 

Szukasz praktycznego projektu domu z piwnicą? W katalogu New House dostępnych jest kilkanaście tysięcy gotowych projektów domów od cenionych w branży pracowni. Posiadamy także nowoczesne i funkcjonale projekty domów z piwnicą, a kilka z nich prezentujemy poniżej:

 

Vega

To projekt domu piętrowego o powierzchni użytkowej 185 m2. Wieńczy go czterospadowy dach. Przed frontową ścianę budynku lekko wysunięty jest jednostanowiskowy garaż. Projekt Vega oferuje podpiwniczenie o powierzchni 86,82 m2. Dostępne są w nim cztery pomieszczenia: spiżarnia, pokój fitness, pomieszczenie gospodarcze oraz kotłownia połączona z suszarnią oraz pralnią. Na parterze znajduje się strefa dzienna, gabinet oraz łazienka, a na piętrze znajdziemy trzy sypialnie, łazienkę oraz miejsce rekreacyjne w górnym holu. Do dyspozycji domowników pozostaje także balkon i loggia. Dom Vega można wybudować na działce o minimalnych wymiarach: 19,00 x 21,24 m.

 

 

Watra II

To dom zachowany w stylistyce góralskiej i zaprojektowany z myślą o budowie na działce położonej na pochyłym terenie. Budynek posiada piwnicę o powierzchni 87,85 m2, a mieści się w niej garaż z dwoma miejscami parkingowymi, kotłownia oraz dodatkowe pomieszczenie gospodarcze. Ściany fundamentowe obłożone naturalnym kamieniem, co jest charakterystyczne dla góralskich domów. Powierzchnia użytkowa domu Watra II wynosi 160,10 m2. Do dyspozycji domowników pozostają: strefa dzienna, pięć pokojów oraz dwie łazienki. Do zrealizowania tego projektu potrzebna jest działka budowlana o minimalnych wymiarach: 25,25 x 20,78 m.

 

Riwiera

To dom piętrowy zwieńczony wielospadowym dachem i zachowany w nowoczesnej stylistyce. Piwnica posiada powierzchnię 53 m2, a do dyspozycji domowników pozostają tu: kotłownia oraz dwa pomieszczenia gospodarcze. Wszystkie pomieszczenia w piwnicy posiadają okno. Powierzchnia użytkowa domu Riwiera wynosi 204,31 m2. Do dyspozycji domowników pozostają: strefa dzienna, cztery pokoje, toaleta oraz dwie łazienki. Budynek jest także wyposażony w dwustanowiskowy garaż wysunięty przed frontową ścianę budynku. Projekt ten będzie można zrealizować na działce budowlanej o minimalnych wymiarach: 19,99 x 24,08 m.