Realizacja planów o wymarzonym domu często zajmuje kilka lat, nawet jeśli inwestor dysponuje odpowiednim kapitałem. W tym artykule wymieniamy 10 kroków prowadzących do idealnego domu. Jeśli dysponujesz już działką budowlaną, od razu przejdź do kroku 5.
Krok 1: Obliczamy budżet na budowę domu
Pierwszym krokiem zawsze powinna być analiza budżetu. W ten sposób będziemy mogli łatwiej zweryfikować nasze oczekiwania pod kątem możliwości finansowych. Warto także pamiętać, że zakup działki budowlanej w atrakcyjnej okolicy często kosztuje więcej, niż sama budowa domu. Znając dostępny budżet można również pomyśleć o ewentualnym kredycie hipotecznym.
Krok 2: Szukamy odpowiedniej działki budowlanej
Idealny dom wymaga dobrej działki budowlanej. Na początek wybieramy oczywiście kilka lokalizacji, które wydają nam się atrakcyjnym miejscem do zamieszkania. Działek na sprzedaż szukamy przede wszystkim przez Internet, ale warto także sięgnąć po gazety z ogłoszeniami lub popytać osoby mieszkające w okolicy. Niektóre niezabudowane działki są na sprzedaż, o czym możemy się dowiedzieć właśnie za sprawą życzliwych sąsiadów.
Krok 3: Sprawdzamy specyfikę działki
Przed zakupem działki budowlanej należy sprawdzić księgę wieczystą, uzbrojenie i możliwość podłączenia poszczególnych przyłączy technicznych, a także warunki wodno-gruntowe. W naszym artykule na temat działek budowlanych znajdziesz więcej informacji na temat czynników, które należy uwzględnić na etapie analizy chłonności gruntu. Tylko staranne sprawdzenie specyfiki działki budowlanej może nas uchronić przed nietrafioną decyzją.
Krok 4: Kupujemy działką budowlaną
Zakup działki budowlanej często dzieli się na dwa etapy. Pierwszym jest podpisanie umowy przedwstępnej, która daje nam większą swobodę w załatwianiu wielu formalności. Taka umowa zabezpiecza obie strony: właściciel otrzyma kwotę ustaloną w umowie, jeśli inwestor wycofa się z zakupu, z kolei inwestor może dochodzić swoich praw, jeśli właściciel pomimo obowiązującej umowy zdecyduje się sprzedać działkę komuś innemu. Po załatwieniu wszystkich formalności i upewnieniu się, że jest to dobra działka, pozostaje sfinalizowanie transakcji i spisanie aktu notarialnego.
Krok 5: Wybieramy projekt domu
Gdy dysponujemy już działką budowlaną, przychodzi czas na wybór gotowego projektu. Należy zwrócić uwagę na miejscowych plan zagospodarowania przestrzennego lub wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. W ten sposób sprawdzimy, jaki konkretnie dom będzie można wznieść na naszej działce budowlanej. Na stronie New House znajdziesz projekty domów od renomowanych architektów i pracowni projektowych. Rozbudowany katalog zawiera kilka tysięcy propozycji, dzięki czemu, bez trudu znajdziesz projekt dostosowany do swoich potrzeb.
Krok 6: Adaptujemy projekt domu
Kolejnym ważnym etapem jest adaptacja projektu. Naniesione zostaną zmiany predysponowane przez MPZP, warunki wodno-gruntowe oraz ukształtowanie terenu. Innymi słowy, sporządzony zostanie kompletny projekt budowlany przypisany do działki budowlanej. Co ważne, na etapie adaptacji architekt może wprowadzić zmiany zadysponowane przez inwestora.
Krok 7: Załatwiamy formalności związane z budową domu
Gdy projekt budowlany jest gotowy, jesteśmy o krok od rozpoczęcia budowy. Czas na załatwienie formalności urzędowych. Należy wypełnić wniosek o wydanie pozwolenia na budowę domu, a także skompletować wszystkie dokumenty, które należy załączyć do takiego wniosku. Urząd wydaje decyzję w przeciągu 60 dni, natomiast kolejne 14 dni potrzeba na uprawomocnienie się decyzji. W tym momencie mamy zielone światło potrzebne do rozpoczęcia prac budowlanych.
Krok 8: Budowa domu do stanu surowego zamkniętego
Prace budowlane dzielą się na kilka etapów. Pierwszy z nich to roboty ziemne i osadzenie fundamentów. Drugim etapem jest wymurowanie ścian zewnętrznych. Kolejnym krokiem jest konstrukcja dachu, począwszy od więźby, aż po pokrycie. Po wstawieniu okien i drzwi zewnętrznych uzyskujemy dom w stanie surowym zamkniętym. W naszym tekście na temat budowy domów szczegółowo opisujemy poszczególne etapy realizacji projektu w technologii murowanej.
Krok 9: Stan deweloperski i wykończenie domu
Kolejnymi etapami budowy jest realizacja wszystkich przyłączy technicznych, ocieplenie budynku, wzniesienie ścian działowych oraz wykonanie wylewek. W ten sposób uzyskany zostanie stan deweloperski. Teraz pozostają jedynie typowe prace wykończeniowe: gładzenie ścian, malowanie, układanie płytek i paneli, montaż oświetlenia, kontaktów, włączników czy też drzwi wewnętrznych. Stan pod klucz zakłada, że wystarczy umeblować dom, aby był on gotowy do zamieszkania.
Krok 10: Aranżacja ogrodu i zakończenie budowy
Zanim się wprowadzimy, konieczny jest odbiór końcowy oraz uzyskanie niezbędnych protokołów. Konieczne jest także zatrudnienie geodety celem inwentaryzacji powykonawczej. Następnie składamy zawiadomienie o zakończeniu budowy wraz z niezbędnymi protokołami i ekspertyzami. To pozwoli wprowadzić się do swojego wymarzonego domu. Przed nami pozostają jedynie prace na ogrodzie: zakładanie trawnika, montaż ogrodzenia, oświetlenia zewnętrznego, zasadzanie roślin.