Akademia Budowlana

Dom na palach. Kiedy zdecydować się na takie fundamenty?

Spis treści:

Budowa domu wymaga dużej wiedzy, doświadczenia i stałej uważności. Jedną z istotnych kwestii wybudowania solidnego, trwałego domu jest wykonanie odpowiedniego posadowienia budynku. Kiedy można wykorzystać dom na palach? Nie jest to często spotykane rozwiązanie na polskich działkach budowlanych. Takie fundamenty są przeznaczone najczęściej na tereny trudne, wymagające. Czy dom na palach to rozwiązanie dla Państwa? Zachęcamy do zapoznania się z całym artykułem. Postaramy się w nim odpowiedzieć na wszystkie Państwa pytania i rozwiać wszelkie możliwe wątpliwości.

 

Jako firma New-House działamy nieustannie od 1991 roku. Mieliśmy w tym czasie możliwość współpracy przy różnych inwestycjach. Wybudowaliśmy ponad tysiąc pięćset domów jednorodzinnych! Wśród nich były domy małe i średnie, a także duże, nowoczesne rezydencje. W czasie wielu lat działania na naszym rynku budowlanym pojawiały się również realizacje na działkach o różnej jakości gruncie. Zdecydowana większość działek budowlanych w polsce charakteryzuje się bardzo dobrym gruntem pod budowę domu, wówczas można bez problemu zastosować tradycyjne posadowienie budynku, tzw. fundamenty bezpośrednie. Jednak niejednokrotnie mieliśmy również styczność z działkami, których grunt był bardzo wymagający i nie był dobrym materiałem pod budowę domu. Co w takim momencie można zrobić? Konieczne jest umiejętne dobranie posadowienia do gruntu, aby zrealizowany budynek miał stabilną i trwałą konstrukcję. Rozwiązaniem może się okazać na przykład dom na palach. Przy dobieraniu posadowienia do realizacji należy się jednak wykazać szeroką, specjalistyczną wiedzą i doświadczeniem w tej kwestii. Firma New-House oferuje inwestorom profesjonalną, kompleksową ofertę budowy domu, która wiąże się z uzyskaniem aż dziesięciu lat gwarancji jakości. Więcej informacji o naszej ofercie mogą Państwo uzyskać na stronie: https://new-house.com.pl/budowa-domu.

 

Interesuje Państwa budowa domu na palach? W tym artykule przedstawiamy wszystkie najważniejsze wątki z tym związane. Opowiemy o tym, kiedy najczęściej takie posadowienie jest wykorzystywane, kiedy powinno się na nie zdecydować, na czym polega posadowienie na palach, opowiemy również o różnych rodzajach pali fundamentowych.

  

Czy dom na palach to rozwiązanie dla Państwa?

 

Ważnym pytaniem, w kwestii pali fundamentowych, jest to, kiedy w ogóle powinno się na nie zdecydować. Jest to tyle istotne, że fundamenty, jako podstawa budynku, bardzo intensywnie wpływają na stabilność całej konstrukcji. Źle dobrane posadowienie domu może bardzo źle się skończyć. W Polsce najczęściej można się spotkać z budynkami realizowanymi z wykorzystaniem płyty fundamentowej lub ław fundamentowych. Jest to sprawdzone i bardzo dobre rozwiązanie, ale niestety nie dla każdej działki. Zdarza się, że jest to wystarczające rozwiązanie i konieczne jest wykorzystanie posadowienia na palach.

 

Podjęcie decyzji o wyborze posadowienie domu następuje zazwyczaj po wykonaniu badań geotechnicznych. To bardzo ważny element budowy domu. Dzięki niemu można uzyskać jasne, konkretne informacje określające jakość gruntów na działce. Geotechnik sprawdza glebę i wykonuje najczęściej nie mniej niż trzy odwierty na głębokość około 3-5 metrów, w następnym kroku przygotowuje odpowiednią dokumentację. Takie badania pozwalają stwierdzić czy grunt w danym miejscu jest stabilny. W przypadku wykazania gruntów niestabilnych nie można wykorzystywać fundamentów bezpośrednich (płyt lub ławy fundamentowej). W takim przypadku konieczne jest wykorzystanie fundamentów pośrednich, których przykładem są właśnie pale fundamentowe.

 

Kiedy powinno się zrealizować dom na palach?

 

Fundamenty bezpośrednie to proste i popularne rozwiązanie w przypadku budowy domów jednorodzinnych. Wówczas posadowienie domu realizowane jest na podłożu nie głębszym niż cztery metry. Dla działek o niestabilnej glebie (gliny, torfy itp.) nie będzie to odpowiednie zabezpieczenie. Co w takim wypadku? Wówczas konieczne jest zrealizowanie fundamentów pośrednich, które pozwalają na oparcie całego obciążenia konstrukcji na głębszych warstwach gruntu - posadowienie jest wykonywane na głębokości powyżej czterech metrów.  Fundamenty pośrednie, które nazywane są również fundamentami głębokimi, dają wiele możliwości. Można wykorzystać w tym celu studnie fundamentowe, szerokoprzestrzenne wykopy, ściany szczelinowe, kolumny kamienne, słupy, a także pale fundamentowe. O tym, które rozwiązanie będzie najlepsze dla Państwa budowy, powinien zdecydować kierownik budowy. Posadowienie domu powinno być wybierane po poddaniu analizie warunków działki, Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, a także całej konstrukcji planowanego budynku.

 

Pale fundamentowe - rodzaje

 

Podczas analizowania różnych tego typu fundamentów, należy mieć na uwadze, że istnieje wiele rodzajów pali fundamentowych. Tak wiele możliwości pozwala na idealne dopasowanie realizacji do konkretnej realizacji. Decydując się na budowę domu na palach można się spotkać z bardzo szerokim wyborem, ale są to raczej specjalistyczne informacje. W rzeczywistości warto bazować przede wszystkim na trzech najpopularniejszych rozwiązaniach, to jest na palach wierconych, palach przemieszczeniowych oraz palach wbijanych. Które z nich będzie najlepszym rozwiązaniem? Co powinno się o nich wiedzieć? Na co zwracać uwagę przy wyborze? Podpowiadamy! 

 

Dom na palach wierconych

 

Pale wiercone mają bardzo istotną zaletę - są materiałem bardzo wytrzymałym. To właśnie z tego powodu są tak chętnie wykorzystywane w przypadku nawet bardzo niestabilnych, wymagających działek budowlanych. Pozwalają one na uzyskanie świetnej nośności budynku, a co za tym idzie pełnej stabilizacji całej konstrukcji. Ten rodzaj posadowienia świetnie sprawdza się także przy realizacjach o dużym obciążeniu skupionym, Pale wiercone rozpychają grunt, przez co następuje wzmocnienie ich nośności. Wadą jest jednak to, że jednocześnie powoduje to również wygenerowanie dodatkowej warstwy urobku. Pozbycie się go często okazuje się problematyczne. Kolejną wadą posadowienia domu na palach wierconych jest fakt, że realizacja nie należy do najtańszych, ponieważ montaż pali wymaga wykorzystania specjalistycznego sprzętu budowlanego. Podczas realizacji problematyczne może być również to, że montaż generuje silne wibracje oraz hałas.

  

Dom na palach przemieszczeniowych

Jest to jeden z częściej wybieranych rodzajów pali fundamentowych. pale przemieszczeniowe są proste w montażu i nie wiążą się z nimi takie wady, jak w przypadku pali wierconych. Montaż pali przemieszczeniowych nie spowoduje hałasów, silnych wibracji ani nie będzie generować dodatkowego urobku. Co więcej, jest to również realizacja tańsza i szybsza niż poprzednia propozycja. Pale przemieszczeniowe są montowane z wykorzystaniem wiertła, które sprawiają, że gleba pod fundamenty jest rozpychana na boki. To dzięki temu grunt jest zdecydowanie bardziej gęsty i bardziej stabilny, przez pozwala na bezpieczną realizację budowy domu nawet na wymagającym gruncie. Domy na palach przemieszczeniowych cieszą się bardzo dużą popularnością wśród inwestorów głównie ze względu na szybkość ich realizacji oraz przystępną cenę.

 

Dom na palach wbijanych

 

To kolejne świetne rozwiązanie dla działek o niestabilnym gruncie. Dom na palach wbijanych zapewnia niewielkie osiadanie oraz bardzo dobrą nośność budynku. Ich realizacja jest wykonywana z użyciem gotowych elementów, dzięki montaż jest bardzo szybki. Co więcej, tego typu realizacja nie pozostawia urobku, więc nie powoduje kolejnego kłopotu w postaci wywózki nadprogramowej gleby. Pale wbijane mogą być realizowane bez względu na to, jaka jest pogoda, co również jest dużą zaletą. Niestety, należy zwrócić uwagę również na wady tego rozwiązania. Nie poleca się wykorzystywania tego rodzaju pal w przypadku realizacji na terenach, które są już częściowo zabudowane. Montaż pali wbijanych generuje duży hałas oraz silne wibracje.

 

 

Dom na palach - projekt realizacji

 

Dom na palach to realizacja, która jest praktyczna, funkcjonalna, a jednocześnie jest często jedynym rozwiązaniem, by uchronić dom przed zalaniem lub też podmoknięciem. Dzięki fundamentom głębokim dom będzie miał stabilną konstrukcję i zapobiegnie przedostawaniu się wody i wilgoci do wnętrza. Co zrobić, gdy okazało się, że grunt na zakupionej przez Państwa działce, jest niestabilny? Jak znaleźć projekt domu na palach? Proponujemy dwa rozwiązania.

 

Indywidualny projekt domu na palach

 

Dobrym rozwiązaniem może się okazać indywidualna współpraca z architektem. Przygotowuje on projekt domu, który będzie pod każdym względem dostosowany do oczekiwań klienta, a także warunków na działce czy też do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. To bardzo dobre rozwiązanie dla inwestorów, którzy poszukują projektu na niestandardową, problematyczną działkę budowlaną. Wadą tego rozwiązania jest dłuższy czas oczekiwania na projekt, a także wyższa cena niż w przypadku gotowego projektu.

 

Adaptacja gotowego projektu

 

Jeżeli poszukują Państwa rozwiązania bardziej ekonomicznego, warto wziąć pod uwagę gotowy projekt domu i poddać go adaptacji. To bardzo popularne rozwiązanie wśród inwestorów. Jest nie tylko tańsze niż indywidualna współpraca z architektem, ale również daje szerokie możliwości wyboru. W samej bazie gotowych projektów firmy New-House znajdują się tysiące różnorodnych propozycji: https://new-house.com.pl/projekty-domow. Niemal każdy z takich projektów można przystosować do działki o niestabilnym gruncie poprzez wykonanie adaptacji.

 

Dom na palach w realizacji firmy New-House

 

Realizację domu na palach zdecydowanie warto zlecić profesjonalnej firmie, która zapewni wieloletnią gwarancję jakości. Firma New-House od 1991 roku działa na rynku budowlanym oferując kompleksową budowę domu, co wiąże się z ofertą dziesięcioletniej gwarancji jakości na całą realizację. Interesuje Państwa współpraca z naszą firmą? Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami oferty pod linkiem: https://new-house.com.pl/budowa-domu. Budowa domu na palach z firmą New-House to sprawna i solidna realizacja. Zachęcamy do podjęcia współpracy!

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.