Akademia Budowlana

Wybór firmy do budowy domu – na co zwrócić uwagę?

Spis treści:

Wybór firmy budowlanej odpowiedzialnej za budowę domu będzie decydował o komforcie inwestora w trakcie trwania prac budowlanych. Inwestorom zależy na zatrudnieniu wykonawcy, który wykona wszystkie prace sumiennie i w terminie, a ponadto, nie trzeba go będzie przy tym stale nadzorować. Znalezienie takiej firmy wcale nie jest zadaniem łatwym. W niniejszym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podejmując wybór firmy do budowy domu.

 

Dlaczego warto zatrudnić generalnego wykonawcę?

 

Budowa domu może być realizowana w dwóch systemach – gospodarczym i zleconym. W systemie gospodarczym za budowę domu odpowiada kilku wykonawców, a niektóre prace mogą być wykonane samodzielnie przez inwestora. Wiele osób decyduje się na taki wybór sądząc, że wiąże się to z niższymi kosztami. Niższe koszty są jednak tylko pozorne. W systemie gospodarczym inwestor ma znacznie więcej obowiązków i musi zatroszczyć się o zatrudnienie kilku firm oraz fachowców potrzebnych na poszczególnych etapach budowy. To na inwestorze ciąży także obowiązek zapewnienia materiałów.

 

System zlecony jest dużo przyjaźniejszy dla inwestorów, którzy chcą, aby budowa domu nie wiązała się z nadmiarem dodatkowych obowiązków. Za wszystko odpowiada bowiem jedna firma budowlana, która nosi miano generalnego wykonawcy. To generalny wykonawca zabezpiecza fachowców, sprzęt i materiały. Może nawet reprezentować inwestora jako pełnomocnik przy załatwianiu czasochłonnych formalności. Wybór firmy do budowy domu w roli generalnego wykonawcy znacznie odciąża inwestora i pozwala znacznie skrócić czas budowy domu.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy budowlanej?

 

No dobrze, ale co zrobić, aby mieć pewność, że generalny wykonawca dobrze wywiążę się z powierzonych mu zadań? Podejmując wybór firmy do budowy domu trzeba wziąć pod uwagę kilka następujących czynników:

 

Podczas poszukiwań firmy budowlanej trzeba jeszcze sprawdzić to, w jakich regionach działa firma budowlana. Mniejsze firmy raczej ograniczają swoje usługi do wybranego województwa, ale większe firmy prężnie działają na terenie całego kraju.

 

Jak sporządzić umowę z firmą budowlaną?

 

Mając na oku konkretną firmę budowlaną warto dowiedzieć się więcej na temat tego, jak zawrzeć odpowiednią umowę, która będzie chronić nasze interesy. W Internecie można znaleźć wzory takich umów. W umowie na pewno należy uwzględnić cały zakres prac, za jakie odpowiadać będzie firma budowlana, harmonogram i kary umowne za niedopilnowanie terminów, wskazać prawa i obowiązki obu stron umowy. W umowie należy umieścić także informacje na temat wynagrodzenia dla firmy budowlanej. Jeśli masz wątpliwości, czy wstępna umowa dobrze chroni Twoje interesy, możesz to skonsultować z doradcą budowlanym.

 

New-House – zaufana firma do budowy domu

 

New-House to firma budowlana mogąca pochwalić się ponad 30-letnim doświadczeniem w branży budowlanej. To wykwalifikowany zespół fachowców dysponujący nowoczesnym sprzętem. Nasza firma specjalizuje się w kompleksowej budowie domów w technologii murowanej. Jako generalny wykonawca możemy wspierać inwestora na wszystkich etapach inwestycji, włączając w to wybór odpowiedniej działki budowlanej. Działamy na terenie całego kraju, a nasz bagaż doświadczeń obejmuje już ponad 1900 zbudowanych domów. Na naszej stronie dostępne są przykładowe realizacje oraz referencje, które najlepiej dowodzą temu, że jesteśmy zaufaną firmą do budowy domu. Na zrealizowane prace budowlane udzielamy 10-letniej gwarancji.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.