Jednym z podstawowych kryteriów przy wyborze działki budowlanej jest oczywiście dostęp do przyłączy technicznych: prądu, gazu, wody, kanalizacji. Musimy jednak pamiętać, że w pełni uzbrojone działki mogą być nawet kilkukrotnie droższe od działek nieuzbrojonych. Nie dziwi zatem fakt, że nie brakuje inwestorów decydujących się na zakup „gołej” działki bez przyłączy. Wbrew pozorom, wcale nie musi to być szaleńczy pomysł, jak wydaje się na pierwszy rzut oka.
Czy warto zainwestować w nieuzbrojoną działkę?
Ceny uzbrojonych działek budowlanych położonych w dobrej okolicy mogą spokojnie przekraczać koszty budowy domu. Za luksus trzeba bowiem płacić niemałe pieniądze. Osoby marzące o własnym domu i dysponujące mocno ograniczonym budżetem nie mogą sobie oczywiście pozwolić na zakup tak drogiej działki budowlanej. Pojawia się zatem pomysł zakupu działki nieuzbrojonej, która może być nawet kilkukrotnie droższa. Z pozoru wydaje się to być szaloną decyzją, jednak w praktyce, taki wybór może wyjść inwestorom na dobre.
Oczywiście w pierwszej kolejności należy także zwrócić uwagę na inne kryteria: warunki zabudowy, usytuowanie działki względem drogi, warunki wodno-gruntowe czy też udogodnienia w okolicy. W naszym artykule na temat działek budowlanych poświęcamy wiele miejsca kryteriom, które należy uwzględnić przy zakupie działki budowlanej. Jeśli wszystkie powyższe kryteria wypadają korzystnie, wówczas warto pomyśleć o zakupie działki nieuzbrojonej. W dobie XXI wieku istnieje bowiem możliwość postawienia samowystarczalnego domu bez konieczności uzyskania przyłączy.
Co zrobić, gdy istnieje możliwość uzyskania przyłączy technicznych?
W pierwszym scenariuszu zakładamy, że w okolicy znajdują się przyłącza, które można podciągnąć do naszej działki. Należy się tym zająć z dużym wyprzedzeniem, ponieważ czasami na realizację prac należy czekać nawet kilkanaście miesięcy. W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad tym, jakich przyłączy potrzebujemy, a które możemy zastąpić nowoczesnymi technologiami. Jeśli budowa domu ma się rozpocząć na przestrzeni najbliższych miesięcy, na początek zawsze należy załatwić przyłączenie prądu budowlanego. Alternatywą jest prądnica. O ile prąd budowlany można załatwić w przeciągu kilku miesięcy, o tyle docelowe przyłącze prądu może zostać podłączone nawet po roku czasu.
W kolejnym kroku warto złożyć wniosek o wydanie warunków technicznych na podłączenie do sieci wodno-kanalizacyjnej. W ten sposób można sprawdzić, czy uzyskanie tych przyłączy jest w ogóle możliwe, a także, jaki może być koszt takiej inwestycji. Jeśli interesuje Cię ogrzewanie gazowe, wówczas konieczne jest także złożenie wniosku o przyłączenie do sieci gazowej u lokalnego operatora.