Akademia Budowlana

Zakup działki bez mediów: jak wybrać projekt i instalacje?

Spis treści:

Jednym z podstawowych kryteriów przy wyborze działki budowlanej jest oczywiście dostęp do przyłączy technicznych: prądu, gazu, wody, kanalizacji. Musimy jednak pamiętać, że w pełni uzbrojone działki mogą być nawet kilkukrotnie droższe od działek nieuzbrojonych. Nie dziwi zatem fakt, że nie brakuje inwestorów decydujących się na zakup „gołej” działki bez przyłączy. Wbrew pozorom, wcale nie musi to być szaleńczy pomysł, jak wydaje się na pierwszy rzut oka.

 

Czy warto zainwestować w nieuzbrojoną działkę?

 

Ceny uzbrojonych działek budowlanych położonych w dobrej okolicy mogą spokojnie przekraczać koszty budowy domu. Za luksus trzeba bowiem płacić niemałe pieniądze. Osoby marzące o własnym domu i dysponujące mocno ograniczonym budżetem nie mogą sobie oczywiście pozwolić na zakup tak drogiej działki budowlanej. Pojawia się zatem pomysł zakupu działki nieuzbrojonej, która może być nawet kilkukrotnie droższa. Z pozoru wydaje się to być szaloną decyzją, jednak w praktyce, taki wybór może wyjść inwestorom na dobre.

 

Oczywiście w pierwszej kolejności należy także zwrócić uwagę na inne kryteria: warunki zabudowy, usytuowanie działki względem drogi, warunki wodno-gruntowe czy też udogodnienia w okolicy. W naszym artykule na temat działek budowlanych poświęcamy wiele miejsca kryteriom, które należy uwzględnić przy zakupie działki budowlanej. Jeśli wszystkie powyższe kryteria wypadają korzystnie, wówczas warto pomyśleć o zakupie działki nieuzbrojonej. W dobie XXI wieku istnieje bowiem możliwość postawienia samowystarczalnego domu bez konieczności uzyskania przyłączy.

 

Co zrobić, gdy istnieje możliwość uzyskania przyłączy technicznych?

 

W pierwszym scenariuszu zakładamy, że w okolicy znajdują się przyłącza, które można podciągnąć do naszej działki. Należy się tym zająć z dużym wyprzedzeniem, ponieważ czasami na realizację prac należy czekać nawet kilkanaście miesięcy. W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad tym, jakich przyłączy potrzebujemy, a które możemy zastąpić nowoczesnymi technologiami. Jeśli budowa domu ma się rozpocząć na przestrzeni najbliższych miesięcy, na początek zawsze należy załatwić przyłączenie prądu budowlanego. Alternatywą jest prądnica. O ile prąd budowlany można załatwić w przeciągu kilku miesięcy, o tyle docelowe przyłącze prądu może zostać podłączone nawet po roku czasu.

 

W kolejnym kroku warto złożyć wniosek o wydanie warunków technicznych na podłączenie do sieci wodno-kanalizacyjnej. W ten sposób można sprawdzić, czy uzyskanie tych przyłączy jest w ogóle możliwe, a także, jaki może być koszt takiej inwestycji. Jeśli interesuje Cię ogrzewanie gazowe, wówczas konieczne jest także złożenie wniosku o przyłączenie do sieci gazowej u lokalnego operatora.

 

 

Zakup działki bez mediów New-House

 

Co robić, gdy podłączenie przyłączy jest niemożliwe lub nieopłacalne?

 

Jeśli przyłącza techniczne znajdują się w dużej odległości od naszej działki budowlanej, podłączenie może się okazać niemożliwe lub po prostu nieopłacalne ze względu na bardzo wysokie koszty. W takich sytuacjach warto zastanowić się nad budową samowystarczalnego domu, w którym zastosujemy nowoczesne technologie. Z jednej strony, taki dom będzie oczywiście dużo droższy w budowie, ale z drugiej strony, takie nadwyżki uwzględniamy w momencie zakupu nieuzbrojonej działki w niższej cenie. A jak wygląda kwestia pozwolenia na budowę? Od 2015 roku nie musimy już załączać oświadczeń operatorów o możliwości przyłączenia mediów. W naszym tekście o pozwoleniu na budowę domu możesz dowiedzieć się więcej o szybkim i sprawnym załatwieniu formalności.

 

Czym kierować się przy wyborze projektu na nieuzbrojoną działkę?

 

Wybierając projekt budowlany na nieuzbrojoną działkę konieczne jest oczywiście uwzględnienie wszystkich systemów, które będą rekompensować braki przyłączy. A zatem, warto poszukać domu energooszczędnego z fotowoltaiką i pompą ciepła, ponieważ z miejsca załatwiamy w ten sposób źródło energii oraz ogrzewanie. Oczywiście gotowe projekty można poddać adaptacji i dopiero wtedy dostosować je do specyfiki działki. Mimo wszystko, warto już na etapie wyboru gotowego projektu uwzględnić brak przyłączy, dzięki czemu, koszty adaptacji będą niższe.

 

Jak wybudować samowystarczalny dom bez przyłączy?

 

Przyłącza budowlane nie są niezbędne do tego, aby postawić samowystarczalny dom bez przyłączy technicznych. Konieczny będzie precyzyjny plan zagospodarowania terenu, o którym możesz przeczytać w naszym artykule. Na działce trzeba będzie wygospodarować miejsce na przydomową oczyszczalnię ścieków, farmę fotowoltaiczną lub wiatrową, a także studnię głębinową. W pierwszej kolejności rozwiązujemy problem prądu budowlanego, który jest niezbędny do budowy domu. Jeśli przyłączę nie wchodzi w grę, wówczas można pomyśleć o wynajęciu agregatu prądotwórczego.

 

Na dłuższą metę, źródłem energii będzie albo fotowoltaika, albo farma wiatrowa. Wspomagać mogą również solary odpowiedzialne za grzanie wody. Jeśli chodzi o ogrzewanie, możemy zdecydować się na ekologiczny piec na paliwa stale lub ciekłe, ale najlepszą i najczystszą opcją będzie oczywiście pompa ciepła. Wodę dostarczy studnia głębinowa. Po badaniach zdatności często należy wyposażyć dom w systemy uzdatniania wody. Jeśli chodzi o kanalizację, na działce budowlanej budujemy biologiczną lub ekologiczną oczyszczalnię ścieków. I tak o to stajemy się właścicielami domu samowystarczalnego.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.