Chcesz, aby ktoś się z Tobą skontaktował?

Zostaw swój email i numer telefonu.

alert
Pozdrawiamy Zespół New-House

Akademia Budowlana

Budowa domów – Łódź

Łódź jest trzecim pod względem liczby mieszkańców i czwartym pod względem powierzchni miastem w Polsce. W ostatnich latach to zaniedbane po upadku przemysłu włókienniczego miasto bardzo się zmieniło – wyremontowano wiele ulic i kamienic, ściągnięto do niego wielu inwestorów, stworzono tysiące miejsc pracy. Łódź jest doskonale skomunikowana z resztą kraju, w nieco ponad godzinę można pociągiem dojechać stamtąd do Warszawy. Ciągle jednak ceny nieruchomości w Łodzi – w porównaniu do innych dużych miast w Polsce – są relatywnie niskie, a przez to atrakcyjne dla nabywców. Sprawdzamy, z jakimi kosztami trzeba się liczyć planując budowę domu jednorodzinnego w Łodzi.

 

 

Budowę domu w Łodzi należy oczywiście rozpocząć od zakupu działki. Według rankingów jednego z wiodących portali rynku nieruchomości, metr kwadratowy działki budowlanej w Łodzi kosztuje średnio 314 zł, co plasuje ją mniej więcej w połowie stawki największych polskich miast. Drożej jest m.in. w Warszawie (809 zł), Poznaniu (571 zł) Krakowie (466 zł), oraz we Wrocławiu (462 zł), taniej – w Szczecinie (308 zł), Bydgoszczy (257 zł) oraz Rzeszowie (196 zł).

Jednak co ciekawe, w Łodzi i w jej najbliższych okolicach w 2018 r. ceny gruntów budowlanych wzrosły najmocniej, bo około 5%, podczas gdy w skali kraju wzrost ten wyniósł około 3%. Skąd taka dynamika? Otóż w całym województwie łódzkim, w tym również w samej Łodzi i terenach podmiejskich, występuje dość specyficzna sytuacja. W regionie tym w stosunku do ogólnej powierzchni jest dużo ziemi rolnej, a nie wszystkie działki rolne mogą być przekształcone w budowlane. Stąd podaż gruntów przeznaczonych pod budowę jest ograniczona, a liczba osób chętnych – ciągle rośnie (w wielu przypadkach budowa domu w Łodzi jest naprawdę niewiele droższa niż zakup apartamentu na najbardziej prestiżowych osiedlach). Z tego względu dynamika cen działek jest dość wysoka.

W Łodzi specyficzna jest także olbrzymia rozpiętość cenowa działek budowlanych. O ile na obrzeżach miasta można kupić działkę rolną do przekształcenia w cenie 60-80 zł za metr kwadratowy, o tyle metr kwadratowy gruntu budowlanego w Rąbieniu (położone kilka kilometrów od Łodzi miasteczko) lub na Julianowie (prestiżowa dzielnica domków jednorodzinnych w Łodzi) kosztuje nawet 500 zł. Jak powiedział w rozmowie z jedną z lokalnych gazet ekspert łódzkiego rynku nieruchomości, inwestorzy poszukują tam działek o powierzchni od 1200 do 1500 metrów kwadratowych – panuje tam moda na parterowe budynki z poddaszem użytkowym. Największe zainteresowanie budzą grunty usytuowane w okolicach Nowosolnej, Lasu Łagiewnickiego, ale także Zgierza, Aleksandrowa oraz Konstantynowa.

Oczywiście przed rozpoczęciem zasadniczych prac budowlanych również inwestor z Łodzi musi się liczyć z wydatkami związanymi z uzyskaniem wszystkich niezbędnych pozwoleń, przyłączy, a także zakupu projektu wymarzonego domu. W New House po podpisaniu umowy bierzemy na siebie wszystkie formalności związane z otrzymaniem pozwoleń, zaś szeroki wybór gotowych projektów domów o różnej powierzchni i w różnych stylach znaleźć można na naszej stronie -> https://new-house.com.pl/projekty-domow.

 

 

Budowa domów jednorodzinnych Łódź – ile kosztuje?


Według danych lokalnych mediów, budowa domu w Łodzi w 2018 r. wzrosła o około 5% w stosunku do 2017 r. – w skali kraju budowa domu jednorodzinnego w minionym roku była około 8% droższa. W tej kwestii Łódź ma nad innymi miastami przewagę w kosztach robocizny – wśród największych miast Polski w Łodzi zarabia się relatywnie niewiele, więc wymagania płacowe pracowników budowlanych nie są tak wysokie, jak np. w Warszawie czy Poznaniu. Presji płacowej nie nakłada również nadal dość wysokie bezrobocie, które w styczniu 2019 r. wyniosło 5,5%.

Jak więc kształtowały się koszty budowy domu jednorodzinnego w Łodzi? Według wyliczeń ekspertów, budowa 100-metrowego domu w stanie deweloperskim w Łodzi to koszt około 230 tys. zł. Składa się na to:

• wykonanie fundamentów – około 28 tys. zł,
• budowa ścian nośnych – około 13,5 tys. zł,
• budowa ścian działowych – około 6 tys. zł,
• budowa kominów – około 7 tys. zł,
• strop, więźba, dach – około 50 tys. zł,
• drzwi i okna – około 13 tys. zł,
• ocieplenie i elewacja – około 27 tys. zł,
• instalacje wewnętrzne – około 35,8 tys. zł,
• wykończenie ścian i sufitów – około 20 tys. zł,
• parapety – około 3 tys. zł.

W całej Polsce w I kwartale 2018 r. średni koszt budowy jednego metra kwadratowego domu wynosił około 2347,11 zł netto, przy czym stawki – w zależności od regionu kraju, standardów budowy oraz wykończenia – wynosiły od 1921,35 zł netto do 3136,74 zł netto. Łódź plasuje się więc w środku tej stawki. Szacowane koszty budowy wybranego domu można obliczyć również przy pomocy naszego kalkulatora -> https://new-house.com.pl/kalkulator-budowy-domu.

Oczywiście do tego doliczyć trzeba koszty związane z wykończeniem domu „pod klucz”. Są one najbardziej zróżnicowane, bo tu inwestor ma do wyboru największą ilość materiałów. Wykończenie i wyposażenie domu może kosztować 75 tys. zł, może również 150 tys. zł – wszystko zależy od gustów oraz możliwości finansowych inwestora. Na szczęście w Łodzi znaleźć można naprawdę wiele hurtowni czy marketów budowlanych, dzięki czemu można zaoszczędzić np. na transporcie zakupionych materiałów.

W New House służymy fachową pomocą i wsparciem na każdym etapie inwestycji – od zakupu działki, przez załatwianie formalności, prace budowlane, aż po prace wykończeniowe czy aranżację ogrodu. Zapraszamy do kontaktu!

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 8:00 do 22:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

 

kontakt@new-house.com.pl

+48 504 125 130
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej

Akademia Budowlana New-House

Jeśli chcą Państwo skorzystać z bezpłatnej porady budowlanej, zachęcamy do podania swojego numeru telefonu - zadzwonimy w ciągu 48 godzin.