Przed rozpoczęciem budowy domu, wielu inwestorów nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele czynników wpływa na tempo budowy domu, a także, jak samo tempo wpływa na trwałość budynku oraz koszty eksploatacyjne w pierwszych latach. Sporym zagrożeniem jest tutaj technologiczna wilgoć. W tym artykule dowiesz się, co kryje się pod pojęciem takiej wilgoci, a także, które materiały umożliwiają szybką budowę ciepłego i bezpiecznego domu bez nadmiaru wilgoci.
Czym właściwie jest wilgoć technologiczna?
Prace budowlane i wykończeniowe prowadzą do powstawania wilgoci technologicznej. Weźmy chociażby mokre zaprawy cementowo-wapienne, do stworzenia których wykorzystuje się duże ilości wody. W kontekście całego domu mówimy o tysiącach litrów wody zamkniętych w materiałach budowlanych składających się na nasze ściany, posadzki czy stropy. Dlatego też, przy budowie domu stosuje się przerwy technologiczne, które mają na celu umożliwienie szybszego i efektywnego schnięcia konstrukcji wykonanych na bazie mokrych technologii.
Ogromne znaczenie w kwestii wilgoci technologicznej ma wybór materiałów. O ile beton komórkowy jest najbardziej narażony na wilgoć, o tyle pustaki ceramiczne, zwłaszcza te poryzowane, dużo mniej chłoną wilgoć z otoczenia. Do porównania jeszcze dojdziemy. Szybka budowa może doprowadzić do tego, że po ukończeniu wszystkich prac, w naszym domu znajdować się będzie mnóstwo wilgoci. Nie jest to najlepsze środowisko do komfortowego i zdrowego funkcjonowania. Dlatego też, ekspresowa budowa domu powinna być prowadzona z naciskiem na ograniczenie wilgoci technologicznej.
Jakie zagrożenia powoduje duża wilgoć w domu?
Nadmiar wilgoci może stanowić zagrożenie dla materiałów izolacyjnych, które pod wpływem wilgoci mogą się odkształcać. To prowadzi do powstawania mostków termicznych odpowiedzialnych za szybsze wydostawanie się ciepła z naszego domu. Jednocześnie, wilgoć technologiczna może oznaczać w pierwszych latach wyższe koszty eksploatacyjne. Jeśli jest jej niewiele, schnięcie będzie procesem naturalnym powodowanym przez ruch powietrza oraz słońce. Jeśli wilgoci jest dużo, to nasza instalacja grzewcza będzie musiała pracować na wyższych obrotach.
Nadmiar wilgoci jest również niekorzystny dla naszego zdrowia. W ścianach może rozwijać się grzyby oraz pleśń. Są one odpowiedzialne za liczne choroby układu oddechowego, a także reakcje alergiczne. Pojawia się poczucie zmęczenia i gorszego samopoczucia. To pokazuje, jak ważna jest przemyślana budowa domu, w trakcie której minimalizuje się wilgoć technologiczną.
Porównanie materiałów pod kątem wilgoci technologicznej
Szybka budowa domu zwiększa ryzyko większej wilgoci technologicznej. W jaki sposób możemy uporać się z tym problemem? Najważniejszy jest wybór stosownych materiałów do budowy naszego domu. Beton komórkowy nie jest wskazany przy ekspresowej budowie. Jest on najbardziej narażony na wilgoć. W przypadku domu o powierzchni 100m2, w ścianach domu z betonu może znajdować się nawet 7-8 tysięcy litrów wody! Takie ilości schną nawet 2-3 lata!
Dużo lepiej wychodzą silikaty, które pozwalają ograniczyć wilgoć technologiczną dwukrotnie. Jednak niekwestionowanym liderem w kwestii szybkiej budowy domu bez wilgoci są pustaki ceramiczne, a zwłaszcza pustaki poryzowane. Specyfika tego materiału, a także sama technologia prowadzonych prac sprawia, że w takich ścianach znajduje się nawet dziesięciokrotnie mniej wilgoci w porównaniu z betonem komórkowym. Wilgoć technologiczną w domu możemy również ograniczyć poprzez stosowanie suchych technologii w miejscach, gdzie jest to możliwe.
Szybka budowa domu a koszty eksploatacji
Ekspresowa budowa domu często pozwala ograniczyć koszty budowy, jako iż ekipa odpowiedzialna za wykonanie poszczególnych prac spędza na placu budowy mniej czasu. Jednakże zachodzi ryzyko drastycznego wzrostu kosztów eksploatacyjnych w nadchodzących latach. Jak już mówiliśmy, wilgoć technologiczna może dodatkowo obciążać instalację grzewczą, a ponadto obniżać właściwości termoizolacyjne budynku. W związku z tym, jeśli interesuje Cię szybka budowa domu, musisz pamiętać o tym, że wybór lepszych i droższych materiałów to inwestycja w przyszłość. Tylko w ten sposób możesz wystrzec się wyższych kosztów eksploatacyjnych.
Jak w krótkim czasie zbudować suchy i ciepły dom murowany?
Warto zdecydować się na wybór generalnego wykonawcy dysponującego fachową wiedzą oraz dużym doświadczeniem. Firma budowlana New House działa w branży od wielu lat i specjalizuje się w budowie domów w technologii murowanej. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się więcej na temat usług świadczonych przez naszą firmę. Oferujemy inwestorom kompleksową budowę domu pod katem indywidualnych oczekiwań. Dysponujemy nowoczesną technologią, która pozwala skrócić czas budowy domu, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów trwałość. To najlepszy sposób, aby w krótkim czasie zrealizować swoje marzenia o funkcjonalnym, ciepłym i suchym domu bez wilgoci.