Akademia Budowlana

Jakie są wady i zalety projektów z poddaszem użytkowym?

Spis treści:

 

Domy z poddaszem użytkowym to najprawdopodobniej najpopularniejsze w naszym kraju domy jednorodzinne. Ich największym atutem jest prostota przekładająca się na niższe koszty budowy. Projekty domów z poddaszem użytkowym niewątpliwie oferują nam szereg korzyści, ale posiadają też wady, których warto być świadomym w momencie zakupu. W tym artykule omówimy najważniejsze zalety i wady projektów z poddaszem użytkowym. 

 

 

 

Czym charakteryzuje się dom z poddaszem użytkowym?


Domy z poddaszem użytkowym posiadają dwie kondygnacje – parter oraz poddasze zaadaptowane do celów mieszkalnych. Poddasze jest jednak kondygnacją niepełną – skosy dachu oznaczają, że faktyczna powierzchnia użytkowa na poddaszu jest oczywiście mniejsza, aniżeli na parterze. Domy z poddaszem są zwieńczone dachem spadzistym – najczęściej jest to dach dwuspadowy posiadający ściany szczytowe, w których można umieścić okna doświetlające wnętrza na poddaszu. Dostępne są także projekty domów z poddaszem użytkowym zwieńczonych czterospadowym dachem. Wówczas można zastosować okna dachowe, ale również lukarny i wole oczy.


Domy z poddaszem użytkowym to najpopularniejsze domy jednorodzinne w naszym kraju. Odznaczają się bardzo prostą konstrukcją, co oznacza niższe koszty budowy. Dodatkowo, są w stanie na tej samej powierzchni zabudowy zaoferować większą powierzchnię użytkową, aniżeli domy piętrowe. Jest to szczególnie ważne w przypadku mniejszych działek budowlanych. 

 

 

 


Popularne rodzaje domów z poddaszem


Biorąc pod uwagę dużą popularność tych domów, projekty domów z poddaszem użytkowym odgrywają istotną rolę w katalogach znanych pracowni architektonicznych. Współcześnie bardzo popularne są tzw. nowoczesne stodoły. Są to domy z poddaszem usytuowane na planie prostokąta i zwieńczone dwuspadowym dachem pozbawionym okapu. Taka konstrukcja ze względu na swoją minimalistyczną formę jest bardziej energooszczędna i funkcjonalna. Generalnie, w domach z poddaszem częściej stosuje się dwuspadowy dach, ponieważ w mniejszym stopniu zabiera on wolną przestrzeń na poddaszu, a ponadto jest wyraźnie tańszy w budowie. 

 

 

 


Zalety projektów z poddaszem użytkowym


Domy z poddaszem użytkowym są najtańszymi domami w budowie. Konstrukcja na planie prostokąta zwieńczona dwuspadowym dachem – aktualnie ciężko o tańszy w realizacji projekt. Nie może zatem dziwić fakt, że projekty domów z poddaszem użytkowym cieszą się tak dużą popularnością ze strony inwestorów. O niskich kosztach budowy decyduje prostota całej konstrukcji, począwszy od fundamentów, przez ściany nośne i strop, aż po dach. 
Ważną zaletą jest także duża różnorodność. Projekty domów z poddaszem użytkowym stanowią znaczną część wszystkich gotowych projektów dostępnych w katalogu firmy New House. W związku z tym, dużo łatwiej jest wybrać projekt dostosowany do swoich indywidualnych potrzeb.

Dom z poddaszem użytkowym w porównaniu z domem parterowym oferuje większą powierzchnię użytkową przy tej samej powierzchni zabudowy, co pozwala zaoszczędzić miejsce na działce. No i ten klimat – sypialnia na poddaszu, z charakterystycznym skosem dachu daje poczucie bezpieczeństwa i prywatności, co mogą potwierdzić właściciele tego typu domów. 

 

 

 


Jakie są wady projektów z poddaszem użytkowym?


Decydując się na ten rodzaj domu warto jednak pamiętać o tym, że projekty domów z poddaszem użytkowym mają także pewne wady. Przede wszystkim, poddasze użytkowe nie jest pełną kondygnacją – jego powierzchnia użytkowa jest mniejsza, niż powierzchnia parteru, a to za sprawą skosów dachu, które będą zajmować część przestrzeni. Problem ten można ograniczyć stosując wysokie ściany kolankowe lub wyższy kąt nachylenia dachu, ale to oznacza wyższe koszty budowy. 
Spadzisty dach jest także bardziej narażony na oddziaływanie czynników pogodowych, np. silnego wiatru. Z kolei dachy o mniejszym kącie nachylenia mogą być narażone na duże obciążenia generowane przez śnieg.

To oznacza, że konserwacja takich dachów jest nieco trudniejsza. Minusy nie przewyższają jednak plusów domu z poddaszem użytkowym, co sprawia, że wielu inwestorów decyduje się na wybór takiego właśnie projektu. 

 

 

 


Czy dom z poddaszem użytkowym to opłacalna inwestycja?


Zdecydowanie tak – domy z poddaszem użytkowym okażą się dla wielu inwestorów optymalnym wyborem. To doskonała opcja dla wszystkich inwestorów, którzy chcą zrealizować swoje plany o własnym domu za mniejsze pieniądze. Ciężko o tańszy w budowie dom, aniżeli dom z poddaszem użytkowym zwieńczony dwuspadowym dachem. Projekty domów z poddaszem użytkowym są dedykowane również tym inwestorom, którzy dysponują mniejszą działką budowlaną. Wybierając ten rodzaj domu można bowiem uzyskać większą powierzchnię użytkową przy tej samej powierzchni zabudowy. Ponadto, domy z poddaszem są bardzo uniwersalne i doskonale odnajdą się na terenach miejskich, na przedmieściach, ale również na wsi.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.