Betonowa kostka brukowa to materiał często wybierany w celu ułożenia podjazdu, alejek ogrodowych, patio, a także tarasu. Zwykle zwracamy uwagę na wygląd, rozmiar oraz fakturę, dążąc do tego, aby ułożona kostka była spójna z zewnętrzną stylistyką domu. Warto jednak zwrócić uwagę na specyfikację technicznego interesujących nas materiałów. Szczególnie istotną kwestią jest grubość kostki dostosowana do konkretnego przeznaczenia nawierzchni.
Projekt zagospodarowania terenu budowy
Zanim na naszej działce rozpoczną się pracę budowlane, potrzebne jest uzyskanie stosownego pozwolenia ze strony urzędu miasta lub gminy. W tym celu składamy wniosek zawierający projekt budowlany wraz z projektem zagospodarowania terenu budowy. W takim projekcie uwzględniony jest podjazd, taras, patio, ścieżki ogrodowe oraz inne elementy zagospodarowania terenu. A zatem już na etapie projektowania domu ustalamy przebieg podjazdu oraz ścieżek.
Zagospodarowanie terenu obejmuje wszystkie prace związane z przestrzenią, która otacza nasz dom. W poczet tych prac zaliczamy również stworzenie instalacji nawadniającej, oświetlenie działki, czy chociażby ogrodzenie. W tym artykule: https://new-house.com.pl/zagospodarowanie-terenu możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie prace oferuje firma budowlana New House w zakresie zagospodarowania terenu działki.
Czym kierować się przy wyborze kostki brukowej?
Wybór kostki brukowej ma ogromny wpływ na stylistykę naszego ogrodu oraz frontowej części domu. Co ważniejsze, musimy uwzględnić specyfikę kostki oraz jej finalne przeznaczenie na naszym ogrodzie. Oto kwestie, na które powinniśmy zwrócić uwagę:
- Materiał – najczęściej stosujemy tańszą i praktyczną kostkę betonową. Jeśli jednak nie ogranicza nas budżet, możemy zdecydować się na wybór kostki granitowej.
- Format – kostki brukowe są dostępne w różnorodnych formatach. Mała kostka oznacza oczywiście dłuższy czas montażu w porównaniu z większym formatem. Do stworzenia oryginalnej aranżacji ogrodu można wykorzystać kostkę brukową o nieregularnym kształcie i rozmiarze.
- Kształt – jest to aspekt ściśle powiązany z formatem. Wyróżniamy tradycyjne kostki prostokątne, kwadratowe, z zaokrąglonymi brzegami, a także kostki wielokątne.
- Grubość – kostka w zależności od finalnego przeznaczenia musi posiadać dostateczną grubość, która decyduje o trwałości na przestrzeni lat.
- Kolor – podjazd, taras i alejki ogrodowe muszą być dostosowane stylistycznie do elewacji budynku. A zatem, wybór kolorystyki jest kolejnym, istotnym czynnikiem.
- Cena – powyższe czynniki wpływają na cenę kostki. Tania kostka brukowa zaczyna się od kwoty 20-30 złotych za metr kwadratowy. Materiał o wyższej jakości to wydatek rzędu ok. 50-60 zł. Z kolei ceny kostki granitowej zaczynają się od 50-60 złotych za m2.
- Wydajność kostki – ten wskaźnik ułatwia zamówienie dostatecznie dużego ładunku kostek. Wskaźnik informuje o tym, jak dużą powierzchnię można wykończyć z pomocą tony kostki. W przypadku standardowego rozmiaru 40x60cm będzie to ok. 8,5 m2.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat specyfiki kostki brukowej wykorzystywanej do zagospodarowania terenu, w tym miejscu: https://new-house.com.pl/kostka-ogrodowa udzielamy wielu informacji, które pomogą w doborze optymalnego materiału.
Jaką grubość powinna mieć kostka brukowa?
Przejdźmy do głównego wątku tego artykułu, a zatem do rekomendowanej grubości kostki brukowej w zależności od jej konkretnego przeznaczenia. Najcieńsze kostki brukowe o grubości 4 lub 5 cm są stosowane komunikacji pieszej. Układamy z nich alejki ogrodowe, patio, a także taras. W przypadku podjazdu potrzebujemy grubszej kostki. Jeśli podjazd będzie użytkowany przez pojazdy o masie poniżej 3,5 tony, w zupełności wystarczy kostka brukowa o grubości 6 cm.
W zdecydowanej większości przypadków inwestorzy będą wybierać kostkę w przedziale od 4 do 6 cm. Grubsze kostki brukowe są już dedykowane specyficznym rozwiązaniom. I tak, kostka o grubości 8-9 cm bez trudu zniesie także ruch pojazdów ciężarowych. Z kolei kostka grubości 10 cm ma znosić obciążenia generowane przez wyjątkowo ciężkie ładunki. Ze względu na specjalistyczne zastosowanie i cenę, tak grube kostki rzadko są stosowane do zagospodarowania terenu obok domu.
Czy kostka brukowa to dobry wybór na podjazd?
Do wykończenia podjazdu przed domem, ciężko znaleźć bardziej praktyczny materiał dostępny zarazem w przystępnej cenie, niż kostka betonowa. W przypadku podjazdu o powierzchni 20m2, kostkę potrzebną do ułożenia całego podjazdu zakupimy w przedziale od 600 do 1200 złotych, w zależności od grubości, formatu, wyglądu oraz oczywiście jakości wykonania. Odpowiednio gruba kostka brukowa gwarantuje trwałość na przestrzeni lat. Kostka o grubości 6 cm dobrze sprawdzi się na podjeździe, nawet jeśli obok siebie będą zaparkowane dwa samochody.
Materiał jest również bardzo praktyczny, ponieważ dobrze znosi trudne warunki atmosferyczne, a co więcej, jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Nie wymaga również dodatkowej konserwacji. Jedynym problemem może być tak naprawdę nieoczekiwany wyciek oleju z auta. Są to problematyczne plamy, których trudno się pozbyć z pomocą domowych sposobów. Konieczna może się okazać myjka ciśnieniowa. W praktyce, mało które materiały odznaczają się odpornością na zabrudzenia na skutek wycieku oleju napędowego spod samochodu.