Zwały ciężkiego śniegu i lodu zsuwające się z dachu podczas odwilży mogą narobić niemałych szkód. Stwarzają ogromne zagrożenie dla orynnowania, mogą uszkodzić samochód ustawiony na podjeździe, a co więcej, stanowią realne zagrożenie dla domowników. W związku z tym, spadziste dachy należy chronić przy pomocy popularnych zabezpieczeń przeciwśniegowych. Jakie metody są najskuteczniejsze? Jak dobrać ochronę w zależności od konstrukcji dachu?
Dlaczego bariery przeciwśnieżne są tak istotne?
Śnieg pokrywający dach naszego domu prezentuje się wyjątkowo malowniczo, ale musimy pamiętać o tym, że stanowi on poważne zagrożenie. Roztapiający się i ponownie zamarzający śnieg znacząco zwiększa swoją wagę i przekształca się w lodową bryłę, która przy odpowiednio wysokiej temperaturze gwałtownie osunie się po spadku dachu. Jeśli nie zostanie zatrzymana lub spowolniona, może zerwać rynny, uszkodzić zaparkowany samochód lub co gorsza wyrządzić krzywdę osobie stojącej obok budynku. Aby temu zapobiec stosuje się bariery przeciwśnieżne.
Często możemy spotkać się z twierdzeniem, że bariery przeciwśnieżne w zasadzie nie są potrzebne, bo przecież tak wiele domów radzi sobie bez nich. Rzeczywiście – w wielu regionach kraju uszkodzenia spowodowane osuwającym się śniegiem należą do rzadkości. Jednak gdy już się wydarzą, zawsze nastręczają bardzo wysokich kosztów liczonych nawet w dziesiątkach tysięcy złotych. Czy warto ryzykować? Zdecydowanie nie. Warto zainwestować w ochronę przeciwśnieżną.
Popularne formy ochrony przeciwśniegowej na dachu
Istnieje kilka sposobów na to, aby zabezpieczyć dach przed śniegiem lub lodem. Coraz częściej takie bariery są uwzględnianie już w projekcie budowlanym, dzięki czemu, kompleksowa budowa domu, o której przeczytasz w naszym artykule obejmuje montaż takich systemów. Mogą to być drabiny przeciwśnieżne, systemy rurowe, bale przeciwśniegowe, śniegołapy czy też stopery. Poniżej opisujemy najpopularniejsze formy ochrony przeciwśniegowej.
Drabiny przeciwśnieżne
Drabiny określane również płotkami przeciwśnieżnymi to trwała konstrukcja wykonywana z ocynkowanej stali zabezpieczonej dodatkowo malowaniem proszkowym. Płotki montuje się mniej więcej na wysokości podparcia krokwi o murłatę. Celem jest zminimalizowanie obciążeń generowanych przez zalegający śnieg na konstrukcję nośną budynku. Płotki montuje się na specjalnych wspornikach przytwierdzonych do więźby dachowej. To bardzo uniwersalna forma zabezpieczenia, którą można wykorzystać zarówno do dachów pokrytych dachówką, blachodachówką oraz blachą. W przypadku dużego kąta nachylenia dachu (powyżej 45 stopni) często stosuje się dwa rzędy płotków.
Systemy rurowe
Na dachach pokrytych blachą można zastosować systemy rurowe. Zaporą są tutaj specjalne rurki wykonane ze stali, aluminium lub miedzi. Rodzaj materiału dobiera się pod kątem materiału, z którego wykonana jest blacha pokrywająca dach. To niezwykle ważne, ponieważ dwa różne materiały mogą być narażone na korozje. W przypadku stromych dachów oraz regionów, w których opady śniegu są szczególnie intensywne, można zastosować dwa rzędy zabezpieczeń. Z tą formą ochrony bardzo często można spotkać się w nowoczesnych stodołach.