Akademia Budowlana

Ile kosztuje budowa domu?

Spis treści:

 

Ile kosztuje budowa domu

 

Osoby marzące o własnym domu w perspektywie najbliższych lat chcą zorientować się, ile kosztuje budowa domu, aby lepiej przygotować się do tego przedsięwzięcia. Orientacyjne pojęcie o kosztach pozwala skuteczniej przygotowywać budżet, który zostanie przeznaczony na realizacją marzeń. Zastanawiasz się, ile trzeba obecnie zapłacić za budowę domu pod klucz? W takim razie serdecznie zachęcamy do lektury poniższego artykułu.

 

Kluczowe czynniki wpływające na koszty budowy domu

 

 

Istnieje szereg czynników mających wpływ na to, ile łącznie wyniesie inwestora budowa domu. Warto znać najważniejsze z nich, ponieważ w ten sposób łatwiej jest szukać domu pod kątem konkretnego budżetu. A zatem, do najważniejszych czynników wpływających na koszty budowy domu zaliczamy:

 

Niektóre czynniki są w pełni zależne od inwestora. Możemy tu wskazać chociażby wybór projektu, rodzaj technologii budowy, wybór materiałów. Niektóre czynniki są jednak niezależne i zmieniają się dynamicznie, jak chociażby ceny materiałów czy koszty robocizny predysponowane przede wszystkim przez dostęp do fachowców, ale również lokalizację.

 

Wybór projektu a koszty budowy domu

 

Wybór odpowiedniego projektu ma ogromny wpływ na to, ile kosztować będzie budowa domu. Najtańsze w budowie na ten moment są domy parterowe lub z poddaszem użytkowym na planie prostokąta zwieńczone dwuspadowym dachem. Im mniej dodatkowych elementów architektonicznych, takich jak: lukarny, balkony, wykusze, tym mniejszy będzie całkowity koszt inwestycji. Wpływ ma również technologia budowy domu. Sporo można usłyszeć o tym, że domy szkieletowe lub z bali są tańsze od murowanych. To jednak tylko teoria. W Polsce aktualnie problemem są bardzo wysokie ceny drewna, a także ograniczony dostęp do drewna dobrej jakości. To sprawia, że domy drewniane wcale nie są tak tanie, jak spodziewają się tego inwestorzy. W przypadku domów murowanych kluczową kwestią są natomiast materiały.

 

Na stronie firmy budowlanej New House dostępny jest rozbudowany katalog gotowych projektów domów od renomowanych pracowni architektonicznych. Co ważne, projekty te posiadają wycenę, którą można sprawdzić jeszcze przed zakupem projektu. Dzięki temu inwestorzy mogą sprawdzić, ile kosztuje budowa domu na podstawie wybranego projektu. To znacznie ułatwia wybór. Oczywiście gotowy projekt jest adaptowany do działki budowlanej, a na etapie adaptacji można wprowadzić zmiany, które wpłyną na koszty budowy domu, np. zmienić materiały budowlane.

 

Co generuje nieoczekiwane wydatki w trakcie budowy domu?

 

Wybierając generalnego wykonawcę, inwestor może otrzymać szczegółowy kosztorys, w którym uwzględnione będą ceny materiałów oraz technologii, a także robocizna. Jednakże kosztorys powykonawczy może być nieco inny, a różnice zazwyczaj są niestety niekorzystne. W trakcie budowy domu mogą zajść czynniki, które uprawnią firmę budowlaną do droższego świadczenia usług. Można tu wymienić wzrost cen materiałów, ale i usług budowlanych. Do tego dochodzi ryzyko nieoczekiwanych opóźnień w realizacji. Opóźnienia niemal zawsze generują dodatkowe koszty, dlatego tak istotną kwestią jest ścisłe przestrzeganie harmonogramu prac.