Dobrze dobrana brama garażowa bez wątpienia ma wpływ na wygodę domowników, komfort wprowadzania auta, jak również bezpieczeństwo. Dlatego też, przy wyborze bramy garażowej należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. W tym artykule omawiamy najważniejsze aspekty, które pozwolą skutecznie dobrać funkcjonalną bramę garażową na miarę potrzeb.
Wymiary garażu oraz miejsce na podjeździe
Przy wyborze odpowiedniego systemu na pewno należy znać dokładne wymiary całego garażu. Poza szerokością, długością i wysokością garażu, trzeba wziąć pod uwagę także wymiary światła, czyli otworu, w którym umieszczona zostanie brama.
Istotną kwestą jest wysokość nadproża, a także szerokość węgarków, czyli elementów ściany znajdujących się wewnątrz garażu po bokach od bramy. Istotną kwestią jest także ukształtowanie i powierzchnia podjazdu.
W przypadku bram otwieranych na zewnątrz trzeba oczywiście dysponować zapasem miejsca, który pozwoli na postawienia auta w bezpiecznej odległości od otwierającej się bramy.
Sposób otwierania bramy garażowej
Jednym z najważniejszych czynników jest oczywiście sposób otwierania bramy. Przy wyborze sposobu otwierania trzeba znać dokładne wymiary garażu, z wysokością nadproża i szerokością węgarków, a także długość i szerokość podjazdu.
Oto dostępne opcje:
Bramy segmentowe – brama jest złożona z kilku segmentów, które w momencie otwierania chowają się do góry (wymagane odpowiednio wysokie nadproże) lub do boku (wymagane odpowiednio szerokie węgarki).
Bramy rolowane – mają konstrukcję żaluzji, które w momencie otwierania chowają się do kasety umieszczonej nad światłem wjazdu. Wymagane jest odpowiednio wysokie nadproże.
Bramy uchylne – są to bramy, które otwiera się poprzez uniesienie, a następnie przesunięcie bramy pod sufit garażu. W momencie otwierania część bramy wystaje na podjazd.
Bramy rozwierne – jest to najstarszy typ bramy stosowany coraz rzadziej. Są to tradycyjne „wrota” otwierane na zewnątrz, co wymaga dostatecznie dużego podjazdu. Bramy rozwierne garażowe zazwyczaj posiadają dwa skrzydła.
Współcześnie większość nowoczesnych garażów posiada bramy segmentowe lub rolowane, które po pierwsze zajmują najmniej miejsca, a po drugie nie wystają przy otwieraniu na podjazd. Minusem tego typu bram jest oczywiście wyższa cena w porównaniu z bramami uchylnymi i rozwiernymi.
Parametry termoizolacyjne bramy garażowej
Temperatura w garażu nie musi być tak wysoka, jak w częściach mieszkalnych, ale na pewno nie powinno tu być za zimno. Ma to wpływ na komfortowe warunki przechowywania auta, jak również na to, że garaż wpisany w bryłę lub przylegający do ścian zewnętrznych domu stanowi strefę buforową.
Zbyt niska temperatura w garażu mogłaby oznaczać wzmożoną utratę ciepła przez drzwi i ściany sąsiadujące z garażem. Dlatego też, brama garażowa powinna posiadać w swojej konstrukcji materiał termoizolacyjny, a jej konstrukcja powinna gwarantować szczelność i brak mostków termicznych.
Przy wyborze należy zatem zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła.
Materiał, z jakiego wykonana jest brama garażowa
Brama garażowa może być wykonana z drewna, tworzywa sztucznego (np. PCV), kompozytów imitujących drewno, jak również z metalu (zwykle stali i aluminium). Nowoczesne bramy segmentowe i rolowane najczęściej wykonuje się ze stali ocynkowanej pokrytej blachą stalową.
Powierzchnię wykańcza się farbą proszkową, okleiną, aluminium lub drewnem. W przypadku bram segmentowych wolne przestrzenie wypełnia się materiałem termoizolacyjnym.
Warto zatem zwrócić uwagę na jakość wykorzystanych materiałów, aby nie wymagały one dodatkowej konserwacji w przyszłości.
Automatyczny system otwierania i systemy bezpieczeństwa
Automatyka bramy to ogromne udogodnienie, które pozwala zaoszczędzić czas. Nie musimy bowiem samodzielnie męczyć się z bramą. Wystarczy z wnętrza swojego auta nacisnąć przycisk, a brama sama się otworzy.
Bramy garażowe powinny być wyposażone także w systemy bezpieczeństwa, np. zapobiegające zamknięciu się bramy w sytuacji, gdy coś znajduje się na jej drodze. Ważnym elementem jest mechanizm, który zapobiega opadnięciu bramy na skutek zerwania sprężyny.
W przypadku ręcznie otwieranych bram uchylnych konieczne są systemy stabilizujące, które z jednej strony pozwalają otworzyć bramę bez wysiłku, a z drugiej chronią przed samoistnym przesuwaniem się bramy. Ma to duży wpływ na bezpieczeństwo samochodu, ale i domowników.
Jak dobrać odpowiedną bramę garażową?
W tej kwestii na pewno warto skonsultować się z ekspertem, który dysponuje szeroką wiedzą na temat bram garażowych i jest w stanie opowiedzieć nam o zaletach i wadach poszczególnych rozwiązań. Zazwyczaj firma produkująca bramy wysyła swojego pracownika, aby dokonał niezbędnych pomiarów, zapoznał się ze specyfiką domu, a także poznał oczekiwania i budżet inwestora.
Na podstawie uzyskanych informacji doradca pomaga wybrać optymalny system, który sprosta oczekiwaniom inwestora, a ponadto zmieści się w dostępnym budżecie.