Cokół budynku to dolna część elewacji, która chroni elewację przed zawilgoceniem oraz zabrudzeniami. Wysokość cokołu ma związek z wysokością ścian fundamentowych oraz punktem zero, na którym znajduje się gotowa posadzka domu. Praktyczny cokół musi zatem posiadać odpowiednią wysokość, ale jednocześnie być wykończony właściwym materiałem. W tym artykule powiemy kilka słów o rodzajach, wysokości oraz materiałach na cokół budynku.
Co to jest cokół budynku i jakie pełni funkcje?
Cokół budynku to dolna część elewacji. Zazwyczaj jest to zewnętrzne wykończenie ścian fundamentowych wysuniętych poza wysokość gruntu. Punkt zero, czyli gotowa posadzka domu musi znajdować się na wysokości gwarantującej ochronę przed wilgocią, a także odpowiednią izolację termiczną. Właśnie w tym celu ściany fundamentowe wystają ponad poziom gruntu i umożliwiają dalszą budowę posadzki oraz ścian zewnętrznych. Cokół budynku to właśnie dolna część elewacji od poziomu gruntu do poziomu ścian zewnętrznych oraz gotowej posadzki.
Cokół pełni bardzo ważne zadania. Przede wszystkim zapewnia elewacji ochronę przed wilgocią oraz zabrudzeniami. Aby cokół dobrze wywiązywał się ze swoich zadań, powinien być odpowiednio wysoki. O wysokości cokołu w dużej mierze decydują warunki wodno-gruntowe, a także ukształtowanie terenu. Cokół nie tylko pełni funkcje ochronną, ale również ma duży wpływ na stylistykę całego budynku, nierzadko podkreślając styl architektoniczny. A zatem, cokół jest bardzo istotnym elementem budynku i warto wiedzieć, w jaki sposób powinien być wykonany.
Jaką wysokość powinien mieć cokół budynku?
Wysokość cokołu zależy przede wszystkim od warunków wodno-gruntowych oraz od sposobu posadowienia budynku. Przyjmuje się, że minimalna wysokość cokołu powinna wynosić ok. 30 – 35 cm. Niższy cokół mnie spełniałby swojej funkcji – odbijające się krople deszczu trafiałyby na elewację, a ponadto istniałoby duże ryzyko zabrudzenia niższych części elewacji. W przypadku trudnych warunków wodno-gruntowych, np. mało przepuszczalnego gruntu, który na skutek opadów staje się mocno wilgotny i podatny na błoto, stosuje się zwykle wyższy cokół powyżej 50 – 60 cm.
Jak już mówiliśmy, cokół to zewnętrzne wykończenie ścian fundamentowych wysuniętych poza poziom gruntu. Jego wysokość jest zatem uzależniona od punktu zero, czyli linii gotowej posadzki w domu. Punkt zero budynku jeszcze przed rozpoczęciem budowy zaznacza geodeta. W przypadku budynków położonych na skarpie, budynków w górach, a także budynków wyposażonych w podpiwniczenie stosuje się najwyższe cokoły, których wysokość może przekraczać nawet 90 cm. Parametr ten jest zatem uzależniony od specyfiki działki, a co za tym idzie, w przypadku gotowych projektów domów w procesie adaptacji można dokonać zmiany wysokości cokołu.