Akademia Budowlana

Co wybrać? Gotowy projekt domu czy indywidualny na zamówienie?

Każdy, kto decyduje się na budowę własnego domu, nieuchronnie staje przed wyborem odpowiedniego projektu swojej inwestycji. Kupić gotowy projekt czy może zamówić projekt indywidualny? Oto jest pytanie - chciałoby się sentencjonalnie rzec. Przychodzimy z pomocą wszystkim, którzy stanęli przed taką decyzją. Rozważamy wady i zalety obu rozwiązań. Mamy nadzieję, że pomogą one w podjęciu właściwej decyzji.
 

Gotowy projekt domu – zalety

• Niższy koszt
Cena projektu domu znalezionego w Internecie jest kilkukrotnie niższa niż wykonanie projektu indywidualnego. Najczęściej oscyluje ona w okolicach kilku tysięcy. Gotowe projekty domów znajdują się także na naszej stronie internetowej. Można wybierać spośród ponad 60 tysięcy propozycji utrzymanych w różnorodnej stylistyce.

• Krótszy czas realizacji
Gotowy projekt domu trafia do inwestora w ciągu kilku dni roboczych. Nawet jeśli doliczymy do tego proces jego adaptacji, wynoszący najczęściej kilka lub kilkanaście tygodni to jest to czas o wiele, krótszy niż ten, który pochłonie wykonanie projektu na zamówienie.

• Duży wybór
Oferta domów z Internetu jest bardzo szeroka i uwzględnia zarówno różnorodną stylistykę nieruchomości, metraż, jak i inne zmienne np. zapotrzebowanie energetyczne. Dzięki czemu znalezienie właściwej propozycji nie stanowi problemu.

• Kilka wariantów tego samego projektu
Wiele z dostępnych w sieci projektów domów występuje w różnorodnych wariantach, dzięki czemu zyskujemy możliwość wpłynięcia na ostateczny kształt budynku pomimo korzystania z gotowego rozwiązania.

• Możliwość dopasowania projektu do własnych potrzeb  
Każdy gotowy projekt wymaga adaptacji architekta do warunków lokalizacji działki, na której dom ma stanąć. Możliwe są jednak także niewielkie zmiany w zakresie rozmieszczenia lub funkcjonalności poszczególnych pomieszczeń.

• Dostępność wizualizacji
Nie bez powodu mawia się, że jeden obraz zastępuje tysiąc słów. Nie inaczej jest w przypadku dopracowanych i pobudzających wyobraźnię wizualizacji projektów gotowych.

• Możliwość obejrzenia gotowych domów wybudowanych według projektu
To, że interesujący nas projekt został wcześniej wykorzystany przez innego inwestora to niewątpliwa zaleta. Dlaczego? Ponieważ daje to możliwość zobaczenia gotowego domu na zdjęciach a często również w terenie. Możemy też poznać opinie osób, które wybrały konkretny dom przed nami. Da nam to jasny obraz wad i zalet rozważnego rozwiązania. 

• Natychmiastowa dostępność dokumentacji
Zamówiona dokumentacja projektu dociera do nas błyskawicznie, dzięki czemu oszczędzamy czas, który w innym wypadku musielibyśmy spędzić na rozmowach i negocjacjach z architektem. To idealne rozwiązanie dla zapracowanych.

• Pewność dokumentacji
Gotowe projekty dostępne w Internecie tworzone są przez doświadczone pracownie architektoniczne z rozległą wiedzą oraz wieloletnim doświadczeniem. Dzięki temu można mieć pewność poprawności przygotowanej dokumentacji.

• Sprawdzone rozwiązania budowlane
W projektach tego typu najczęściej wykorzystuje się powszechnie stosowane i sprawdzone w praktyce rozwiązania budowlane, dzięki czemu znalezienie odpowiednich fachowców jest prostsze. Minimalizujemy także ryzyko wystąpienia błędów wykonawczych.

• Kosztorys wliczony w cenę projektu
Gotowe projekty nieruchomości najczęściej zawierają kosztorys, dzięki czemu od samego początku wiemy, na jakie wydatki powinniśmy się przygotować.
 

Gotowy projekt domu – wady

• Brak indywidualności
Nie oszukujmy się, dom wybudowany według gotowego projektu nie będzie jedyny na świecie i niepowtarzalny. Dla jednych będzie to wada dla innych zaleta. Na szczęście oferta jest tak szeroka, że wybudowanie dwóch takich samych domów na jednej ulicy jest naprawdę mało prawdopodobne.

• Konieczność pójścia na kompromisy
Wybierając dom z katalogu czy Internetu, prawdopodobnie będziemy musieli zrezygnować z części wymarzonych rozwiązań czy to w zakresie formy budynku, czy rozplanowania poszczególnych wnętrz.

• Niedopasowanie projektu
Wybór projektu bez wiedzy budowlanej i analizy warunków panujących na posiadanej działce może zaowocować np. nieatrakcyjnym widokiem z okien, niedoświetleniem domu lub kompletnym oderwaniem estetyki nieruchomości od sąsiadującej zabudowy.

• Dodatkowe koszty związane z konieczną adaptacją projektu
Należy mieć świadomość, że budowa domu według gotowego projektu wymaga jego adaptacji uwzględniającej indywidualne warunki lokalizacji, w której nieruchomość na stanąć. Taka adaptacja wymaga zaangażowania geodety oraz architekta i docelowo podnosi koszty.
 

Indywidualny projekt domu – zalety

• Optymalne dopasowanie projektu do posiadanej działki oraz jej kontekstu
Indywidualny projekt doskonale sprawdza się w przypadku kiedy mamy do czynienia z działką o nietypowym kształcie, usytuowaniu, warunkach gruntowych czy sąsiedztwie. Dom na zamówienie pozwala również na maksymalne wykorzystanie walorów miejsca tj. ułożenie względem stron świata i związany z tym dostęp światła słonecznego czy widoki.
 
• Możliwość indywidualnego kreowania przestrzeni
Budowa domu z wykorzystaniem indywidualnego projektu pozwala na realizację marzeń tj. stylistyka czy forma nieruchomości oraz jej powierzchnia netto. W tej sytuacji jedynym ograniczeniem stają się prawa fizyki oraz nasza wyobraźnia.
 
• Dopasowanie projektu to stylu życia mieszkańców
Architekt wykonujący projekt domu ma możliwość idealnego dopasowania wielkości pomieszczeń oraz zastosowanych rozwiązań i materiałów do codzienności mieszkańców. Bierze pod uwagę ich potrzeby oraz tryb dnia, indywidualne przyzwyczajenia, pracę, hobby oraz plany na przyszłość. Dzięki temu otrzymujemy dom, który w 100% spełnia nasze oczekiwania.
 
• Możliwość konsultacji z projektantem
Wsparcie doświadczonego architekta stanowi nieocenioną pomoc. Rzetelna wiedza pozwala mu na rzeczową ocenę pomysłów inwestora i eliminację rozwiązań, które nie sprawdzą się w przypadku konkretnej nieruchomości. Dzięki temu można już na starcie uniknąć kosztownych w skutkach pomyłek. Tego nie zastąpi nawet najbardziej rozbudowane forum internetowe ani porady rodziny i znajomych.

Indywidualny projekt domu – wady

• Konieczność znalezienia odpowiedniego architekta
Znalezienie doświadczonego specjalisty na własną rękę wymaga czasu. Na szczęście możemy w tym pomóc. Sprawdzeni, reprezentujący różnorodne style projektowania architekci New-House są do dyspozycji. Z ich pomocą stworzą Państwo dom swoich marzeń.
 
• Wyższy koszt
Cena przygotowania indywidualnego projektu domu może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. To często odstrasza inwestorów. Jednakże jeśli przyjąć, że nieruchomość budujemy na lata, to może warto potraktować to jako inwestycje we własny komfort?
 
• Dłuższy czas realizacji
Zamawiając indywidualny projekt domu, musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ jego wykonanie trwa najczęściej kilka miesięcy. To znacznie dłużej niż w przypadku zakupu gotowego projektu. No ale coś za coś. Indywidualne rozwiązania wymagają ich indywidualnego dopasowania, a to trwa.
 
• Konieczność zaangażowania czasu we współpracę z architektem
Praca nad projektem indywidualnym wymaga od inwestora dużego zaangażowania. Trzeba zarezerwować sobie czas na spotkania, konsultacje i poprawki. Jeśli już na starcie wiemy, że z racji obowiązków zawodowych czy innych zobowiązań nie będziemy w stanie temu podołać to warto rozważyć zakup gotowego rozwiązania.
 
• Konieczność zatrudnienia sprawdzonych fachowców do budowy domu
Niestandardowe rozwiązania i materiały wymagają odpowiednich fachowców, którzy umieją je zastosować w praktyce. Domów na zamówienie raczej nie buduje się metodą gospodarczą. Trzeba się z tym liczyć. Jeśli jednak zależy nam na skorzystaniu z usług sprawdzonych profesjonalistów, można budowę domu pod klucz zlecić New-House.
 
• Brak możliwości zobaczenia gotowego domu przed jego ukończeniem
Część inwestorów nie decyduje się na zamówienie indywidualnego projektu domu, ponieważ obawiają się efektu takiego rozwiązania. Fakt, że nie mają możliwości zobaczyć domu, przed jego wybudowaniem sprawia, że stawiają na rozwiązania, które mogą wcześniej obejrzeć na zdjęciach czy też na żywo.

To, jaki rodzaj projektu wybierzemy, zależy od wielu zmiennych, warto jednak mieć świadomość walorów i ograniczeń każdego z rozwiązań. Najważniejsze, aby tę istotną decyzję podejmować bez pośpiechu w sposób przemyślany i rzeczowy rozważając wszystkie ZA i PRZECIW.
.

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt90@new-house.com.pl
+48 504 125 130
* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*

Tak   Nie
WWyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*

Obowiązki informacyjne
 1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

  1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
  2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
  3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
  4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
  5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
  6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
  7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
  9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
  10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
  11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.