Akademia Budowlana

Jak zbudować taras z betonu?

Spis treści:

 

Beton architektoniczny i dekoracyjny odgrywa coraz istotniejszą rolę w wykańczaniu nowoczesnych domów. Sprawdza się zwłaszcza w minimalistycznych oraz modernistycznych stylistkach. Z betonu można wykonać także taras. Jednak czy jest to dobre rozwiązanie? Specyfika tego materiału bez wątpienia predysponuje go do takich zastosowań. Istotną kwestią będzie jednak odpowiednie przygotowanie podłoża oraz wybór optymalnego materiału.

 

New-House Jak zbudować taras z betonu

 

Czy taras z betonu to dobre rozwiązania?

 

Taras wykonany z betonu może odznaczać się wysoką trwałością i odpornością na czynniki atmosferyczne. Jeśli zastosujemy w nim odpowiednią hydroizolację, tarasowi nie zaszkodzą także ulewne deszcze oraz ujemne temperatury. Ze względu na duży rozmiar i wagę konstrukcji, bardzo istotne jest także właściwe przygotowanie podłoża i prawidłowe posadowienie tarasu. Taras z betonu powinien być również dostosowany do ogólnej stylistyki domu i ogrodu. Doskonale sprawdza się w stylistykach modernistycznych i minimalistycznych. W naszym artykule na temat zagospodarowania terenu możesz dowiedzieć się więcej o projektowaniu i zarządzaniu wolną przestrzenią na posesji, z myślą o uzyskaniu większej funkcjonalności oraz niższych kosztów eksploatacyjnych.

 

Przygotowanie podłoża przed budową tarasu

 

Powierzchnia tarasu powinna być położona z delikatnym spadkiem na poziomie 1,5 – 2%. Pozwala to bezpiecznie odprowadzić wody opadowe. Dlatego też, sporym udogodnieniem będzie naturalne nachylenie terenu. Jeśli teren jest równy, wówczas spadek uzyska się poprzez odpowiednie położenie wylewki i wykończenie powierzchni. Przed budową tarasu z betonu należy pozbyć się organicznej warstwy gruntu, co oznacza konieczność dokonania wykopu na głębokość ok. 30 cm. Wykop można obłożyć geowłókniną, piaskiem, a także warstwą żwiru. Należy pamiętać o zastosowaniu szczeliny dylatacyjnej przy ścianie, z którą łączyć się będzie taras. W przypadku budowy tarasu o dużej powierzchni lub na dużym spadku można zastosować specjalne filary betonowe, które zapewnią odpowiednią nośność całej konstrukcji.