Akademia Budowlana

Jakie możliwości oferują trzyszybowe okna dachowe?

Spis treści:

Nowoczesne domy muszą spełniać coraz to bardziej rygorystyczne normy energooszczędności. Jedną z ważniejszych zmian w 2021 roku było zaostrzenie standardów okien, jakie mogą być stosowane w nowych domach. Takie zmiany sprawiają, że producenci okien i drzwi mogą nam zaoferować coraz to lepsze produkty. W tym artykule omówimy innowacyjne, trzyszybowe okna dachowe, które mogą znacząco poprawić energooszczędność każdego poddasza.

 

Pakiety trzyszybowe – standard w energooszczędnych domach

 

Od 2021 roku inwestorzy budujący nowy dom muszą wyposażyć budynek w tzw. ciepłe okna, zgodnie z normami WT 2021. Kluczową rolę odgrywa tu współczynnik przenikania ciepła, który w przypadku energooszczędnych domów powinien być jak najniższy. Obecne normy zakładają, współczynnik w przypadku okien pionowych nie może być niższy niż 0,9 W/(m2·K), natomiast w przypadku okien połaciowych 1,1 W/(m2·K). Tak się składa, że trzyszybowe okna dachowe są w stanie skutecznie zejść dużo poniżej wyznaczonych norm.

 

Same okna to oczywiście jeden z wielu elementów wpływających na energooszczędność domu. W przypadku źle ocieplonych budynków, nawet pakiety czteroszybowe nie zaoferują oczekiwanego efektu. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/dachy omawiamy wiele kwestii związanych z konstrukcją dachu oraz prawidłowym ociepleniem poddasza. W nowych domach, trzyszybowe okna dachowe mogą przynieść inwestorom niemałe oszczędności.

 

 

 

Jakie korzyści mogą zaoferować trzyszybowe okna dachowe?

 

Okna trzyszybowe są nieodzownym elementem nowoczesnych domów, w których dąży się do uzyskania maksymalnej energooszczędności. Tego typu okna skutecznie zatrzymują wyprodukowane ciepło w naszym domu i nie dopuszczają do wychładzania. Ponadto, wysoki współczynnik promieniowania słonecznego (g) oznacza, że tego typu okna są w stanie dogrzewać wnętrze w okresie zimowym, wykorzystując energię zawartą w promieniowaniu ultrafioletowym.

 

Dużą zaletą okien dachowych jest również bardzo dobry współczynnik izolacji akustycznej. Trzy pakiety szybowe lepiej zatrzymują hałas z zewnątrz budynku i dobrze wytłumiają dźwięk opadających kropel. Sięgając po okna renomowanego producenta możemy oczekiwać wysokiej trwałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne. Takie okna są w stanie doskonale wywiązywać się ze swoich zadań na przestrzeni wielu lat, oferując inwestorom obniżone koszty eksploatacyjne domu.

 

W jaki sposób skonstruowane są nowoczesne okna dachowe?

 

Okna stosowane w nowoczesnych domach mogą być wykonane z drewna, PCV oraz aluminium. W przypadku okien połaciowych, zwłaszcza dwa pierwsze materiały cieszą się szczególnym uznaniem. Nieco bardziej funkcjonalne wydają się jednak lżejsze oraz odporniejsze na wilgoć okna PVC, o których więcej przeczytasz w tym miejscu: https://new-house.com.pl/okna-pcv. W profilach okiennych montowane są trzy pakiety szyb. Pomiędzy szybami pozostawiona jest wolna przestrzeń, którą wypełnia się specjalnymi gazami szlachetnymi, np. argonem. W ten sposób można znacząco poprawić właściwości termoizolacyjne okna.

 

Przy wyborze okien połaciowych warto również zwrócić uwagę na sposób ich otwierania. Do wyboru mamy tradycyjne oka obrotowe, jak również innowacyjne okna uchylno-obrotowe. O właściwościach termoizolacyjnych okna decyduje w głównej mierze jakość profili oraz pakiety szybowe, niemniej jednak, nie bez znaczenia jest również sam montaż i prawidłowe doszczelnienie wstawionych okien. Zadanie to warto zatem powierzyć wykwalifikowanej i sprawdzonej firmie budowlanej.

 

Jak wybrać dobre okna do nowego domu?

 

Zgodnie z obowiązującymi normami WT 2021, współczynnik przenikania ciepła w przypadku okien dachowych nie może być niższy, niż 1,1 W/(m2·K). W praktyce, już dwa pakiety szybowe są w stanie spełnić te wymagania. W przypadku okien trzyszybowych możliwe jest zejście do poziomu nawet 0,5-0,6 W/(m2·K). Przy wyborze okien połaciowych warto zatem zwrócić uwagę na takie parametry, jak: współczynnik przenikania ciepła, współczynnik promieniowania słonecznego g, izolacja akustyczna, materiał, z jakiego wykonane są okna, a także sposób ich otwierania. Dopiero w drugiej kolejności możemy skupić się na wizualnej prezencji okien. Firma budowlana New House na etapie adaptacji gotowego projektu może wprowadzić okna wybrane przez inwestora.

 

Czy warto zainwestować w droższe okna trzyszybowe?

 

Koszty zakupu i montażu okien trzyszybowych są odpowiednio wyższe w porównaniu z oknami dwuszybowymi. Czy warto zdecydować się na wybór droższych okien? W przypadku nowych domów jak najbardziej tak! Ciepłe okna połaciowe są w stanie znacząco poprawić energooszczędność domu, co oczywiście oznacza niższe wydatki na ogrzewanie w okresie jesienno-zimowym. Oszczędności uzyskane na przestrzeni kilku lat zwrócą nam różnice w kosztach. Jeśli jednak szukasz ciepłych okien do istniejącego już domu, w pierwszej kolejności zajmij się jego optymalnym dociepleniem i uszczelnieniem. Tylko w takich warunkach można w pełni wykorzystać potencjał okien trzyszybowych.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.