MAPA DO CELÓW PROJEKTOWYCH (MDCP) – CO WARTO WIEDZIEĆ

Wszyscy inwestorzy, którzy chcieliby rozpocząć proces budowy swojego domu, na początku powinni się zaopatrzyć w mapę swojej działki. Mapa zasadnicza jest podstawową wersją, na podstawie której sporządza się inne. Dostać możemy ją w Wydziale Geodezji i Kartografii. Dziś jednak skupimy się na mapie do celów projektowych (MDCP), która jest dokumentem niezbędnym w procesie budowlanym. Taka mapa przygotowywana jest m.in. na podstawie mapy zasadniczej przez geodetę, który posiada stosowne uprawnienia. Co powinniśmy wiedzieć o tej mapie?
Mapa do celów projektowych jest niczym innym jak opracowaniem geodezyjnym, które potrzebne jest do powstania projektu budowlanego. Różni się ona od mapy zasadniczej aktualnością i pieczątką. Na MDCP umieszczona jest pieczątka „może służyć do projektowania”, a na mapie zasadniczej informowani jesteśmy, że mapa ta nie może służyć do projektowania.
Ponadto różnica jest taka, że geodeta przygotowujący mapę do celów projektowych, musi zaktualizować jej treść poprzez usunięcie obiektów istniejących na mapie, ale nieistniejących w terenie, a także nanieść na nią obiekty, które są w terenie, a na mapie ich nie ma.
Taka mapa powinna posiadać elementy ewidencji gruntów i budynków:
Jak już wiemy, przygotowanie mapy do celów projektowych musimy zlecić geodecie, który posiada stosowne uprawnienia. Warto skorzystać z usług lokalnych geodetów, ponieważ na co dzień pracują oni w okolicy, więc proces weryfikacji dokumentów i dokonania pomiarów może być zdecydowanie krótszy.
Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas jej realizacji?
Przede wszystkim geodeta, którego wynajęliśmy, powinien udać się w teren. Często bywa tak, że mapy do celów projektowych tworzone są jedynie na bazie map zasadniczych w biurze. Jest to błąd, który nie powinien mieć miejsca. Aktualny stan terenu często nie zbiega się z tym zawartym na mapie zasadniczej.
Bywa też tak, że geodeci nie nanoszą linii, które rozgraniczają terenów o różnym przeznaczeniu. Mapy do celów projektowych powinny także zawierać służebności, które są wymogiem niektórych starostw. Trzeba również na to zwrócić uwagę. Ponadto MDCP powinna uwzględniać wszelkie istotne elementy terenu, a także zieleń powyżej 2 metrów.
Kiedyś mapa do celów projektowych powinna obejmować obszar, który otaczał działkę w pasie co najmniej 30 metrów. Obecnie obszar ten ustalany jest między projektantem a geodetą. Pamiętać jednak trzeba, że obszar MDCP powinien wskazywać położenie np. miejsca przyłączy. W przypadku domów jednorodzinnych zalecane jest także sporządzenie mapy w skali 1:500.
Na sam koniec pamiętać musimy, że mapa do celów projektowych aktualna będzie do momentu, w którym zaistnieją na opisywanym obszarze istotne zmiany.