Dom pasywny czy energooszczędny?

W XXI wieku znacznie unowocześniono technologie stosowane w domach jednorodzinnych. Do celów grzewczych coraz częściej wykorzystuje się bardzo energooszczędne pompy ciepła, z kolei na dachach mienią się panele fotowoltaiczne oferujące prąd z odnawialnych źródeł. To wszystko sprawia, że można skutecznie obniżać koszty utrzymania domu, a ponadto, możliwe staje się budowanie samowystarczalnych domów.
W trosce o środowisko naturalne zmieniają się także przepisy prawne. W 2021 roku wprowadzono nowe warunki techniczne, które muszą spełniać nowo powstające budynki. Mają być one dużo bardziej energooszczędne, a co za tym idzie, przyjaźniejsze środowisku. Na stronie New House z gotowymi projektami domów można znaleźć wiele projektów domów energooszczędnych i pasywnych. Dlaczego warto na nie postawić? Ponieważ to dobra inwestycja w przyszłość. Takie domy potrafią zagwarantować oszczędności rzędu kilku, kilkunastu tysięcy rocznie.
Domy pasywne charakteryzuje bardzo niskie zapotrzebowanie na energię do celów grzewczych, które nie może przekraczać 15 kWh/m2 rocznie. Z kolei zapotrzebowanie na energię pierwotną (wykorzystywaną do ogrzewania, grzania wody i działania urządzeń elektronicznych) nie może być wyższe, niż 120 kWh/m2. Domy pasywne muszą posiadać nienaganną termoizolację, wysokiej jakości okna i drzwi zewnętrzne, a także bazować na nowoczesnych technologiach, takich jak chociażby: pompa ciepła czy fotowoltaika. Bardziej energooszczędne są jedynie domy zeroenergetyczne (energia z odnawialnych źródeł zaspokaja pełne zapotrzebowanie energetyczne), a także domy plus energetyczne, które wręcz produkują dodatkową energię.