Akademia Budowlana

Dom pasywny czy energooszczędny?

Spis treści:

 

Dom pasywny czy energooszczędny

 

Nowoczesne budownictwo kładzie duży nacisk na energooszczędność. Z jednej strony jest to wpływ rosnącej popularności nowoczesnych i minimalistycznych stylów architektonicznych, a z drugiej strony wymuszają to coraz to bardziej rygorystyczne normy i standardy. Coraz więcej domów nosi dumną nazwę domów energooszczędnych lub pasywnych. Czym charakteryzują się tego typu domy? Ile kosztuje dom pasywny lub dom energooszczędny?

 

Dlaczego warto postawić na domy pasywne lub energooszczędne?

 

 

W XXI wieku znacznie unowocześniono technologie stosowane w domach jednorodzinnych. Do celów grzewczych coraz częściej wykorzystuje się bardzo energooszczędne pompy ciepła, z kolei na dachach mienią się panele fotowoltaiczne oferujące prąd z odnawialnych źródeł. To wszystko sprawia, że można skutecznie obniżać koszty utrzymania domu, a ponadto, możliwe staje się budowanie samowystarczalnych domów.

 

W trosce o środowisko naturalne zmieniają się także przepisy prawne. W 2021 roku wprowadzono nowe warunki techniczne, które muszą spełniać nowo powstające budynki. Mają być one dużo bardziej energooszczędne, a co za tym idzie, przyjaźniejsze środowisku. Na stronie New House z gotowymi projektami domów można znaleźć wiele projektów domów energooszczędnych i pasywnych. Dlaczego warto na nie postawić? Ponieważ to dobra inwestycja w przyszłość. Takie domy potrafią zagwarantować oszczędności rzędu kilku, kilkunastu tysięcy rocznie.

 

Jakie wymogi musi spełniać dom pasywny?

 

Domy pasywne charakteryzuje bardzo niskie zapotrzebowanie na energię do celów grzewczych, które nie może przekraczać 15 kWh/m2 rocznie. Z kolei zapotrzebowanie na energię pierwotną (wykorzystywaną do ogrzewania, grzania wody i działania urządzeń elektronicznych) nie może być wyższe, niż 120 kWh/m2. Domy pasywne muszą posiadać nienaganną termoizolację, wysokiej jakości okna i drzwi zewnętrzne, a także bazować na nowoczesnych technologiach, takich jak chociażby: pompa ciepła czy fotowoltaika. Bardziej energooszczędne są jedynie domy zeroenergetyczne (energia z odnawialnych źródeł zaspokaja pełne zapotrzebowanie energetyczne), a także domy plus energetyczne, które wręcz produkują dodatkową energię.