Zakup zabytkowej nieruchomości w malowniczej okolicy naznaczonej znakiem historii to duże wydarzenie dla inwestora. W tego typu budynkach można zakochać się od pierwszego wydarzenia, szczególnie, gdy są to wille lub przytulne domy z wielkim ogrodem porośniętym przez wiekowe drzewa. Taka inwestycja to także ogromna odpowiedzialność. Zagospodarowanie zabytkowej nieruchomości w wielu kwestiach jest ograniczone przez obowiązujące prawo.
Zabytek nieruchomy objęty ochroną
Poprzez zabytek nieruchomy rozumiemy budynek, park, plac lub inną powierzchnię wchodzącą w skład nieruchomości, posiadającą szczególną wartość historyczną. Zwykle są to budynki, które ukazują dawną sztukę budowlaną lub są związane z ważnymi wydarzeniami historycznymi. W skład nieruchomych zabytków często wchodzą wille, dworki, pałace oraz posiadłości, które w przeszłości należały do znanych osobistości, które zapisały się na stałe w historii kraju lub regionu.
Tego typu nieruchomości są objęte określoną formą ochrony zabytków. Do najpopularniejszych form zaliczamy: rejestr zabytków, Listę Skarbów Dziedzictwa, pomnik historii, park kulturowy. Szczególna forma ochrony może zostać zapisana również w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, co wpłynie na warunki zabudowy oraz dopuszczalne formy użytkowania tej nieruchomości. Zakup takiej nieruchomości wiąże się zatem z dużą odpowiedzialnością po stronie inwestora, który musi zaakceptować dodatkowe formalności oraz wymagania.
Prace budowlane na terenie zabytkowej nieruchomości
Na terenie działki wchodzącej w skład zabytkowej nieruchomości można prowadzić prace budowlane, ale wymagają one dodatkowych pozwoleń. Nawet drobna modyfikacja budynku lub części ogrodu wymaga uzyskania stosownego pozwolenia na budowę, o czym więcej możesz przeczytać w tym miejscu: https://new-house.com.pl/pozwolenie-na-budowe. To jednak nie wszystko. Zanim złożymy wniosek o wydanie takiego pozwolenia, wcześniej musimy uzyskać pozwolenie na budowę wydane przez wojewódzkiego konserwatora zabytków.
W praktyce, wprowadzenie jakichkolwiek zmian w zabytkowym budynku jest związane z wieloma formalnościami. Co więcej, zmiany nie mogą wpłynąć na walory historyczne danego miejsca. Większość zmian obejmuje zatem prace, które są konieczne do przystosowania budynku do konkretnych celów użytkowana lub prace konserwacyjne mające na celu odrestaurowania zabytku z zachowaniem posiadanej wartości historycznej.
Jakie obowiązki leżą po stronie właściciela zabytkowej nieruchomości?
Jeśli nieruchomość trafi do rejestru zabytków, automatycznie ograniczane są prawa właścicielskie przy swobodnym użytkowaniu takiej nieruchomości. Właściciel musi posiadać aktualną dokumentację konserwatorską określającą stan techniczny nieruchomości, program prac konserwatorskich uzgodniony z wojewódzkim konserwatorem zabytków, a także program zagospodarowania zabytku nieruchomego wraz z przynależącą okolicą.
Co więcej, właściciel zabytkowej nieruchomości musi zapewnić warunki do naukowego badania i dokumentowania zabytku, dbać o nienaganny stan techniczny i pamiętać o prowadzeniu prac konserwatorskich zgodnie z harmonogramem, a także korzystać z zabytku w taki sposób, aby zachować jego wartość historyczną. Jednym z warunków jest również popularyzowanie i upowszechnianie wiedzy o zabytku, aczkolwiek przepisy nie konkretyzują, w jaki sposób właściciel ma spełnić taki warunek. Czasami wystarczy prosta tabliczka pamiątkowa, która wyjaśnia, dlaczego dany budynek został uznany za ważny zabytek.
Jak zagospodarować zabytek nieruchomy?
Inwestorzy, którzy chcą użytkować zabytkową nieruchomość jako dom muszą oczywiście zaadaptować taki budynek do współczesnych warunków. Często wiąże się to uzyskaniem przyłączy technicznych oraz wprowadzania niezbędnych instalacji potrzebnych do normalnego funkcjonowania w domu. Jak już mówiliśmy, wprowadzanie zmian w zabytkowej nieruchomości nie jest jednak zadaniem prostym. W związku z tym, warto skonsultować się w tej kwestii z fachowcem.
Firma budowlana New House dysponuje dużym doświadczeniem i wspiera inwestorów w najbardziej zaawansowanych pracach budowlanych. Jedną z usług świadczonych przez naszą firmę jest adaptacją projektu, o czym więcej możesz przeczytać w tym artykule: https://new-house.com.pl/adaptacja-projektu. W trakcie adaptacji nanoszone są zmiany, które pozwalają zapewnić zgodność z warunkami zabudowy oraz otrzymać zezwolenie ze strony wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Czy warto zainwestować w nieruchomość zabytkową?
W dużej mierze zależy do od stanu nieruchomości oraz wymagań wynikających z formy ochrony sprawowanej nad nieruchomością. Bez wątpienia jest to bardzo kosztowna inwestycja, która stale generuje dodatkowe koszty wynikające z konieczności przeprowadzania prac konserwatorskich. W związku z tym, nieruchome zabytki to dobry wybór dla inwestorów, którzy po pierwsze dysponują bardzo dużym budżetem, a po drugie, posiadają wiedzę i zacięcie niezbędne do tego, aby na bieżąco dbać o nienaganny stan techniczny takiej nieruchomości.