Proces budowy domu jest długi i wieloetapowy, dlatego wymaga współpracy wielu różnorodnych specjalistów. Tylko, gdy wszyscy uczestnicy procesu budowlanego połączą swoje siły jest możliwe wykonanie budowy sprawnie, solidnie i… zgodnie z prawem. Zastanawiają się Państwo, z kim należy podjąć współpracę i co wchodzi w zakres ich obowiązków? Zachęcamy do zapoznania się z tym artykułem, poruszymy wszystkie najważniejsze aspekty tego tematu.
Budowa domu dla inwestorów często wiąże z dużym poziomem stresu i nerwów. Czy tak musi być? Wręcz przeciwnie! Firma New-House, która buduje domy od 1991 roku i zrealizowała już ponad 1500 domów jednorodzinnych, oferuje współpracę kompleksową. Nasza oferta powstała na bazie wieloletniej współpracy z różnorodnymi inwestorami i dokładnej analizie ich potrzeb. Chcąc zapewnić naszym klientom możliwie najbardziej bezstresowy przebieg budowy domu, dbamy o każdy etap pracy. Współpraca z klientem może się zacząć już przy poszukiwaniu i sprawdzeniu działki budowlanej, wyborze/przygotowaniu projektu domu i zadbaniu o sprawy formalne realizacji. Budowę wykonujemy kompleksowo, przy czym również zapewniamy wszystkich uczestników procesu budowlanego. Dzięki temu proces realizacji przebiega sprawnie i z zachowaniem najwyższej jakości. Decydując się na kompleksową współpracę z firmą New-House zyskują Państwo aż dziesięć lat gwarancji na całą realizację. Szczegóły naszej oferty znajdą Państwo pod linkiem: https://new-house.com.pl/budowa-domu. W tym artykule opiszemy niezbędnych uczestników proces budowlanego, którzy są narzuceni przez ustawę z dnia 7 lipca 1994 r. (prawo budowlane). Opiszemy również ich obowiązki względem realizacji, którą się zajmują.
Uczestnicy procesu budowlanego a prawo budowlane
Ekipa zajmująca się kompleksowo budową domu składa się z wielu specjalistów. Kto z nich jest niezbędny w procesie realizacji? Czego można od nich wymagać, zgodnie z tym co stanowi prawo budowlane? Takie informacje są bardzo ważne. Jesteśmy przekonani, że inwestor, który jest świadomy swoich praw przejdzie przez proces budowy wymarzonego domu znacznie spokojniejszy. Właśnie dlatego, chętnie dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem z każdym z klientów firmy New-House.
Na samym początku warto sobie uświadomić, że proces takiej budowy to nie tylko sami wykonawcy na placu budowy, ale również specjaliści, którzy zajmują się nadzorem poprawności i jakości realizowanych działań. Kto jest za to odpowiedzialny? Uczestnicy procesu budowlanego, a także ich zakres praw i obowiązków zostały określone w ustawie Prawo Budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. Tej kwestii został poświęcony cały rozdział trzeci ustawy, który można znaleźć pod nazwą “Prawa i obowiązki uczestników procesu budowlanego”. Prawo budowlane jest poddawane ciągłym zmianom, aby lepiej się dostosować do aktualnych potrzeb inwestorów. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 roku również została poddana pewnym zmianom. Nowelizację (Ustawa z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy Prawo budowlane) opublikowano w Dzienniku Ustaw 18 marca 2020 roku pod pozycją 471.
W rozumieniu wyżej wymienionej ustawy wymienia się następujących uczestników procesu budowlanego:
- inwestor;
- inspektor nadzoru inwestorskiego;
- projektant;
- kierownik budowy lub kierownik robót.
Na co warto zwrócić szczególną uwagę w przepisach wskazanych w ustawie? Otóż lista uczestników jest uznawana za niezamkniętą. Proces budowlany wymaga znacznie większej ilości różnorodnych specjalistów, którzy do wykonania realizacji są bezwzględnie potrzebni.
Inwestor, jako uczestnik procesu budowlanego
Prawo budowlane nie definiuje dokładnie, kim jest inwestor. Przyjęte jest jednak rozumienie tego słowa, jako określenie na osobę fizyczną lub prawną lub inną jednostkę organizacyjną, która podejmuje się inicjacji procesu budowlanego. Dana osoba przeznacza przy tym konkretne środki finansowe na realizację, zajmuje się przygotowaniem opracowań i innych czynności wymaganych do rozpoczęcia budowy. Inwestor organizuje realizację, a wraz z końcem prac dba o aspekty niezbędne, by budynek był gotowy do użytkowania lub przekazuje go innemu podmiotowi.
Warto zwrócić uwagę na to, że w ustawie inwestor został wymieniony jako pierwszy uczestnik procesu budowlanego. Oznacza to, że jest on nie tylko uczestnikiem całego procesu, ale również jego inicjatorem i organizatorem. W rzeczywistości to głównie od tej osoby zależy, jak będą przebiegać kolejne kroki w realizacji. Jednak inwestor zwykle nie jest osobą, która jest zawodowo związana z branżą budowlaną. Brak specjalistycznej wiedzy i odpowiedniego doświadczenia nie pozwolą na dobre zarządzanie, dlatego należy opierać się o doradztwo specjalistów w danej dziedzinie. Inwestor może zlecić pewne zadania innym osobom.
Zgodnie z ustawą inwestor, jako uczestnik procesu budowlanego, jest zobowiązany do organizacji budowy z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Przede wszystkim powinien zadbać o:
- opracowania projektu budowlanego i, stosownie do potrzeb, innych projektów,
- objęcia kierownictwa budowy przez kierownika budowy,
- opracowania planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia,
- wykonania i odbioru robót budowlanych,
- w przypadkach uzasadnionych wysokim stopniem skomplikowania robót budowlanych lub warunkami gruntowymi, nadzoru nad wykonywaniem robót budowlanych – przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych.
Ustawa mówi także o tym, że inwestor może ustanowić inspektora nadzoru inwestorskiego na budowie, a także zobowiązać projektanta do sprawowania nadzoru autorskiego.
Inspektor nadzoru inwestorskiego, jako uczestnik procesu budowlanego
Warto wiedzieć, że to czy inspektor będzie brał udział w procesie budowy, jest uzależnione od decyzji podjętej przez inwestora. Obowiązek ustanowienia inspektora nadzoru inwestorskiego jest nakładany na inwestora dopiero w momencie, gdy prace są bardziej skomplikowane ze względu na przykład na wielkość i formę budowy lub warunki gruntowe, a także wpływ na środowisko. W takiej sytuacji właściwy organ nakłada w decyzji o pozwoleniu na budowę nakłada na inwestora obowiązek ustanowienia inspektora i zapewnienia nadzoru autorskiego.
Co należy do obowiązków inspektora nadzoru budowlanego?
Wymienia się między innymi:
- kontrola zgodności realizacji z projektem, warunkami zabudowy, przepisami budowlanymi itp.
- sprawdzanie jakości wykorzystywanych materiałów,
- kontrola i odbiór robót budowlanych,
- odpowiedzialność za usunięcie ewentualnych wad,
- kontrola rozliczeń.
Projektant, jako uczestnik procesu budowlanego
Projektant jest bardzo ważnym uczestnikiem budowy domu. To między innymi od jego pracy zależy, czy wniosek o pozwolenie na budowę zostanie pozytywnie rozpatrzony w urzędzie. Jakie obowiązki nakłada na projektanta nowelizacja ustawy prawa budowlanego z 2020 roku?
- opracowanie projektu budowlanego zgodnie z wymaganiami ustawy, ustaleniami decyzji administracyjnych, przepisami oraz ogólnymi zasadami wiedzy technicznej;
- ewentualne zapewnienie udziału w opracowaniu projektu osób posiadających uprawnienia budowlane do projektowania w odpowiedniej specjalności;
- sporządzenie informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia;
- określenie obszaru oddziaływania obiektu;
- uzyskanie wymaganych opinii, uzgodnień i sprawdzeń rozwiązań projektowych;
- sporządzanie lub uzgadnianie indywidualnej dokumentacji technicznej;
- sprawowanie nadzoru autorskiego w zakresie stwierdzania zgodności realizacji z projektem oraz uzgadniania możliwości wprowadzenia zmian w stosunku do rozwiązań przewidzianych w projekcie.
Projektant musi również obowiązek zapewnienie skontrolowania projektu pod kątem zgodności z przepisami przez osobę, która posiada odpowiednie uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności.
Poza obowiązkami projektanta, ustawa opisuje również jego przywileje. Ma on prawo między innymi do:
- wejścia na teren budowy i dokonywania zapisów w dzienniku budowy dotyczących danej realizacji;
- żądania wstrzymania robót budowlanych, gdy stwierdzi możliwość powstania zagrożenia lub zauważy niezgodności z projektem. Wstrzymania dokonuje na podstawie wpisu do dziennika budowy
Warto pamiętać, że projektant może wykonać znacznie więcej usług niż te, które wchodzą w jego prawne obowiązki. Projektanci współpracujący z firmy New-house opracowują na przykład adaptacje gotowych projektów. Zastanawiają się Państwo, jaki jest koszt wykonania takiej adaptacji? Zachęcamy do skorzystania z naszego specjalistycznego kalkulatora, który poda Państwu konkretne wyliczenia. Można z niego skorzystać pod linkiem:https://new-house.com.pl/adaptacja-projektu. Jest darmowy i prosty w obsłudze. Dzięki niemu mogą Państwo poznać koszt takiej realizacji w przeciągu kilku minut.
Kierownik budowy, jako uczestnik procesu budowlanego
Praca kierownika budowy to przede wszystkich działania związane z nadzorem oraz organizacją wszelkich prac wykonywanych na placu budowy. Ważne jest, aby była to osoba doświadczona i posiadająca odpowiednie kompetencje i uprawnienia. Od kierownika budowy wymaga się, by był członkiem właściwej izby samorządu zawodowego, a także by był ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej. Firma New-House w ramach kompleksowej współpracy zapewnia swoim klientom kompetentnego, sprawdzonego kierownika budowy, który zapewni sprawny, jakościowy i bezproblemowy przebieg prac.
Kierownik budowy, jako uczestnik procesu budowlanego, ma poniższe zadania:
- zabezpieczenie terenu budowy wraz ze znajdującymi się na nim obiektami budowlanymi, urządzeniami technicznymi itp.
- prowadzenie dokumentacji budowy;
- zapewnienie geodezyjnego wytyczenia obiektu;
- zorganizowanie budowy i kierowanie nią w sposób zgodny z projektem i pozwoleniem na budowę, przepisami, w tym techniczno-budowlanymi, oraz przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy;
- uniemożliwienie wstępu na budowę osobom nieupoważnionym;
- wstrzymanie robót budowlanych w przypadku stwierdzenia możliwości zagrożenia;
- zawiadomienie inwestora o wpisie do dziennika budowy dotyczącym wstrzymania robót budowlanych z powodu wykonywania ich niezgodnie z projektem;
- realizacja zaleceń wpisanych do dziennika budowy;
- zgłaszanie inwestorowi do sprawdzenia lub odbioru wykonanych robót;
- przygotowanie dokumentacji powykonawczej obiektu budowlanego;
- zgłoszenie obiektu budowlanego do odbioru odpowiednim wpisem do dziennika budowy oraz uczestniczenie w czynnościach odbioru;
- zapewnienie usunięcia stwierdzonych wad, a także przekazanie inwestorowi oświadczenia.
Warto również wspomnieć o tym, jakie prawa na placu budowy ma kierownik. Ustawa mówi, że ma on prawo do:
- występowania do inwestora o zmiany w rozwiązaniach projektowych, jeżeli są one uzasadnione koniecznością zwiększenia bezpieczeństwa realizacji robót budowlanych lub usprawnienia procesu budowy;
- ustosunkowania się w dzienniku budowy do zaleceń w nim zawartych.
Należy pamiętać, że funkcja kierownika budowy pod żadnym pozorem nie może być połączona z funkcją inspektora nadzoru inwestorskiego.
Kompleksowa budowa domu z firmą New-House
Samodzielne organizowanie całego procesu budowy, a także poszukiwanie kolejnych specjalistów zabiera dużo czasu, pieniędzy, a także kosztuje wiele nerwów. Warto oddać to w ręce specjalistów. Firma New-House zadba o budowę domu od A do Z - uzyskają Państwo dom pod klucz, gotowy do zamieszkania. a to wszystko bez zbędnych nerwów!
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z naszą pełną oferta budowy domu pod linkiem: https://new-house.com.pl/budowa-domu. Budujemy nie tylko sprawnie, ale przede wszystkim solidnie! Zapraszamy do podjęcia współpracy z firmą New-House.