Budując dom jednorodzinny należy pamiętać o wielu aspektach wpływających na późniejszą wygodę i funkcjonalność mieszkania we wnętrzu danego domu. Jednym z takich czynników jest bez wątpienia garaż. Popularnym wyborem wśród polskich inwestorów są garaże dwustanowiskowe. Czy warto się na nie decydować? Co warto wiedzieć o tej realizacji? Zachęcamy do zapoznania się artykułem.
Na rynku budowlanym działamy nieprzerywanie od 1991 roku i cieszymy się dużym zaufaniem wśród inwestorów. Przez wiele lat naszej pracy w branży udało nam się zrealizować ponad tysiąc pięćset różnorodnych domów jednorodzinnych. Zdecydowanie większość z nich była realizowana jednocześnie z garażem jedno-, dwu- lub wielostanowiskowym. Najważniejsze jest zawsze to, żeby realizacja była idealnie dostosowana do oczekiwań inwestora, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji pomagamy klientowi pod kątem merytorycznym - dzielimy się wiedzą i doświadczeniem, doradzamy. Czy uważamy, że projekty domów z garażem dwustanowiskowym to dobry wybór? W tym artykule rozważymy tę kwestię pod różnymi kątami. Przedstawimy tu również przykładowe rozwiązania, czyli gotowe projekty domów z garażem dwustanowiskowym. Warto zapoznać się z całym artykułem. Oczywiście, jesteśmy również do Państw adyspozycji w przypadku pytań dotyczących realizacji! Zachęcamy do kontaktu i współpracy z New-House!
Dla kogo dobrym rozwiązaniem będzie dom z garażem dwustanowiskowym?
Na projekty domów z garażem dwustanowiskowym decydują się zazwyczaj większe rodziny - nawet wtedy, gdy w momencie budowy domu mają jedno auto. Bardzo polecamy właśnie takie podejście do tematu. Budowa domu to inwestycja, która powinna być realizowana z myślą o przyszłości. Należy przeanalizować nie tylko obecną sytuację życiową, ale również przyszłe zakładane plany i możliwe od nich odstępstwa. Dom z podwójnym garażem to świetne zabezpieczenie na przyszłość, bo nawet w momencie, gdy będą mieli Państwo jeden samochód to pozostałą przestrzeń można przeznaczyć na przechowywanie sprzętu warsztatowego i ogrodowego, rowerów lub innych jednośladów. Jeśli tylko Państwa zasoby finansowe na to pozwalają to zdecydowanie warto zdecydować się na projekt domu z garażem na dwa samochody.
Realizacja garażu dwustanowiskowego - z jedną bramą czy z podwójną?
Realizując garaż dwustanowiskowy pojawiają się różne pytania związane z techniką jego wykonania. Jednym z częstszych pytań jest na przykład to, czy garaż powinien mieć bramę pojedynczą czy bramę podwójną. To kwestia, którą warto rozważyć pod kątem różnych czynników - ceny, wygody i trwałości.
Brama do podwójnego garażu powinna mieć szerokość liczącą mniej więcej pięć metrów, ale można zdecydować się na szerszą realizację, by zwiększyć wygodę. Popularnym rozwiązaniem jest montaż jednej, większej bramy, której największą zaletą jest przede wszystkim cena. Przy jej zakupie można zaoszczędzić zarówno na zakupie samej bramy, jak i na zakupie prowadnic, napędu i kosztach robocizny.
Kiedy jednak pod uwagę weźmie się kwestię wygody wjazdu i wyjazdu z garażu, manewrowania samochodem - lepiej zazwyczaj wypada garaż z podwójną bramą. Jeśli natomiast chodzi o trwałość bramy garażowej, to zdarza się, że podwójne bramy się wyginają. Należy jednak pamiętać, że to jak długo będzie Państwu służyć brama, zależy przede wszystkim od jakości zakupionego produktu. Zdecydowanie lepiej i dłużej będzie służyć Państwu nieco droższa, wyższej jakości brama podwójna niż średniej jakości brama pojedyncza.
Budując garaż wbudowany w bryłę budynku, należy również zwrócić uwagę na kwestię termoizolacji. Garaż z pojedynczą bramą będzie miał lepsze parametry przenikania ciepła niż brama podwójna o tych samych wymiarach. Należy jednak pamiętać, że przy codziennym korzystaniu z garażu, mniej ciepła ucieknie z jego wnętrza przy otwieraniu jednego ze skrzydeł podwójnej bramy niż w przypadku otwierania za każdym razem całej bramy. Dzięki temu, garaż z podwójną bramą może się przyczynić do późniejszych oszczędności.
Garaż dwustanowiskowy w bryle domu czy wolnostojący?
Kolejną kwestią do przeanalizowania przy realizacji projekty domów z garażem dwustanowiskowym jest to, czy wybudować garaż w bryle budynku czy też wybudować garaż wolnostojący.
Na dwustanowiskowy garaż wolnostojący najlepiej jest się zdecydować wtedy, gdy powierzchnia działki budowlanej jest bardzo duża. Wówczas nie będą musieli się Państwo przejmować tym, że zabierają sobie Państwo dodatkową przestrzeń zieloną, którą można było przeznaczyć na ogród. Garaż wolnostojący ma swoje zalety, podkreśla się przede wszystkim komfort swobodnego manewrowania autem podczas wjazdu i wyjazdu. Dwustanowiskowy garaż wolnostojący jest jednak droższy w realizacji.
Większość inwestorów wybiera aktualnie projekty domów z garażem dwustanowiskowym, ponieważ ich realizacja, połączona z budową domu, pozwala na obniżenie łącznych kosztów. Co więcej, budując dom jednorodzinny o dwóch kondygnacjach, można wykorzystać przestrzeń nad garażem na cele mieszkalne. Dużą zaletą jest również fakt, że mogą Państwo wówczas zaoszczędzić sporo przestrzeni na działce i wykorzystać ją na inne cele. Przy takie realizacji można się również zdecydować na połączenie garażu z kotłownią, dzięki czemu uda się wyeliminować możliwe przedostawanie się spalin do wnętrza domu. Dom z garażem dwustanowiskowym wbudowanym w bryłę budynku to przede wszystkim wysoki poziom komfortu i wygody i jako doświadczona firma budowlana to właśnie takie projekty najczęściej polecamy naszym klientom.
Ile kosztuje dom z garażem dwustanowiskowym?
Wciąż nie brakuje inwestorów, którzy tnąc koszty realizacji, rezygnują z budowy garażu. Patrząc pod kątem przyszłościowym - nie jest to dobre rozwiązanie. Garaż prawdopodobnie będzie potrzebny, prędzej czy później. Jaki jest koszt takiej realizacji?
Uznaje się, że za realizację przeciętnego garażu wolnostojącego o powierzchni liczącej około 30 metrów kwadratowych, zapłaci się mniej więcej 40-45 tysięcy złotych. Z kolei realizując garaż wbudowany w bryłę domu, można zaoszczędzić nawet 20%. Korzystając z naszego kalkulatora budowlanego sprawdzą Państwo szacowany koszt budowy dom z garażem dwustanowiskowym: https://new-house.com.pl/kalkulator-budowy-domu. Zachęcamy do skorzystania z tego narzędzia - jest bezpłatne i bardzo proste w użyciu. W kilka minut mogą Państwo sprawdzić koszt wymarzonej realizacji.
Gotowe projekty domów z garażem dwustanowiskowym
Firma New-House oferuje swoim klientom różnorodne, ciekawe projekty domów jednorodzinnych. W sumie w naszej bazie projektowej można znaleźć tysiące propozycji, mogą się Państwo z nimi zpaoznać pod linkiem: https://new-house.com.pl/projekty-domow. Wśród nich bez problemu znajdą Państwo projekty domów z garażem dwustanowiskowym. Jako przykłady takich realizacji mogą posłużyć poniższe projekty.
Szmaragd 5
Jest to piętrowy dom jednorodzinny o powierzchni 162 metrów kwadratowych. Jego garaż został wbudowany w bryłę budynku i umiejscowiony w części frontowej. Garaż jest dwustanowiskowy i liczy sobie nieco ponad trzydzieści sześć metrów kwadratowych. W takie przestrzeni oprócz dwóch samochodów, bez problemu zmieści się również rower lub inny jednoślad. Tuż obok garażu jest pomieszczenie gospodarcze, które można zagospodarować jako kotłownię i składzik na sprzęt ogrodowy. Szczegóły realizacji, wszelkie wymiary i graficzną realizację projektu Szamarg 5 mogą Państwo sprawdzić pod linkiem: https://new-house.com.pl/projekt/1169.
HomeKONCEPT-New House 721
Kolejną propozycją jest nowoczesny dom o znacznie większej powierzchni użytkowej. HomeKONCEPT-New House 721 to projekt domu piętrowego o wielkości 322 metrów kwadratowych. W projekcie znalazł się również dwustanowiskowy garaż, który liczy sobie aż czterdzieści metrów kwadratowych. Projekt przewiduje zastosowanie jednej bramy garażowej. Warto zwrócić uwagę również na to, że przy garażu zaplanowano również część gospodarczą domu - pomieszczenie na kotłownię oraz kolejne pomieszczenie na pralnię. Szczegóły projektu znajdują się pod linkiem: https://new-house.com.pl/projekt/19466. Warto się z nim zapoznać, spodoba się on szczególnie osobom, które lubią innowacyjne, oryginalne rozwiązania architektoniczne.
Dom z widokiem 2
Jest to dom o dwóch kondygnacjach, jego powierzchnia użytkowa wynosi 221 metrów kwadratowych. We frontowej części budynku wbudowano w jego bryłę garaż dwustanowiskowy. Jego powierzchnia wynosi dokładnie 35,1 metrów kwadratowych. Tuż za garażem znajduje się pomieszczenie gospodarcze, które jest nieco większe niż dziesięć metrów kwadratowych. To idealne miejsce na przechowywanie sprzętu ogrodowego, narzędzi i rowerów, ponieważ na kotłownię jest zaplanowane osobne pomieszczenie. Więcej informacji o tej realizacji znajduje się pod linkiem: https://new-house.com.pl/projekt/1074.