Akademia Budowlana

Dom dwupokoleniowy - kiedy warto się na niego zdecydować?

Przez wiele stuleci domy wielopokoleniowe były w naszym kraju standardem. Rodziny mieszkały razem lub bardzo blisko siebie, aby wzajemnie się wspierać, dzielić opieką nad dziećmi, chorymi, osobami samotnymi i starzejącymi się z biegiem lat rodzicami. Dopiero druga połowa XX wieku przyniosła w tym kontekście zmiany. Młodzi ludzie zaczęli porzucać wieś na rzecz miasta i możliwości, jakie daje, a i wśród mieszkańców miast nasiliła się migracja do innych części kraju czy świata. To wszystko sprawiło, że domy dwupokoleniowe coraz częściej były jedynie wspomnieniem czasów słusznie minionych. Tak jednak było do czasu.

Jako społeczeństwo jakiś sposób nasyciliśmy się możliwościami, perspektywami a co za tym idzie, zmieniły się również priorytety w naszym życiu. W XXI wieku staliśmy się bardziej skupieni na bliskich, relacjach z nimi oraz wsparciu, jakie zapewnia zżyta rodzina. Jeśli mamy taką możliwość to wolimy opiekę nad wnukami powierzyć dziadkom, a i sami chętniej opiekujemy się rodzicami w podeszłym wieku. Znów widzimy więcej plusów niż minusów wspólnego zamieszkiwania kilku pokoleń pod jednym dachem. A co za tym idzie, poszukujemy efektywnych rozwiązań, które mogą nam to zapewnić. Takim rozwiązaniem są bez wątpienia domy dwurodzinne
 
Jaki projekt domu dla dwóch rodzin wybrać?

Jeśli jedną przestrzeń mają zamieszkiwać dwa pokolenia, to siłą rzeczy dom musi mieć większą powierzchnię niż w przypadku gdy mieszka w nim jedna rodzina. Dlatego też projekty domów dwurodzinnych najczęściej zaczynają się od 120 - 130 metrów kwadratowych. Choć to jak duża będzie tego rodzaju nieruchomość, zależy zasadniczo od wielkości posiadanej działki i możliwości finansowych inwestorów. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dom dwupokoleniowy miał nawet 300 metrów kwadratowych.

Projekty domów dla dwóch rodzin to najczęściej domy piętrowe, domy z poddaszem użytkowym lub klasyczne bliźniaki. Jeśli chodzi o ceny takich projektów, to zasadniczo nie odbiegają one od takich przeznaczonych dla jednej rodziny. Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, jak tego typu nieruchomości dwulokalowe traktowane są przez polskie prawo budowlane? Potencjalnych inwestorów z pewnością ucieszy fakt, jeśli na naszej działce dopuszczalna jest zabudowa jednorodzinna, to z powodzeniem możemy stawiać dom dla dwóch rodzin, ponieważ są one w prawie traktowane tak samo.
 
Dom dwupokoleniowy – zalety emocjonalne

• Wyższy komfort życia
Badania jasno wskazują, że bliskość rodziny oznacza lepsze relacje i docelowo wyższy poziom szczęścia i zadowolenia z życia.
 
• Udział w życiu najbliższych
Mieszkając obok siebie mamy możliwość na bieżąco uczestniczyć w życiu wszystkich członków rodziny – w ich sukcesach, radościach, problemach i smutkach. Stanowiąc jednocześnie wsparcie, gdy zaistnieje taka potrzeba. Mamy również możliwość wspólnego celebrowania świąt rodzinnych, Bożego Narodzenia lub Wielkanocy.
 
• Pomoc
Opieka nad maluchami, pomoc w chorobie, wsparcie w starości lub innych sytuacjach, które komplikują życie, przebiega znacznie sprawniej, gdy dziadkowie, rodzice i wnuki mieszkają w jednym domu. Warto również pamiętać, że wspólne mieszkanie pozwala również na podział obowiązków np. w zakresie gotowania, sprzątania czy opieki nad ogrodem.
 
• Lepsza komunikacja i zrozumienie
Bliskość zamieszkania powoduje, że wszelkie nieporozumienia można rozwiązywać na bieżąco, a co za tym idzie, nie narastają one, powodując niezdrową frustrację. Wspólny dom, w którym mieszkają osoby młode i starsze uczy również obopólnego szacunku i zrozumienia dla różnic międzypokoleniowych. Dzieci i nastolatkowie mogą czerpać z doświadczenia dziadków a dziadkowie rozwijać się dzięki technologiom, które są codziennością młodych ludzi. Taka współpraca bardzo zbliża i otwiera na drugą osobę. Warto o tym pamiętać.
 
• Bezpieczeństwo
I mamy tutaj na myśli nie tylko fizyczne bezpieczeństwo związane z tym, że najczęściej ktoś bliski jest tuż za ścianą, ale także bezpieczeństwo nieruchomości, kiedy nie ma nas w domu. Niezwykle rzadko zdarza się bowiem żeby nikogo nie było w tego typu domu.
 
Dom dwupokoleniowy – zalety ekonomiczne

• Niższy koszt zakupu działki, projektu budowlanego i samej budowy
Gdy jedną nieruchomość mają zamieszkiwać docelowo dwie rodziny, to oszczędności zyskujemy już na etapie zakupu terenu pod budowę i projektu budowlanego, niezależnie czy w grę wchodzi projekt gotowy, czy cena indywidualnego projektu domu przygotowanego na specjalne zamówienie. Gdy koszt budowy domu podzielimy na pół, sfinansowanie przedsięwzięcia staje się prostsze dla każdej ze stron.
 
• Niższe koszty utrzymania nieruchomości
Dom dwupokoleniowy daje możliwość oszczędności także w czasie wieloletniej eksploatacji czy to w zakresie ogrzewania, koniecznych remontów nieruchomości czy wspólnego opłacania rachunków i podatków.
 
A co z prywatnością w domu dwurodzinnym?

Najczęściej domy dla dwóch rodzin zaprojektowane są tak, aby każdy domownik dysponował, choć niewielką prywatną przestrzenią zapewniającą komfortowe życie. To ile miejsca zostanie przeznaczone dla każdej z rodzin, zależy od jej wielkości oraz potrzeb. Niezwykle często zdarza się tak, że lokal przeznaczony dla rodziców na emeryturze jest mniejszy niż ten, w którym mają zamieszkać dzieci oraz wnuki. Jest to podyktowane większymi potrzebami w zakresie odpowiedniej ilości miejsca dla każdego z mieszkańców i jego rzeczy osobistych. Jeśli mamy do czynienia z projektem bliźniaka to najczęściej otrzymujemy dwie przestrzenie o takiej samej ilości metrów kwadratowych. Mieszkania można połączyć np. wiatrołapem, garażem lub piwnicą, lub zupełnie je rozdzielić wykorzystując w tym celu osobne wejście do budynku. W przypadku domów piętrowych jedna rodzina może mieszkać na dole a druga na górze. Tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych preferencji mieszkańców w zakresie prywatności. Rozwiązań jest sporo i na pewno można wśród nich znaleźć to, które zadowoli wszystkich.
 
Najczęściej wybierane domy dwupokoleniowe i ich możliwości

Dom piętrowy lub z poddaszem użytkowym: 
• łatwość wydzielenia dwóch lokali – jeden na parterze (np. dla dziadków lub osób o obniżonej sprawności ruchowej) a drugi na piętrze (dla osób młodszych), 
• możliwość zorganizowania wspólnej strefy wypoczynkowej na parterze a mieszkalnej na piętrze gdzie każdy domownik będzie miał swój pokój,
• w razie potrzeby można stworzyć dwa niezależne wejścia do budynku dające swobodę każdej z rodzin.

Dom parterowy:
• doskonale sprawdza się, kiedy w domu mają mieszkać zarówno dzieci, jak i osoby w podeszłym wieku,
• daje duży poziom bezpieczeństwa z racji braku schodów,
• wymaga stosunkowo dużej działki.

Bliźniak:
• komfort wynikający z jednoczesnej bliskości rodziny i prywatności, jaką daje własna część domu,
• możliwość samodzielnej aranżacji i zagospodarowania swojej części ogródka. 
 
Podsumowanie

Życie w szaleńczym pędzie ma swoją cenę – często jest nią nasze wyobcowanie i osamotnienie. Można temu zaradzić, decydując się na mieszkanie w domu dwupokoleniowym, w którym wspólnie możemy świętować sukcesy, wspierać się w problemach i szukać rozwiązań sytuacji kryzysowych. To rozwiązanie, które bez wątpienia ma wiele plusów. A rozsądnie zaplanowane może dać jednocześnie poczucie wspólnoty i odpowiednią dozę prywatności, z której wcale nie musimy rezygnować.
 
.

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt90@new-house.com.pl
+48 504 125 130
* - pole wymagane
contact_form_checkbox_unchecked Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*

Obowiązki informacyjne
 1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

  1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
  2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
  3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
  4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
  5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
  6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
  7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
  9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
  10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
  11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.