Przez wiele stuleci domy wielopokoleniowe były w naszym kraju standardem. Rodziny mieszkały razem lub bardzo blisko siebie, aby wzajemnie się wspierać, dzielić opieką nad dziećmi, chorymi, osobami samotnymi i starzejącymi się z biegiem lat rodzicami. Dopiero druga połowa XX wieku przyniosła w tym kontekście zmiany. Młodzi ludzie zaczęli porzucać wieś na rzecz miasta i możliwości, jakie daje, a i wśród mieszkańców miast nasiliła się migracja do innych części kraju czy świata. To wszystko sprawiło, że domy dwupokoleniowe coraz częściej były jedynie wspomnieniem czasów słusznie minionych. Tak jednak było do czasu.
Jako społeczeństwo jakiś sposób nasyciliśmy się możliwościami, perspektywami a co za tym idzie, zmieniły się również priorytety w naszym życiu. W XXI wieku staliśmy się bardziej skupieni na bliskich, relacjach z nimi oraz wsparciu, jakie zapewnia zżyta rodzina. Jeśli mamy taką możliwość to wolimy opiekę nad wnukami powierzyć dziadkom, a i sami chętniej opiekujemy się rodzicami w podeszłym wieku. Znów widzimy więcej plusów niż minusów wspólnego zamieszkiwania kilku pokoleń pod jednym dachem. A co za tym idzie, poszukujemy efektywnych rozwiązań, które mogą nam to zapewnić. Takim rozwiązaniem są bez wątpienia domy dwurodzinne.
Jaki projekt domu dla dwóch rodzin wybrać?
Jeśli jedną przestrzeń mają zamieszkiwać dwa pokolenia, to siłą rzeczy dom musi mieć większą powierzchnię niż w przypadku gdy mieszka w nim jedna rodzina. Dlatego też projekty domów dwurodzinnych najczęściej zaczynają się od 120 - 130 metrów kwadratowych. Choć to jak duża będzie tego rodzaju nieruchomość, zależy zasadniczo od wielkości posiadanej działki i możliwości finansowych inwestorów. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dom dwupokoleniowy miał nawet 300 metrów kwadratowych.
Projekty domów dla dwóch rodzin to najczęściej domy piętrowe, domy z poddaszem użytkowym lub klasyczne bliźniaki. Jeśli chodzi o ceny takich projektów, to zasadniczo nie odbiegają one od takich przeznaczonych dla jednej rodziny. Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, jak tego typu nieruchomości dwulokalowe traktowane są przez polskie prawo budowlane? Potencjalnych inwestorów z pewnością ucieszy fakt, jeśli na naszej działce dopuszczalna jest zabudowa jednorodzinna, to z powodzeniem możemy stawiać dom dla dwóch rodzin, ponieważ są one w prawie traktowane tak samo.
Dom dwupokoleniowy – zalety emocjonalne
• Wyższy komfort życia
Badania jasno wskazują, że bliskość rodziny oznacza lepsze relacje i docelowo wyższy poziom szczęścia i zadowolenia z życia.
• Udział w życiu najbliższych
Mieszkając obok siebie mamy możliwość na bieżąco uczestniczyć w życiu wszystkich członków rodziny – w ich sukcesach, radościach, problemach i smutkach. Stanowiąc jednocześnie wsparcie, gdy zaistnieje taka potrzeba. Mamy również możliwość wspólnego celebrowania świąt rodzinnych, Bożego Narodzenia lub Wielkanocy.
• Pomoc
Opieka nad maluchami, pomoc w chorobie, wsparcie w starości lub innych sytuacjach, które komplikują życie, przebiega znacznie sprawniej, gdy dziadkowie, rodzice i wnuki mieszkają w jednym domu. Warto również pamiętać, że wspólne mieszkanie pozwala również na podział obowiązków np. w zakresie gotowania, sprzątania czy opieki nad ogrodem.
• Lepsza komunikacja i zrozumienie
Bliskość zamieszkania powoduje, że wszelkie nieporozumienia można rozwiązywać na bieżąco, a co za tym idzie, nie narastają one, powodując niezdrową frustrację. Wspólny dom, w którym mieszkają osoby młode i starsze uczy również obopólnego szacunku i zrozumienia dla różnic międzypokoleniowych. Dzieci i nastolatkowie mogą czerpać z doświadczenia dziadków a dziadkowie rozwijać się dzięki technologiom, które są codziennością młodych ludzi. Taka współpraca bardzo zbliża i otwiera na drugą osobę. Warto o tym pamiętać.
• Bezpieczeństwo
I mamy tutaj na myśli nie tylko fizyczne bezpieczeństwo związane z tym, że najczęściej ktoś bliski jest tuż za ścianą, ale także bezpieczeństwo nieruchomości, kiedy nie ma nas w domu. Niezwykle rzadko zdarza się bowiem żeby nikogo nie było w tego typu domu.
Dom dwupokoleniowy – zalety ekonomiczne
• Niższy koszt zakupu działki, projektu budowlanego i samej budowy
Gdy jedną nieruchomość mają zamieszkiwać docelowo dwie rodziny, to oszczędności zyskujemy już na etapie zakupu terenu pod budowę i projektu budowlanego, niezależnie czy w grę wchodzi projekt gotowy, czy cena indywidualnego projektu domu przygotowanego na specjalne zamówienie. Gdy koszt budowy domu podzielimy na pół, sfinansowanie przedsięwzięcia staje się prostsze dla każdej ze stron.
• Niższe koszty utrzymania nieruchomości
Dom dwupokoleniowy daje możliwość oszczędności także w czasie wieloletniej eksploatacji czy to w zakresie ogrzewania, koniecznych remontów nieruchomości czy wspólnego opłacania rachunków i podatków.
A co z prywatnością w domu dwurodzinnym?
Najczęściej domy dla dwóch rodzin zaprojektowane są tak, aby każdy domownik dysponował, choć niewielką prywatną przestrzenią zapewniającą komfortowe życie. To ile miejsca zostanie przeznaczone dla każdej z rodzin, zależy od jej wielkości oraz potrzeb. Niezwykle często zdarza się tak, że lokal przeznaczony dla rodziców na emeryturze jest mniejszy niż ten, w którym mają zamieszkać dzieci oraz wnuki. Jest to podyktowane większymi potrzebami w zakresie odpowiedniej ilości miejsca dla każdego z mieszkańców i jego rzeczy osobistych. Jeśli mamy do czynienia z projektem bliźniaka to najczęściej otrzymujemy dwie przestrzenie o takiej samej ilości metrów kwadratowych. Mieszkania można połączyć np. wiatrołapem, garażem lub piwnicą, lub zupełnie je rozdzielić wykorzystując w tym celu osobne wejście do budynku. W przypadku domów piętrowych jedna rodzina może mieszkać na dole a druga na górze. Tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych preferencji mieszkańców w zakresie prywatności. Rozwiązań jest sporo i na pewno można wśród nich znaleźć to, które zadowoli wszystkich.
Najczęściej wybierane domy dwupokoleniowe i ich możliwości
Dom piętrowy lub z poddaszem użytkowym:
• łatwość wydzielenia dwóch lokali – jeden na parterze (np. dla dziadków lub osób o obniżonej sprawności ruchowej) a drugi na piętrze (dla osób młodszych),
• możliwość zorganizowania wspólnej strefy wypoczynkowej na parterze a mieszkalnej na piętrze gdzie każdy domownik będzie miał swój pokój,
• w razie potrzeby można stworzyć dwa niezależne wejścia do budynku dające swobodę każdej z rodzin.
Dom parterowy:
• doskonale sprawdza się, kiedy w domu mają mieszkać zarówno dzieci, jak i osoby w podeszłym wieku,
• daje duży poziom bezpieczeństwa z racji braku schodów,
• wymaga stosunkowo dużej działki.
Bliźniak:
• komfort wynikający z jednoczesnej bliskości rodziny i prywatności, jaką daje własna część domu,
• możliwość samodzielnej aranżacji i zagospodarowania swojej części ogródka.
Podsumowanie
Życie w szaleńczym pędzie ma swoją cenę – często jest nią nasze wyobcowanie i osamotnienie. Można temu zaradzić, decydując się na mieszkanie w domu dwupokoleniowym, w którym wspólnie możemy świętować sukcesy, wspierać się w problemach i szukać rozwiązań sytuacji kryzysowych. To rozwiązanie, które bez wątpienia ma wiele plusów. A rozsądnie zaplanowane może dać jednocześnie poczucie wspólnoty i odpowiednią dozę prywatności, z której wcale nie musimy rezygnować.