Drenaż opaskowy

Oferta:

Po budowie domu:

Drenaż opaskowy – skuteczne odprowadzenie wody gruntowej

Planowanie budowy domu wymaga przeprowadzenia wielu prac, jeszcze na długo przed rozpoczęciem samej realizacji. Warto chociażby zbadać poziom wód gruntowych na działce. Zbyt wysoki wynik może skutkować zawilgoceniem fundamentów domu lub zalewaniem piwnicy. Jak temu zapobiec? Warto zdecydować się na drenaż opaskowy.

Odprowadzenie wody gruntowej jest bardzo ważne, aby uzyskać suchy, stabilny budynek. Wysoki poziom wody na działce mogą potęgować występujące niesprzyjające opady atmosferyczne. Silny deszcz sprawi, że woda zacznie się zbierać wokół budynku. Aby ograniczyć prawdopodobieństwo wystąpienia negatywnych skutków takich sytuacji, trzeba odpowiednio wcześniej zainstalować sprawnie działający system odprowadzający wodę od fundamentów. Sama hydroizolacja może sobie z tym nie poradzić – warto zastosować drenaż opaskowy domu. Działa on jak swego rodzaju ssawka, która pobiera wodę i odprowadza w bezpieczne miejsce.

Czym jest drenaż opaskowy budynku?

Drenaż opaskowy to nic innego, jak system, który pozwalana na łatwe i skuteczne odprowadzenie wody gruntowej z działki. Jest on stworzony ze specjalistycznych rur drenarskich, które zbierają wodę gromadzącą się wokół fundamentów i transportują ją w inne miejsce, na przykład do kanalizacji lub ogrodu. Jest to chętnie stosowany przez inwestorów sposób walki ze zbyt wysokim poziomem wody gruntowej, ponieważ drenaż opaskowy jest po prostu systemem bardzo skutecznym.

Kiedy robić drenaż opaskowy?

Czy każdy inwestor powinien rozważyć montaż drenażu opaskowego na swojej działce? Zdecydowanie nie! To system, który jest stosowany w przypadkach koniecznych. Jak sprawdzić, czy drenaż opaskowy domu powinien być zastosowany na Państwa działce? Podpowiadamy!

Przede wszystkim przed rozpoczęciem prac budowlanych warto przeprowadzić badania gruntu. One wykażą dokładną specyfikę działki i powiedzą, na co powinno się zwrócić szczególną uwagę. Takie badania powinny również wykazać poziom wód gruntowych. Jeżeli jest zbyt wysoki, konieczne będzie znalezienie sposobu na odprowadzenie wody gruntowej w bezpieczne miejsce.

Jeżeli nie przeprowadzili Państwo odpowiednich badań można również spróbować samodzielnie określić ryzyko. Jeżeli mimo dobrej pogody w wykopach pod fundamenty stoi woda, wówczas może to oznaczać potrzebę zamontowania drenażu. Niestety, nie zawsze jest to miarodajna metoda – zdecydowanie lepiej będzie przeprowadzić badania gruntu. Poziom wody może nie być stały i podniesie się na przykład po postawieniu budynku, w związku z czym wszelkie problemy mogą pojawić się dopiero później.

Odprowadzenie wody gruntowej z działki może być szczególnie potrzebne, gdy planują Państwo podpiwniczenie budynku. Często, przy domach bez piwnicy, nieco wyższy poziom wód gruntowych nie stanowi problemu – choć nie jest to żelazną zasadą. Zdecydowanie bardziej na problemy są narażone budynki z piwnicami – mogą zostać zawilgocone ściany, podmyte fundamenty lub sama piwnica może zostać całkowicie zalana.

Drenaż opaskowy jest warty wykonania także w przypadku gliniastej gleby. Jest to typ nieprzepuszczalnego gruntu, który sprawia, że woda nie może spłynąć do głębszych warstw ziemi. Jeżeli woda będzie stała przez dłuższy czas, zacznie przesiąkać w fundamenty i ściany domu. Warto zastosować drenaż opaskowy w przypadku występowania na działce gruntu niejednorodnego lub całkowicie nieprzepuszczalnego.

Odprowadzanie wody gruntowej z działki może być również potrzebne, gdy dom będzie budowany na wzgórzu lub w jego pobliżu. Woda, która będzie spływać po wzniesieniu, może mieć negatywny wpływ na kondycję budynku. Drenaż opaskowy zastosowany chociażby tylko po stronie wzniesienia, jest w stanie skutecznie zapobiec zatrzymywaniu się wody.

Warto jednak wiedzieć, że czasami drenaż opaskowy nie będzie wskazanym rozwiązaniem, nawet jeżeli poziom wód gruntowych jest wysoki. Z takiego systemu należy zrezygnować, gdy woda gruntowa jest pod ciśnieniem. W tym wypadku, drenaż opaskowy nie poradzi sobie z obniżeniem jej poziomu i powinno się zastosować inne rozwiązania, które niestety będą zdecydowanie droższe. Czasami zdarza się też tak, że na terenie całej działki nie ma miejsca, gdzie odessana przez drenaż opaskowy woda, mogłaby zostać przetransportowana. Wówczas decydowanie się na to rozwiązanie, zwyczajnie nie ma sensu.

Jak wykonać drenaż opaskowy?

Wiedząc już, kiedy robić drenaż opaskowy, warto również dowiedzieć się, jak powinien on zostać wykonany i z jakich elementów się składa. Cały system jest złożony z takich elementów, jak: rury drenarskie, ich otulina, płyty drenarskie, studzienki rewizyjne i zbiorcze. Rury drenarskie powinny zostać ułożone na poziomie górnej krawędzi ławy fundamentowej. Pod nimi należy zastosować obsypkę żwirową, która jednak nie powinna sięgać niżej niż dolna krawędź ław. Powinno się również pamiętać, że obsypka musi być zawinięta w geowłókninę. Tylko w przypadku, gdy stosuje się rury drenarskie z otuliną (na przykład z włókien kokosowych) zastosowanie geowłókniny nie jest konieczne. Geowłókninę umieszcza się również na ściany fundamentowe, zanim zostaną położone płyty drenarskie. Rury drenarskie muszą zostać połączone ze studzienkami rewizyjnymi, a następnie okryte obsypką na minimalną grubość 15 centymetrów. Same studzienki, powinny zostać umieszczone na każdym rogu budynku, czyli w miejscach, gdzie droga rur odbywa się pod kątem. Na końcu instalacji znajduje się studzienka zbiorcza, której zadaniem jest dalsze odprowadzenie wody do bezpiecznego miejsca. Należy pamiętać, że jeżeli drenaż opaskowy jest wykonywany wokół gotowego domu, powinien być instalowany w odległości około 3 metrów od ścian.

Gdzie odprowadzać wodę z drenażu?

Drenaż opaskowy budynku powinien umożliwiać odprowadzanie wody w bezpieczne miejsce. Co to dokładnie znaczy? Jest wiele rozwiązań, na które można się zdecydować. Muszą jednak spełniać pewne warunki.

Woda odciągnięta przez drenaż może być przenoszona nawet do ogrodu. Należy jednak pamiętać, że konieczne jest zachowanie odległości minimum dwudziestu metrów od budynku mieszkalnego. W tym wypadku trzeba mieć jednak pewność, że grunt ma odpowiednią przepuszczalność, a działka ma wystarczająco dużą powierzchnię.

Innym rozwiązaniem jest poprowadzenie wody do kanalizacji. Wykorzystuje się wówczas system kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej. Możliwość skorzystania z tego rozwiązania jest jednak zależne od uzyskania pozwolenia od zakładu kanalizacyjnego, a czasami i również sąsiadów, jeżeli rura musiałaby zostać poprowadzona częściowo przez ich działkę.

Kolejny sposób to rury drenarskie poprowadzone do studzienek chłonnych. Wielu inwestorów decyduje się właśnie na to rozwiązanie, ponieważ jedynym warunkiem, jaki musi zostać spełniony, jest posiadanie odpowiedniej jakości gleby. Studzienka chłonna powinna zostać wybudowana na głębokość około 2 metrów i średnicę 50 centymetrów. Ważne, żeby studzienka sięgała głębokością do warstwy przepuszczalnej gleby. Woda może również być odprowadzana do zwykłej studni, z której później będzie wypompowywana i wykorzystywana do nawadniania działki. Może ona zostać wykonana nawet, jeżeli grunt jest nieprzepuszczalny lub niejednorodny.

Ostatnie rozwiązanie to odprowadzanie wody do zbiornika wodnego. Drenaż opaskowy domu z takim sposobem odprowadzania wody jest dość rzadko stosowany. Jest to związane z faktem, że działka musi mieć dostęp do dużego zbiornika, na przykład jeziora, stawu lub rowu. Woda gruntowa jest tam kierowana za pomocą rury kanalizacyjnej, więc konieczne jest również wcześniejsze uzyskanie zgody z urzędu.

Drenaż opaskowy domu – komu zlecić?

Warto wykonywać drenaż opaskowy już na etapie budowy domu. W związku z tym powinno się podjąć współpracę z firmą, która oferuje kompleksowe usługi budowlane – tak, jak robi to New-House.

Jesteśmy firmą budowlaną, która od 1991 roku zajmuje się kompleksową budową domów jednorodzinnych. Zrealizowane już przez nas domy pod klucz można obejrzeć pod linkiem: https://new-house.com.pl/realizacje.

Jeśli zastanawia Państwa, kiedy robić drenaż opaskowy lub zastanawiają się Państwo, czy dana działka wymaga tego systemu – warto skorzystać z pomocy specjalistów. Oferujemy naszym klientom fachowe wsparcie – wykonamy odpowiednie pomiary i doradzimy, na co najlepiej będzie się zdecydować. Polecamy Państwu zapoznać się z opiniami naszych klientów na temat współpracy z New-House: https://new-house.com.pl/referencje. Jeżeli są Państwo zainteresowani naszymi usługami lub chcą Państwo dowiedzieć się więcej, zapraszamy do kontaktu: https://new-house.com.pl/kontakt.

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt25@new-house.com.pl

+48 504 125 130

r_skulimowski_contact_section_new