Na rynku pojawiają się coraz to nowsze mieszanki betonowe. Wszystko związane jest z rozwojem budownictwa. To, co przede wszystkim charakteryzuje nowe mieszanki, to ich większa wytrzymałość. Ponadto są one w stanie wytrzymać w znacznie wymagających środowiskach i coraz szybciej stają się w pełni wytrzymałe. Poza tym większość z nich może się także pochwalić znacznie ciekawszymi walorami estetycznymi. Nie sposób wyobrazić sobie sektor budownictwa bez betonu. Zwłaszcza gdy obecnie produkowany jest z miejscowych surowców, więc nie jest aż tak inwazyjny dla środowiska.
Czym jest beton
Beton to nic innego jak mieszanka cementu, pełniącego funkcję spoiwa, wody i kruszywa, będącego wypełniaczem. Poza tym można dodawać do niego inne składniki, które będą sprawiały, że będzie on bardziej odpowiedni do konkretnych celów. Zadaniem wody jest uzyskanie odpowiedniej konsystencji. Wypełniacze zaś nadają mu konkretnych właściwości. Jako kruszywa najczęściej używa się piasku bądź żwiru, których wielkość ziaren jest dobierana w zależności od tego, jaki beton chcemy uzyskać. Dopiero połączone składowe części można nazwać mieszanką betonową. Kiedy taka mieszanka stwardnieje, zostaje betonem stwardniałym.
O jakości betonu świadczy jego klasa. To właśnie w zależności od klasy rozróżnić można jego wszelakie zastosowanie. Na przykład beton, który posłuży do wzniesienia ścian nośnych, fundamentów albo stropu budynku będzie musiał wytrzymywać duże obciążenia przez długi czas.
Zastosowanie betonu
Beton wykorzystywany jest w wielu dziedzinach budownictwa. Spowodowane jest to tym, iż jest on najbardziej powszechnym materiałem budowlanym. Beton stał się chociażby alternatywą dla dróg asfaltowych, ponieważ cechuje się on odpornością na powstawanie kolein, a także jest w stanie przetrwać każde warunki atmosferyczne. Dodatkowo jest w stanie zapewnić lepszą widzialność w nocy i jest bardziej przyjazny do środowiska. To kilka z niezliczonych jego zalet, które przemawiają za jego zastosowaniem podczas najróżniejszych inwestycji. Beton może być także z powodzeniem stosowany do budowy konstrukcji mostowych, różnych zbiorników, czy budowli mających kontakt z wodą. Do każdej inwestycji stosowana będzie inna mieszanka betonowa.
Rodzaje betonu
Jak już wyżej wspomnieliśmy, właściwości tego materiału budowlanego uzależnione są od jego składu, a także od zastosowanych proporcji. Spośród różnych rodzajów betonu wyróżnić można:
-
beton płukany – kruszywo wystaje z mieszanki betonowej w celach estetycznych
-
beton stemplowany – jego zadaniem jest imitacja materiałów budowlanych, np. drewna, kamienia czy cegieł,
-
beton samozagęszczalny – w tym przypadku nie trzeba będzie stosować wibrowania, gdyż zagęszcza się on dzięki swojej masie,
-
beton siarkowy – w jego składzie wyróżnić możemy obecność siarki, która stwarza go odpornym na działanie kwasów,
-
suchy beton – w jego składzie znajdziemy śladowe ilości wody,
-
beton wodoszczelny – stosuje się go w budowlach narażonych na działanie cieczy,
-
beton samoczyszczący – jest w stanie utleniać zanieczyszczenia na swojej powierzchni.
Powyższe mieszanki najczęściej dostać można w płynnej postaci, jednak dostępne są również na rynku w stałej formie. Najczęściej w postaci stałej produkowane są różnego rodzaju prefabrykaty czy płyty, bloczki komórkowe czy blaty. Dodatkowo beton klasyfikuje się także ze względu na metodę, jaką został zagęszczony. Wyróżniamy zatem beton:
-
wałowany,
-
wirowany,
-
natryskowy,
-
próżniowy.
Co więcej, beton dzieli się na towarowy i architektoniczny. Ten pierwszy zamawia się w betoniarni i to właśnie tam jest wyrabiany. Drugi zaś wytwarza się samodzielnie. W związku z tym istnieje możliwość nadania mu określonego kształtu czy tekstury. Tworzy się z niego np. ściany działowe, elewacje czy ogrodzenia.