Solidny dom murowany czy przytulny dom z drewna? Porównując domy wybudowane z tych dwóch różnych materiałów od razu nasuwają nam się pewne skojarzenia. Dom z cegły kojarzy nam się z trwałością, solidnością, ale też wydaje się zimny i trudny do ogrzania. Dom drewniany to dla nas synonim komfortu, przytulności i ciepła. Jednak drewno wydaje się być słabszym i mniej wytrzymałym od cegły materiałem. Czy rzeczywiście tak jest? Decydując się na budowę domu pasywnego, możemy wybrać zarówno cegłę, jak i drewno do jego budowy. Czy któryś z materiałów jest lepszy? Jakie są między nimi podobieństwa i różnice? Czym się kierować podczas wyboru? Przyjrzyjmy się bliżej tym materiałom.
Dom pasywny z drewna
Jeszcze kilka lat temu domy drewniane nie cieszyły się w Polsce zbyt dużą popularnością. Oczywiście, szczególnie na wsiach, można było spotkać stare drewniane domy lub nowe wykonane z bali, ale był to raczej niecodzienny widok. Za to u naszych północnych sąsiadów, w Skandynawii, domy z drewna od lat cieszą się sporym uznaniem. Skandynawowie znani są z budowy solidnych, ekologicznych i niezwykle komfortowych domów z drewna. Ich domy służą przez lata. Jeśli tylko do budowy zostanie użyte najlepszej jakości drewno, wcześniej odpowiednio przygotowane, to żywotność domu może wynieść ponad 200 lat, a niektórzy szacują, że nawet 300 lat. Nie tylko najwyższa jakość materiałów jest ważna, ale też odpowiednia konstrukcja. Wady konstrukcyjne i niezbyt profesjonalne wykonanie mogą znacznie skrócić żywotność domu z drewna.
Zmiany klimatyczne i coraz bardziej zaostrzone standardy energetyczne sprawiają, że coraz większą wagę przywiązujemy do energooszczędności. Dlatego domy pasywne, które charakteryzują się bardzo niskim zużyciem energii nie większym niż 15 kW/m2 powierzchni domu w ciągu roku, stają się coraz bardziej popularne. Dom pasywny z drewna nie tylko wymaga niskich nakładów energetycznych, ale jest także ekologiczny, stosunkowo tani i szybki w budowie. Jeśli do jego budowy zastosujemy wysokiej jakości materiały i zatrudnimy odpowiednich fachowców, to dom pasywny z drewna będzie tak samo trwały i solidny jak dom zbudowany z cegieł. Ponadto drewno tworzy niepowtarzalny klimat, który trudniej jest osiągnąć w domu murowanym.
Charakterystyka domu pasywnego z drewna:
• Domy drewniane można znacznie szybciej i łatwiej ogrzać, ale też szybciej tracą ciepło;
• Koszty budowy są zróżnicowane i zależą głównie od rodzaju użytego drewna, jednak standardowo domy pasywne z drewna są droższe w budowie niż domy pasywne z cegieł;
• Szybki czas budowy, dodatkowo nieograniczony porą roku;
• Są ekologiczne;
• Mają niepowtarzalny charakter;
• Wysokiej jakości drewno i poprawna konstrukcja sprawią, że dom posłuży kilku pokoleniom, ich żywotność szacuje się nawet na 300 lat;
• Ściany domu pasywnego z drewna mają nieco słabszą izolację akustyczną niż ściany domu pasywnego z cegły.
Dom pasywny z cegły
Jeśli zależy nam na pasywnym, ale bardziej tradycyjnym domu pod klucz, to dom z cegły będzie dobrym wyborem. Murowane domy sprawiają wrażenie bardziej solidnych, chociaż w rzeczywistości domy z drewna są równie wytrzymałe. Dom pasywny z cegły charakteryzuje się takim samym zużyciem energii, co dom pasywny z drewna i nie przekracza ona 15 kW/m2 powierzchni w ciągu roku. Różnica jest taka, że dom murowany nagrzewa się znacznie dłużej niż dom drewniany. Ale działa to także w drugą stronę — dom z cegły wolniej traci ciepło niż dom z drewna. Taka właściwość jest szczególnie cenna w naszym klimacie, gdzie mamy 4 pory roku. Zimą dom dłużej utrzymuje ciepło wewnątrz, a latem ma niższą temperaturę niż na zewnątrz. Porównując budowę dwóch domów o takiej samej powierzchni, niższe koszty budowy będą w przypadku domu z cegły. Jednak o ile stawiania drewnianej konstrukcji nie ogranicza pora roku i warunki pogodowe, o tyle dom z cegieł ma w tej kwestii większe wymagania. Deszcz i niskie temperatury opóźniają schnięcie ścian, dlatego jego budowa może się przedłużyć.
Charakterystyka domu pasywnego z cegły:
• Cegła dłużej się nagrzewa, ale też znacznie wolniej traci ciepło niż drewno;
• Dom pasywny z cegły jest bardzo ciepły zimą, ponieważ kumuluje energię cieplną wewnątrz. Natomiast latem cegła chroni przed wysokimi temperaturami z zewnątrz, dzięki czemu wnętrze domu jest chłodne;
• W porównaniu z domem pasywnym z drewna są tańsze w budowie;
• Czas budowy jest dłuższy niż budowy domu drewnianego, ponadto złe warunki pogodowe mogą opóźniać budowę;
• Ściany domu pasywnego z cegły charakteryzują się wyższym stopniem wyciszenia, dlatego cenią je sobie osoby lubiące ciszę i spokój.
Dom pasywny może być wybudowany zarówno z drewna, jak i z cegły. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, ale w każdym możemy osiągnąć bardzo niskie zużycie energii na poziomie nie większym niż 15 kW/m2/rok. Jeśli zależy Państwu na budowie domu pasywnego, ale nadal macie pytania lub wątpliwości, to zapraszamy na naszą stronę internetową New House. Codziennie jesteśmy do Państwa dyspozycji. Zachęcamy do kontaktu, postaramy się znaleźć najlepsze rozwiązanie.