Akademia Budowlana

Domy parterowe na wąską działkę – ciekawe propozycje

Spis treści:

Wąska działka utrudnia i ogranicza wybór projektu domu, ze względu na obowiązujący wymóg zachowania minimalnych odległości od granicy działki. Na wąskiej działce znacznie trudniej jest posadowić dom, choć oczywiście jest to jak najbardziej możliwe. Potrzebny jest jednak odpowiedni projekt stworzony z myślą o wąskiej działce. W tym miejscu dowiesz się, czym charakteryzują się domy parterowe na wąską działkę, a także poznasz kilka ciekawych propozycji projektów.

 

Czym charakteryzują się domy parterowe na wąską działkę?

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi, wąska działka to taka, której szerokość jest mniejsza, niż 16 metrów. Na tego typu działkach minimalne odległości posadowienia domu od granicy działki są zmniejszone do 1,5 metra. Istnieje także możliwość budowy domu przy granicy działki ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych. Domy parterowe na wąską działkę często są usytuowane na planie wąskiego, za to długiego prostokąta. Przy odpowiednim rozplanowaniu pomieszczeń można w takim domu uzyskać bardzo funkcjonalny i wygodny układ. Brak schodów sprawia, że komunikacja w domu jest dużo wygodniejsza, a zarazem bezpieczniejsza.

 

Domy parterowe na wąską działkę to zazwyczaj domy o niewielkiej lub średniej powierzchni użytkowej, do 120 m2. Zazwyczaj są to domy, które sprostają oczekiwaniom 4-5 osobowej rodziny. Wybierając projekt domu parterowego na wąską działkę na pewno warto zwrócić uwagę na inne uwarunkowania lokalne dyktowane przez plan miejscowy lub decyzję o warunkach zabudowy. Choć wybór projektu pasującego do wąskiej działki jest nieco trudniejszy, to w katalogach wielu pracowni architektonicznych można znaleźć wiele projektów stworzonych z myślą o działkach węższych niż 16 metrów.

 

Jakie zalety posiadają domy parterowe?

 

Zaletą domów parterowych jest rozkład wszystkich pomieszczeń na jednej kondygnacji. Brak schodów i konieczności przemieszczania się po kondygnacjach oznacza większy komfort i bezpieczeństwo. Nie dziwi zatem fakt, że domy parterowe na wąską działkę są cenione przez osoby starsze, ale również rodziny z małymi dziećmi. Kompaktowe wymiary takich domów sprawiają, że można je wybudować także na bardzo małych działkach o powierzchni mniejszej, niż 500 m2 i węższych niż 16 metrów. Z takimi działkami często spotykamy się w miastach i na obrzeżach, a to sprawia, że projekty takich domów zwykle są zachowane w nowoczesnej stylistyce.

 

Wąska działka to wbrew pozorom popularny problem wielu inwestorów. Dlatego też, w katalogach wielu pracowni architektonicznych można znaleźć bogaty wybór projektów domów parterowych na wąską działkę. Dzięki temu inwestorzy mają możliwość odnalezienia projektu dostosowanego do swoich potrzeb. Niewielka rozpiętość pomiędzy ścianami pozwala na zastosowanie prostej konstrukcji dachu. Brak konieczności budowy schodów, monolitycznego stropu, a także wstawiania okien do doświetlania poddasza przekłada się na to, że domy parterowe na wąską działkę są zazwyczaj dużo tańsze w budowie. To całkiem pokaźna lista zalet.

 

Przykładowe projekty domów parterowych na wąską działkę

 

Szukasz projektu, który będzie można zrealizować na wąskiej działce? Jeśli nie potrzebujesz dużej powierzchni użytkowej i masz skonkretyzowane oczekiwania na przyszłość względem liczby pomieszczeń, dobrym rozwiązaniem będą projekty domów parterowych na wąską działkę. W rozbudowanym katalogu gotowych projektów na stronie New House dostępne są i takie projekty. Poniżej postanowiliśmy omówić kilka ciekawych propozycji:

 

PióroAchitekci-25

Jest to dom usytuowany na planie prostokąta i zwieńczony dwuspadowym dachem o kącie nachylenia 37 st. z kalenicą położoną prostopadle do drogi. W kierunku drogi wysunięty jest dwustanowiskowy garaż. Wejście do domu znajduje się z boku. Na prawo od wejścia położona jest strefa dzienna z dostępem do tarasu z podcieniem, natomiast centralną część domu zajmuje strefa nocna, w której mieszczą się trzy sypialnie, łazienka, toaleta i kotłownia. Powierzchnia domu PioróArchitekci-25 wynosi 115 m2, a do realizacji tego projektu wystarczy działka o wymiarach: 15,63 x 30,74 m.