Rozbudowa domu w bok. O czym warto pamiętać?
Spis treści:
Inwestorzy decydujący się na rozbudowę domu chcą uzyskać dodatkową powierzchnię użytkową. W ten sposób można uzyskać dodatkowy pokój lub pomieszczenie, które zwiększy funkcjonalność całego obiektu. Najpopularniejsza jest rozbudowa domu w bok, czyli wykonanie dodatkowych pomieszczeń przylegających do bocznych stron budynku. W tym artykule dowiesz się więcej na temat tego, na czym polegają prace budowlane przy rozbudowie domu w bok.
Na czym polega rozbudowa domu w bok?
Rozbudowa domu to prace budowlane, których celem jest powiększenie powierzchni budynku. W ramach tych prac zmieniają się kluczowe parametry obiektu, takie jak: długość i szerokość ścian, powierzchnia zabudowy. To dość poważna inwestycja, która wymaga kilku ważnych formalności. Rozbudową jest także nadbudowa obiektu, czyli adaptacja poddasza, wykonanie podpiwniczenia lub dobudowa nowej kondygnacji, jednak częściej realizowana jest rozbudowa domu w bok. W ramach tej inwestycji dobudowuje się dodatkowe pomieszczenia po bocznych stronach budynku.
Kiedy możliwa jest rozbudowa domu na boki?
Rozbudowa domu w bok zwiększy przede wszystkim szerokość budynku, a to oznacza, że do zrealizowania tej inwestycji potrzebna będzie dostatecznie duża działka. Musimy pamiętać, że konieczne jest zachowanie minimalnych odległości budynku od granic działki. Odległości te wynoszą: 4 metry dla ścian z otworami okiennymi i drzwiowymi oraz 3 metry dla ścian pozbawionych otworów. W przypadku wąskich działek budowlanych (o szerokości poniżej 16 metrów) lub gdy zezwala na to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, odległości ścian bez otworów można zmniejszyć do 1,5 metra. Ponadto, na wąskiej działce możliwa jest także budowa w granicach działki.
Przymierzając się do rozbudowy domu w bok należy także sprawdzić, czy nowy budynek będzie zgodny z uwarunkowaniami lokalnymi opisanymi w MPZP lub w decyzji o warunkach zabudowy. Dokumenty te mogą wprowadzać ograniczenia chociażby w maksymalnej powierzchni zabudowy, co może oznaczać brak możliwości dokonania rozbudowy wszerz. Istotną kwestią jest także stan techniczny obecnego budynku opisany w ekspertyzie budowlanej.
Formalności wymagane przy rozbudowie domu
Inwestor planujący rozbudowę domu w bok musi wcześniej zadbać o kilka formalności. Potrzebna będzie wspomniana już ekspertyza wykonana przez rzeczoznawcę budowlanego. Zawiera ona informacje na temat stanu technicznego budynku, wskazuje, czy rozbudowa domu w bok jest bezpieczna, a także wyznacza kierunek działania architektowi, który będzie odpowiedzialny za wykonanie projektu. Projekt rozbudowy domu również jest obowiązkową formalnością, o którą musi zatroszczyć się właściciel chcący powiększyć swój dom.
Do 2015 roku rozbudowa domu w bok wymagała pozwolenia na budowę. Przepisy zostały jednak złagodzone i obecnie w zupełności wystarczy zgłoszenie prac budowlanych w wydziale architektury i budownictwa przy urzędzie miasta lub starostwie powiatowym. Do zgłoszenia należy załączyć m.in. projekt rozbudowy oraz ekspertyzę techniczną. Jeśli w przeciągu 21 dni inwestor nie otrzyma sprzeciwu, możliwe będzie rozpoczęcie prac budowlanych.
Zdarzają się jednak sytuacje, w których rozbudowa domu w bok wymaga pozwolenia na budowę. Załóżmy, że rozbudowywany będzie dom o powierzchni poniżej 70 m2, który obecnie można wybudować na zgłoszenie. Jeśli rozbudowa domu w bok sprawi, że powierzchnia obiektu przekroczy próg 70 m2, wówczas w większości przypadków wymagane będzie pozwolenie. Przed rozpoczęciem prac trzeba również zatrudnić kierownika budowy, założyć dziennik budowy, a także zabezpieczyć plac, na którym realizowane będą prace budowlane.
W jakich sytuacjach warto wybrać rozbudowę domu?
Na taki krok często decydują się właściciele domów, którzy potrzebują dodatkowego pokoju lub pomieszczenia, które zwiększy funkcjonalność budynku. Powodem rozbudowy może być chociażby powiększająca się wkrótce rodzina. Wymiana domu na większy jest oczywiście procedurą czasochłonną i nazbyt kosztowną, w związku z czym wiele osób woli rozbudować aktualnie posiadany dom. Rozbudowa domu w bok jest wybierana także przez inwestorów, którzy kupują zabudowaną już działkę budowlaną, a następnie chcą dostosować postawiony na nim budynek do swoich potrzeb.
Rozbudowa domu w bok – jak przebiega cała procedura?
W ramach formalności inwestor musi zatroszczyć się o ekspertyzę techniczną, projekt rozbudowy domu, a także zgłosić prace budowlane lub uzyskać pozwolenie na budowę. Przed rozpoczęciem prac trzeba jeszcze poinformować powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego. Rozbudowa domu w bok wydaje się dość prostą operacją, ale w praktyce jest bardzo wymagająca. Ściany nowego obiektu muszą być wzniesione z zachowaniem szczelin dylatacyjnych. Ponadto, elementy konstrukcyjne nowej części nie powinny dodatkowo obciążyć istniejącego już obiektu. Złożoną kwestia jest także posadowienie fundamentów, które powinny być zrównane z poziomem fundamentów istniejącego już domu.
Szczególną ostrożność należy zachować przy wybijaniu otworu na drzwi, które pozwolą połączyć nową część obiektu z istniejącym domem. Uprzednio należy wykonać wytrzymałe nadproże, które pozwoli znieść obciążenia generowane na fragment ściany, w którym pojawią się drzwi. Dość skomplikowaną procedurą jest także modyfikacja istniejących instalacji – elektrycznej i grzewczej, a czasem także wodno-kanalizacyjnej, celem doprowadzenia ich do nowej części domu.