Cokół to element ścian fundamentowych wystających nad poziom gruntu. Głównym zadaniem cokołu jest zapewnienie ścianom zewnętrznym dodatkowej ochrony przed wilgocią. Jednocześnie, pełni istotną rolę estetyczną, mając duży wpływ na finalny wygląd naszego domu. Cokół można obudować różnorodnymi materiałami, a główną kwestią jest funkcjonalność oraz estetyka. Cokół domu często jest określany również jako podmurówka.
Czym właściwie jest cokół budynku?
Cokół to ważny element konstrukcyjny wchodzący w skład ściany zewnętrznej. Jest to wystająca ponad poziomu gruntu ściana fundamentowa, która ma zwiększyć ochronę przed wilgocią. Choć istnieje możliwość wybudowania domu bez cokołu, zdecydowana większość fachowców zaleca, aby pamiętać o tym elemencie. Odgrywa on ogromną rolę w ochronie elewacji przed zabrudzeniami.
Wyróżniamy dwa typy cokołów: wysunięty oraz cofnięty. Cokół wysunięty zbiega się zazwyczaj z linią elewacji, choć może również delikatnie wystawać (zwłaszcza po zabudowie). Z kolei cokół cofnięty znajduje się kilka centymetrów za dolną linią elewacji. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się więcej o różnych elementach wchodzących w skład konstrukcji budynku, w tym również o cokołach. Skoro wiemy już, czym jest cokół i jaką pełni funkcje, przejdźmy do materiałów, które mogą być wykorzystane do jego produkcji.
Cegły lub płytki klinkierowe
Cokół domu bardzo często jest wykorzystywany z cegieł, stanowiąc wyrazisty i ciekawy akcent wpływający na wygląd całego domu. Znacznie lepszym rozwiązaniem są płytki klinkierowe, ponieważ cegły wymagają dodatkowej obróbki oraz muszą być zabezpieczone listwami przeciwwilgociowymi. Z kolei płytki klinkierowe lub silikatowe już na etapie produkcji zyskują ochronę przed wilgocią. Trwalsze płytki klinkierowe to wydatek rzędu 50-80zł/m2. W niższych cenach dostępne są natomiast płytki silikatowe, które można kupić za ok. 20zł/m2.
Cokół wykonany z płytek żywicznych
Kolejnym, powszechnie stosowanym rozwiązaniem są płytki żywiczne, które doskonale sprawdzają się w przypadku cofniętych cokołów. Mogą imitować płytki klinkierowe lub kamienne. Biorąc pod uwagę, że można je wyginać, dobrze sprawdzają się przy wykańczaniu problematycznych miejsc, takich jak chociażby narożniki domu. Przestrzeń pomiędzy płytkami zajmuje klej odporny na wilgoć. Żywica nie wymaga stosowania dodatkowych środków chroniących przed wilgocią. Jeśli chodzi o ceny, jest to przedział umiarkowany: ok. 35-60zł/m2.
Cokół z naturalnego kamienia
Do zabudowy cokołu można wykorzystać kamień, zarówno w formie naturalnej, jak również w formie wygodniejszych w układaniu płytek. Najczęściej stosuje się piaskowiec, wapienie, granit, trawertyn lub marmur. Wybór kamienia w dużej mierze decyduje o cenie wykończenia cokołu. Ten materiał gwarantuje niezwykle wysoką trwałość na lata, nie wymaga dodatkowej impregnacji, a zarazem, jest bardzo odporny na zabrudzenia. Minusem jest jednak wysoka cena. Za płyty z wapienia czy granitu zapłacimy ok. 50-100zł/m2. W przypadku marmuru może to być nawet ponad 200zł/m2.
Podmurówka z betonu architektonicznego
W nowoczesnym budownictwie coraz chętniej sięgamy po beton architektoniczny. Z tego materiału można wykonać także cokół budynku. W tym celu stosuje się specjalne płyty z architektonicznego betonu. Są one dostępne w różnych rozmiarach, dzięki czemu, łatwiej je dobrać pod kątem specyfiki budynku. Są bardzo trwałe, a zarazem proste w czyszczeniu. Co kilka lat warto jednak stosować impregnat hydrofobowy. Przedział cenowy jest tutaj bardzo szeroki: od 40 do nawet 100 zł za m2.
Co ciekawe, cokół z betonu może być również alternatywą kamienia. W tym celu stosuje się specjalnie barwiony beton wykończony w taki sposób, aby imitował naturalny kamień. Tego typu cokół również wymaga dodatkowej impregnacji, ale jego cena jest dużo niższa: od 30 do 50zł/m2.
Cokół wykonany z tynku mozaikowego
Ostatnią propozycją jest tynk mozaikowy produkowany z odpornej na wilgoć żywicy. Ogromnym plusem jest duża różnorodność kolorów i faktur, dzięki czemu, bez trudu dobierzemy wykończenie pasujące do elewacji oraz stylistyki budynku. Tynk mozaikowy nie wymaga dodatkowej ochrony i jest bardzo odporny na wilgoć. Problemem może być jednak większa podatność na zabrudzenia, zwłaszcza w przypadku jaśniejszego tynku. Cena oscyluje w przedziale 30-50zł/m2.
Jak wybrać materiał na cokół?
Wybierając cokół, musimy uwzględnić kilka istotnych kwestii: odporność na wilgoć, konieczność dodatkowej impregnacji, cenę za metr kwadratowy, a także funkcjonalność (np. brak zabrudzeń). Istotną kwestią jest rodzaj oraz wysokość cokołu, uzależniona od formy budynku. W tym artykule: https://new-house.com.pl/elewacje można dowiedzieć się więcej na temat różnych sposobów wykończenia elewacji budynku. Cokół gwarantuje ochronę przed wilgocią i zabrudzeniami, ale musi zostać wykonany w sposób profesjonalny. Firma budowlana New House doradzi inwestorom w kwestii materiału i zadba o fachowy montaż.