Ogrzewanie zapewniane przez przyłącze gazowe jest niezwykle funkcjonalne, a zarazem stosunkowo tanie. Jest również bezobsługowe i nie wymaga skomplikowanych instalacji w domu. Nie dziwi zatem fakt, że przy wyborze działki budowlanej wielu inwestorów zwraca uwagę na przyłącze gazowe. Niestety, nie w każdej lokalizacji będziemy mieli możliwość przyłączenia się do sieci. W tym artykule omówimy popularne alternatywy grzewcze dla domów bez przyłącza gazu.
Wpływ systemu grzewczego na koszty eksploatacyjne
Przez wiele lat ogrzewanie gazowe było postrzegane za najlepsze rozwiązanie w jednorodzinnych domach. Było najtańsze, a zarazem najbardziej funkcjonalne. Gaz ziemny wciąż jest dobrą opcją dla domów, które mogą uzyskać dostęp do przyłącza gazowego. W dobie XXI wieku możemy jednak liczyć na inne, bardzo atrakcyjne rozwiązania. Już na etapie projektowania domu warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób będziemy go ogrzewać. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu znajdziesz wiele ciekawych informacji związanych z budową nowoczesnych domów.
Wybór instalacji grzewczej ma ogromny wpływ na koszty eksploatacyjne. Czasami znacznie droższa instalacja okaże się dużo lepsza, ponieważ w perspektywie czasu zwróci nam nadwyżkę kosztów i zaoferuje czysty zysk. Taki system wpływa również na komfort domowników. Zależy nam na bezobsługowej instalacji, która nie będzie wymagała ciągłego nadzorowania pracy kotła. Poniżej postaramy się wskazać alternatywy dla gazu ziemnego, z uwzględnieniem mocnych i słabych stron.
Ogrzewanie gazem płynnym
Alternatywą dla gazu ziemnego może być gaz płynny. Inwestycja ta jest opłacalna w przypadku nieruchomości, które w pewnej perspektywie czasu mogą uzyskać dostęp do przyłącza gazu. Sam montaż zewnętrznego zbiornika oraz całej instalacji nie należy do najtańszych, a ponadto, gaz płynny jest droższy od gazu ziemnego. Jeśli jednak nasza nieruchomość otrzyma dostęp do przyłącza gazu, wówczas wystarczy podłączyć instalację do sieci i usunąć zbiornik na gaz płynny. Zainstalowany wcześniej kocioł będzie kompatybilny, dzięki czemu, koszty inwestycji zostaną nam w dużej mierze zwrócone. Ogrzewanie gazem płynnym nie jest jednak najlepszą alternatywą w sytuacji, gdy w przyszłości nie będzie możliwości uzyskania dostępu do gazu ziemnego.
Ogrzewanie paliwami stałymi
Najtańsza, ale nie najlepsza alternatywa to kocioł do ogrzewania paliwami stałymi, takimi jak drewno czy pellet. Obecnie rezygnuje się natomiast z tzw. kopciuchów, czyli pieców węglowych. W wielu miastach już teraz nie dopuszcza się do ich montażu. Zaletą tego rozwiązania jest stosunkowo niski koszt zarówno samego kotła, jak również paliwa w postaci pelletu czy drewna. Wad jest jednak znacznie więcej: konieczność ciągłego doglądania kotła i dorzucania paliwa, a także konieczność posiadania wentylacji grawitacyjnej. Ponadto, kosztowne są przeglądy wentylacji oraz samego kotła. Dlatego też, w nowoczesnych domach coraz rzadziej bazuje się na tym systemie.
Elektryczne ogrzewanie domu
Ceny prądu skutecznie zniechęcają do systemów bazujących na energii elektrycznej. W nowoczesnym budownictwie dostępne są jednak ciekawe rozwiązania, które pozwalają zminimalizować koszty eksploatacyjne względem uzyskanego ciepła. Ponadto, są to systemy bezobsługowe, w których wystarczy ustawić interesującą nas temperaturę. Rozwiązanie może się okazać wyjątkowo korzystne, jeśli planujemy wyposażyć nasz dom w źródło energii odnawialnej, np. fotowoltaikę lub przydomową turbinę wiatrową. Wówczas, ogrzewanie elektryczne może być dużo tańsze.
Ogrzewanie olejowe
Zaletą ogrzewania olejowego jest duża wydajność oraz bezobsługowy charakter instalacji. Domownicy ustawiają jedynie docelową temperaturę, a od czasu do czasu uzupełniają zbiornik z paliwem płynnym. Minusem są jednak bardzo wysokie koszty zakupu, jak również samego montażu. Także cena olejów grzewczych nie należy do najtańszych. Jeśli zatem chodzi o kwestie finansowe, jest to rozwiązanie bardzo mało opłacalne, zwłaszcza, że kosztów ogrzewania nie jesteśmy w stanie rekompensować z pomocą odnawialnych źródeł energii.
Pompa ciepła
To niekwestionowany lider w nowoczesnych domach. Pompa ciepła jest zasilana minimalną ilością energii i pozyskuje ciepło z otoczenia: z powietrza, wody lub gruntu. W związku z tym, do dyspozycji klientów są pompy powietrzne, wodne oraz gruntowe. W Polsce szczególnie popularne są dwa ostatnie typy, jako iż pompa powietrzna jest bardziej narażona na spadek efektywności w bardzo niskich temperaturach. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/pompa-ciepla możesz dowiedzieć się więcej na temat sposobu działania nowoczesnej pompy ciepła.
Zakup i montaż pompy ciepła jest bez wątpienia największym wydatkiem w porównaniu z wyżej wymienionymi systemami. Biorąc jednak pod uwagę proporcję kosztów eksploatacyjnych do wydajności, jest to najlepsze rozwiązanie. W ciągu kilku lat można uzyskać zwrot poniesionych kosztów, a w dalszej perspektywie notujemy już czyste zyski. Nowoczesne domy wyposażone w pompę ciepła często posiadają wentylację mechaniczną, czyli rekuperację.