Akademia Budowlana

Jak zadbać o dobrą izolację akustyczną w domu?

Spis treści:

Budowa domu jednorodzinnego to złożony proces, podczas którego trzeba zadbać o cały szereg szczegółów, w tym również o mocną, dobrą izolację akustyczną budynku. Co wpływa na wskaźnik izolacji akustycznej? Jak zadbać o jak najwyższe wyniki? Wiemy, że inwestorzy często poszukują odpowiedzi na te pytania – dzisiaj chcemy na nie Państwu odpowiedzieć.

 

Mocna izolacja akustyczna to bardzo ważny element dobrze zrealizowanej budowy. Bez względu na to, czy dom jest budowany w centrum miasta, przy ruchliwej ulicy, czy też w centrum wiejskiej zabudowy – inwestorzy chcą mieć zapewnioną prywatność i poczucie intymności we własnej przestrzeni. Dobrze wykonana izolacja akustyczna pozwoli to zapewnić. Warto jednak wiedzieć, na co zwracać uwagę by osiągnąć zamierzony efekt. Jesteśmy przekonani, że świadomy inwestor przejdzie przez cały proces budowy znacznie spokojniej, chcemy to Państwu zapewnić, dlatego nasi klienci od zawsze mogą liczyć na wsparcie merytoryczne oraz doradztwo naszych klientów. Zapraszamy na https://new-house.com.pl/budowa-domu

 

Firma New-House zrealizowała ponad 1500 różnorodnych domów jednorodzinnych, dzięki czemu jesteśmy w stanie znacznie lepiej, konkretniej odpowiadać na potrzeby inwestorów. Przebieg współpracy oraz nasza oferta są zawsze dostosowane do indywidualnych potrzeb, oczekiwań, a także możliwości finansowych klienta. Dzięki temu możemy mieć pewność, że inwestor będzie w pełni zadowolony z realizacji. Zastanawiają się Państwo, jak zadbać o dobrą izolację akustyczną w budowanym domu jednorodzinnym? Zapraszamy do przeczytania artykułu oraz do współpracy z naszymi specjalistami.

 

 

 

Dlaczego izolacja akustyczna jest tak istotnym elementem budowy?

 

Współcześnie ludzie są zalewani różnorodnymi bodźcami o wysokiej intensywności, wliczają się w to również bodźce dźwiękowe – klaksony i pęd samochodów, dźwiękowe reklamy uliczne, krzyki i rozmowy przechodniów, głośne imprezy, życie sąsiadów… Dom ma być dla jego mieszkańców swego rodzaju oazą, w której odnajdą ciszę, spokój oraz poczucie bezpieczeństwa. Co więcej, izolacja akustyczna oddziela domowników nie tylko od dźwięków zewnętrznych, ale również od odgłosów pojawiających się w samym wnętrzu domu. Chcąc się zrelaksować w sypialni, nikt nie chce słyszeć rozmów z sąsiedniego pokoju, muzyki z salonu ani ciężkich kroków innych domowników – izolacja akustyczna pomoże również w tym aspekcie. Jej wykonanie po prostu wpływa na pełen komfort przebywania w domu.

 

Izolacja akustyczna domu jest dzielona na dwa rodzaje – izolację od dźwięków powietrznych oraz izolację od dźwięków uderzeniowych. Są one stosowane przy stropach, ścianach, oknach, drzwiach – wszystkich kluczowych elementach domu wpływających na stopień przepuszczalności dźwięku. Stosując przegrody z mocną izolacją akustyczną można mieć pewność, że zewnętrzne odgłosy nie będą zakłócać sielanki domowego życia. Izolacja od dźwięków powietrznych wygłusza hałasy wytwarzanych w powietrzu, natomiast izolacja od dźwięków uderzeniowych eliminuje odgłosy od podłóg, które są ułożone w systemie pływającym.

 

Jaki wskaźnik izolacji akustycznej będzie odpowiedni dla domu?

 

Wyciszenie domu jest określane przy pomocy konkretnych wskaźników. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawnymi, wskaźnik izolacji akustycznej domu powinien być nie większy niż 63 decybele dla standardu podstawowego raz 53 decybele dla standardu podwyższonego. Wyżej wymienione dane zostały przedstawione w normie PN-B-02151-3 z 2015 roku. Jest to najcieńsza izolacja akustyczna, którą można zastosować – jest ona wystarczająca pod kątem prawnym, ale nie będzie zadowalająca dla wszystkich domowników. Dzięki tym normom można zniwelować na przykład hałas upadających na podłogę przedmiotów o niedużej ciężkości.

 

Kolejnym dokumentem prawnym, który określa aspekty związane z wycieszeniem domu jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W tym akcie prawnym zostały wymienione hałasy, przed którymi powinny zostać zabezpieczone budynki mieszkalne. Są to między innymi odgłosy powietrzne, odgłosy uderzeniowe, a także odgłosy emitowane przez mieszkańców pobliskich mieszkań, budynków.

 

Zakłada się, że aby uzyskać pełen komfort hałasy powinien zostać obniżony do granicy około 30 decybeli. Niestety, kierowanie się wyznacznikami prawnymi nie pozwoli na osiągnięcie takich wyników. Podpowiemy Państwu jak zrealizować wycieszenie budynku, wyciszenie pokoju aby życie w wybudowanym domu było znacznie przyjemniejsze.

 

 

Izolacja akustyczna domu krok po kroku

 

Budując dom trzeba zwrócić uwagę na wiele aspektów, sama izolacja akustyczna nie wiąże się z zadbaniem tylko o jeden szczegół. Na dobrą, mocną izolację akustyczną składa się wiele elementów. Powinno się o nich pamiętać już na etapie przeprowadzania realizacji. Wyciszenie pokoju, a tym bardziej wyciszenie całego domu, po zakończonych pracach budowlanych jest  bardzo problematyczne. Z tego względu jest bardzo istotna stała współpraca ze specjalistami. O dobrą izolację domu powinien zadbać już sam projektant realizacji! To w jego obowiązku leży przedstawienie inwestorowi najlepszych, najbardziej dopasowanych do klienta rozwiązań.

 

Ściany zewnętrzne domu – izolacja akustyczna

 

Domy jednorodzinne w Polsce są zdecydowanie najczęściej realizowane w technologii murowanej. To dobry sposób realizacji, który już sam w sobie zapewnia dobre parametry akustyczne. Aby przegroda była dobrze wyizolowana najlepiej jest stosować materiały budowlane, które charakteryzują się świetną pochłanialnością fal dźwiękowych oraz tłumieniem drgań. W tym celu poleca się materiały o dużej gęstości. Jako najlepsze wymienia się zdecydowanie cegły wapienno-piaskowe oraz ceramiczne. Budowane ściany z użyciem tych materiałów mogą mieć nawet kilkanaście centymetrów, a ich wartość izolacji akustycznej będzie równa 40-centrymetrowym ścianom z betonu komórkowego. Ściany nośne domy najlepiej by były trójwarstwowe, ponieważ są najkorzystniejsze pod kątem izolacji akustycznej i termicznej. Dodatkowo ich wartość zostanie zwiększona jeśli zostanie używa wełna akustyczna, a także zwiększy ją pustka powietrzna oraz warstwa osłonowa. Ściany dwuwarstwowe również mają całkiem dobre wartości izolacyjne, natomiast ścian jednowarstwowych zdecydowanie się nie poleca przy budowie domu w okolicy, gdzie hałas przekracza 60 decybeli. Realizując ściany nośne domu położnego w bardzo głośnym otoczeniu, najlepiej jest zdecydować się również na mniejsze otwory okienne. Duże okna obniżą izolacyjność przegrody. Przy wyborze elewacji warto się zdecydować na tynk, który przy dobrych parametrach może pochłaniać nawet 80% fal dźwiękowych.

 

Ściany wewnętrzne domu – izolacja akustyczna

 

Jeżeli chodzi o ściany nośne, raczej nie występują problemy z izolacją akustyczną. Duża masa przegrody świetnie zatrzymuje dźwięk. Należy jednak zwrócić uwagę na ściany działowe domu, które są cieńsze i lżejsze od ścian nośnych, a co za tym idzie, znacznie słabiej izolują dźwięk i drgania. By temu zapobiec konieczne jest zwiększenie izolacji. Według wskaźnika izolacji akustycznej RA1 pomiędzy pokojami mieszkalnymi hałas nie powinien być większy niż 30 decybeli, natomiast pomiędzy sypialniami oraz łazienkami 35 decybeli. By uzyskać dobre parametry izolacyjne na lekkie ściany działowe można zastosować wełnę mineralną.

 

Takie rozwiązania poleca się, ponieważ nawet ściana działowa z cegły nie zawsze zapewni pełnię komfortu i maksymalne wyciszenie. Efektywniejszym rozwiązaniem jest nie zbyt gruba, ale za to poprawnie wykonana ściana z dobrym materiałem izolacyjnym. Dzięki temu dźwięk nie jest zatrzymywany, lecz pochłaniany przez porowatą, sprężystą strukturę wełny.

 

Pokrycie dachowe – izolacja akustyczna

 

Przejdźmy przewrotnie nie do podstaw, lecz do szczytu domu. Duży wpływ na poziom izolacji akustycznej domu ma wybrany materiał na pokrycie dachowe. Warto decydować się na dachówki betonowe, które pod aspektem wyciszania przestrzeni są lepsze od dachówek ceramicznych o 3 decybele, natomiast od blachodachówki są lepsze o 7 decybeli. Istotne jest również wykonanie sztywnego poszycia dachowego. Decydując się na umieszczenie okien dachowych nie powinny one mieć gorszych wartości niż 38 dB, w innym wypadku konieczne będzie rozważenie rolet zewnętrznych.

 

Strop domu – izolacja akustyczna

 

Stropy, tak samo jak ściany, mogą nieść pogłos i warto pamiętać o tym przy planowaniu izolacji akustycznej. Powinny one eliminować odgłosy powietrzne, a także uderzeniowe. Stropy żelbetowe monolityczne i stropy z płyt prefabrykowanych zapewniają podwyższone normy izolacyjne. Zapewniają one ochronę przed dźwiękami powietrznymi, jednak jeśli zależy Państwu na dodatkowej ochronie przed dźwiękami uderzeniowymi, warto zdecydować się na wsparcie ich dodatkową izolacją. Można to zrealizować poprzez montaż sufitu podwieszanego, który zostanie wygłuszony wełną mineralną, jednakże wpłynie to negatywnie na wysokość pomieszczenia parterowego. Drugim sposobem jest izolacja akustyczna podłogi na piętrze domu.

 

Podłogi – izolacja akustyczna

 

Izolację podłogi można zrealizować poprzez wykonanie podłogi pływającej. Wówczas jej warstwę akustyczną powinno się wypełnić styropianem elastycznym lub wełną mineralna. Dzięki temu wartość izolacji akustycznej może być lepsza nawet o połowę. Nieco mniej skutecznym, ale chętnie wybieranym przez inwestorów, sposobem na izolację podłogi jest ułożenie pod posadzą pianki polietylenowej lub miękkiej płyty pilśniowej.

 

Realizując podłogi z myślą o mocnej izolacji akustycznej, nie można zapomnieć o dylatacji. Wyciszenie pomieszczenia jest możliwe tylko wtedy, gdy podłoga nie tylko będzie miała odpowiednią izolację, ale również gdy zostanie poprawnie połączona z innymi przegrodami. Dylatacja zapobiega drganiom, przenoszeniu się dźwięków, a także pojawianiu się pęknięć i odkształceń.

 

Okna – izolacja akustyczna

 

Kolejnym aspektem, na który zdecydowanie warto zwrócić uwagę są okna. Standardowe realizacje sprawdzą się w przypadku, gdy okoliczne odgłosy nie przekraczają 60 decybeli. Jednak jeśli działka pod budowę domu mieści się na przykład przy ruchliwej ulicy, warto zdecydować się na dodatkowe aspekty wygłuszające. Na poziom izolacji okien wpływają takie aspekty jak szczelność okien, ich wymiary, izolacyjność wkładów szybowych, a także konstrukcja profilu. Przy wyborze konkretnego okna należy pamiętać, że im wyższe parametry współczynnika Rw, tym lepiej. Warto decydować się na okna dwu- lub trzyszybowe. Dobrze zdecydować się również na to, by przestrzeń między szybami wypełnić ciężkim gazem (np. kryptonem). Wówczas uzyska się bardzo wysokie wartości izolacji akustycznej, ale trzeba się liczyć również z wyższymi kosztami.

 

Drzwi – izolacja akustyczna

 

Bardzo istotny jest również wybór drzwi, które mogą znacząco obniżyć akustyczność całej przegrody. Wskazówką przy wyborze odpowiednich drzwi może być to, by decydować się na takie drzwi, których wartość izolacyjna będzie się różnić od wartości ścian o nie więcej niż 5 decybeli. Ciężkie drzwi, które nie mają otworów wentylacyjnych będą bardzo dobrym wyborem pod tym względem. Im cięższe drzwi tym lepiej, sama grubość skrzydła powinna wynosić około 60 mm. Należy również zwracać uwagę na dokładne wykonanie uszczelnień w newralgicznych miejscach (progi, szyby itp.) – ma to znaczący wpływ na wyciszanie drzwi wejściowych.

 

Aranżacja przestrzeni – izolacja akustyczna

 

By uzyskać dobrze wyciszone pomieszczenie istotny wpływ ma również samo wykonanie aranżacji. Warto zadbać o to, by dźwięk nie miał możliwości odbijać się od ścian i podłogi. Może przy tym pomóc używanie dywanów, zasłon, tapet itp. Dodatkowo warto pamiętać o tym, by wszystkie głośne urządzenia (pralka, telewizor) znajdowały się w pomieszczeniach oddalonych od strefy sypialnianej domu. Wszystkie ciężkie sprzęty warto również umieszczać na ścianach zewnętrznych, dzięki temu głos będzie niósł się bardziej poza budynek niż do kolejnych pomieszczeń. Warto również zdecydować się na dodatkowe wyciszenie pokoju, jeżeli jest ono miejsce głośnej pracy.

 

Bardzo ważnym aspektem wykonania całej izolacji akustycznej domu, jest to by nie tworzyć mostków akustycznych. Są to miejsca, w  których warstwa pochłaniająca dźwięki zostaje przerwana. Ważne jest by, materiały izolacyjne tworzyły nieprzerwane połączenie pomiędzy ścianami i pozostałymi elementami domu. Mostki akustyczne będą powodować, że mimo izolacji drgania i hałasy będą się przenosić.

 

 

Budowa domu z dobrą izolacją akustyczną – zaufaj firmie New-House

 

Zależy Państwu na budowie domu, który będzie się wyróżniał świetnym wykonaniem pod każdym względem, również pod kątem izolacji akustycznej? Firma New-House buduje domy od 1991 roku i oferujemy naszym klientom pełne wsparcie pod kątem realizacji. Dbamy nie tylko o to by fachowo i terminowo wywiązać się z budowy, ale pomagamy inwestorom już przy wyborze działki, poszukiwaniach wymarzonego projektu, a także przy uzyskiwaniu pozwolenia na budowę. W naszej ofercie leży również zaprojektowanie i zagospodarowanie działki oraz wykonanie aranżacji wnętrza domu. Sama budowa domu pod klucz zajmuje nam zaledwie dziewięć miesięcy! Naszą pełną ofertę mogą Państwo przeczytać na stronie: https://new-house.com.pl/oferta, formę współpracy zawsze dopasowujemy do potrzeb i oczekiwań klienta. Warto wiedzieć, że wykonana przez nas kompleksowo budowa domu zostanie objęta dziesięcioletnią gwarancją jakości!

 

 

Jeżeli interesuje Państwa współpraca z nami, szukają Państwo prawdziwych specjalistów w dziedzinie budownictwa – zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na wszystkie Państwa pytania oraz przybliżą naszą ofertę. Jesteśmy dostępni codziennie w godzinach 7-21.

 

Zapraszamy do współpracy!

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.